انجمن سینمای جوانان ایران -دفتر سنندج
اخبار سینمای کوتاه  
قالب وبلاگ
لینک های مفید
به گزارش ایرنا، کردستان را قطب فیلم کوتاه ایران می دانند و فیلمسازان جوان کردستانی نیز به خوبی در جشنواره های داخلی و خارجی در این عرصه درخشیده اند و می طلبد دستگاه های حامی فرهنگ و هنر حمایت شان را از این فیلمسازان بیشتر کنند.

فیلم کوتاه یک دقیقه ای 'یک هیچ' از تولیدات حوزه هنری استان کردستان یکی از فیلم های کوتاه موفق است که در ماه های اخیر موفقیت های گسترده ای در جشنواره های خارجی کسب کرده است و در روزهای اخیر نیز به بخش نهایی نخستین جشنواره بین المللی فیلم های آنلاین انگلستان راه پیدا کرد.

در ادامه موفقیت های فیلم کوتاه 'یک هیچ' به کارگردانی 'سامان حسین پور'، هنرمند جوان سنندجی، نخستین جشنواره فیلم های آنلاین 'میکرو کاردورا' انگلستان، میزبان این فیلم کوتاه از تولیدات حوزه هنری استان کردستان به نمایندگی از سینمای ایران است.

'میکرو کاردورا' که اولین دوره برگزاری آن است به منظور حمایت از فیلمسازان کم بودجه، فیلم های زیر دو دقیقه را به رقابت می گذارد و برگزیدگان این جشنواره 15 جولای 2015 معرفی خواهند شد.

این فیلم که پیشتر هم به جشنواره های شاپرک های شهر تهران و فیلم های 1 دقیقه ای تورنتو کانادا راه یافته بود هم اکنون در جشنواره های برزیل و اولین دوره جشنواره فیلم های آنلاین در رقابت با 144 فیلم از 28 کشور دنیا و همچنین جشنواره بین المللی نیکاراگوئه برای کسب بهترین فیلم به رقابت می پردازد.

سامان حسین پور، فیلمساز جوان کردستانی، دانش آموخته تصویربرداری و دانشجوی گرافیک، متولد 1371 سقز در استان کردستان است.

او در گفت و گویی کوتاه با خبرنگار ایرنا، نحوه چگونگی ورودش به عرصه فیلمسازی، فعالیت ها و مسایل و مشکلات فیلمسازان کردستانی را تشریح کرد.

حسین پور می گوید: فعالیت خود را در کامیاران در سال 1386 با بازیگری در تئاتر شروع کرد و بعد از آن در بیست و دومین جشنواره فیلم کودک به عنوان داور نوجوان حضور پیدا کرد و اولین فیلم دانش آموزی خود را با عنوان بلوتوث ساخت و در جشنواره کشوری قاصدک تندیس نقره کارگردانی را بدست آورد.

سامان جوان می گوید: بعد از آن به رشته فیلمسازی روی می آورد و در رشته تصویربرداری ادامه تحصیل می دهد، در این دوره از تحصیلات به فعالیتش در فیلمسازی ادامه داد و در بیش از 20 پروژه فیلم کوتاه حضور داشت که از نویسندگی، تدوینگری، تصویربرداری و کارگردانی گرفته تا دستیاری کارگردانی، دستیاری تصویربرداری و منشی صحنه را تجربه کرد.

حسین پور اظهار کرد: همچنین در روزنامه هایی همانند همشهری به عنوان خبرنگار افتخاری فعالیت کرده است و چندین جایزه داستان نویسی کشوری و استانی را نیز دریافت نموده است.

این فیلمساز جوان کردستانی در ادامه این گفت و گو افزود: اولین فیلم حرفه ای خود را در دوران دانشجویی اش ساخت، با عنوان 'یک - هیچ' و در چندین جشنواره داخلی و خارجی با این فیلم حضور پیدا کرد.

او افزود: هم اکنون نیز در حال آماده سازی و پیش تولید فیلم کوتاه جدیدش با عنوان 'برگ های پاییزی' است که داستان دخترکی است که دیر به مدرسه اش می رسد و با مشکلاتی مواجه می شود.

سامان حسین پور درد و دل هایی هم دارد که آن را مشکل اغلب فیلمسازان کردستانی می داند و می گوید: مشکلات همیشه در رشته های هنری بسیار است از نبود آموزش گرفته تا نبود امکانات مادی.

حسین پور می گوید: شاید اولین چیزی که من به ذهنم برسد، نبود امکانات کافی و پشتیبانی مالی باشد، اینکه یک فیلمنامه ای رو می نویسیم حالا یا خود کارگردان یا کارگردان از فیلمنامه نویس می گیرد و بعد تصمیم می گیریم که فیلم رو بسازیم بعد باید برای فیلم اسپانسر، تهیه کننده و سرمایه گذار پیدا کنیم و واقعیت این است که کسی نیست که روی فیلمت سرمایه گذاری کند.

کارگردان یک هیچ اظهار می کند: فیلم کوتاه در کردستان و شاید کل ایران بیشتر یک سینمای مستقل است، یعنی اگر فیلم کوتاه ساخته می شود بیشتر هِمَت خود فیلمساز بوده تا کمک مالی دستگاه های مربوطه، با پول خودش و امکانات خودش دست به ساخت یک اثر هنری می زند.

حسین پور می افزاید: کردستان یکی از استانی های پر فیلم ایران است تا آنجا که به استان کردستان لقب 'قطب فیلم کوتاه ایران' داده اند و واقعا هم از واقعیت دور نیست این حرف، فیلمسازان خوبی داریم که در میان مسایل و مشکلات کاری، فیلم های واقعا خوبی می سازند و هم در جشنواره های خارجی و هم داخلی خوب می درخشند. واقعیت این است که امکانات کم و پولی نیست برای ساخت فیلم!

وی به اداراتی که حامی و پشتیبان فیلمسازان است نیز اشاره می کند و می گوید: هرچند هستند اداراتی که واقعا کمک می کنند مثل حوزه هنری استان کردستان و انجمن سینما جوان دفتر سنندج ولی اینها هم محدود هستند و آنچنان که باید نمی توانند کمک بکنند.

حسین پور اظهار امیدواری کرد در آینده بیشتر به فیلمسازها توجه شود و بیشتر شاهد کارهای خوب باشیم.ک/4

[ پنجشنبه بیست و هفتم آذر 1393 ] [ 0:16 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
 
فیلمساز جوان کردستانی در گفتگو با کردپرس:
سینمای کُردی وجود ندارد/ مدیران متهمین درجه اول مهاجرت هنرمندان هستند
سنندج-فیلسماز جوان و توانمند کردستانی گفت: سینمای کُردی هنوز شکل نگرفته است بلکه در راه شکل گیریست و این پروسه چقدر طول می کشد تا به انجام برسد شرایط زیادی را می طلبد و حضور در جشنواره خوب است اما اصلاً مهم نیست بلکه برانگیختن حسی زیبا برای چند ثانیه در مخاطب بزرگترین جایزه برای فیلمساز است.
 کردپرس-کردستان، یکی از مناطق کهن ایران و سرزمینی با تمدن و فرهنگی غنی و آداب و رسومی ارزشمند و ویژه بوده و دارای مردمی تلاشگر و مهمانواز و اهل معاشرت و هنر و فرهنگ بوده و می باشد که در دامان خود و با استفاده از  این ظرفیت ها هنرمندان توانمند و خوبی ‎را پرورش داده است.
گفتگو و بحث این هفته ما درباره سینماست و در این عرصه نیز هنرمندان بزرگی از این دیار، توانسته‌اند، هنر و فرهنگ و ارزش های این سرزمین را به خوبی به مردمان خارج از این منطقه نشان بدهند و در کنار این مهم نیز تصاویر ماندگاری از این دیار را به مردم دیگر مناطق نشان بدهند و در مجموع سینمای ایران را بیشتر و بهتر به جهانیان معرفی کنند و سفیرانی صلح‏طلب، دلسوز و مهربان باشند.
اما در ابتداء باید گفت با گذشت زمان هنر در بخش های مختلفش به ویژه فیلم و سینما به پدیده‌ای تبدیل شده که رشد و ترقی آن اینک یکی از شاخص های توسعه فرهنگی و اجتماعی هر جامعه‌ ای است.
فیلم و سینما در کردستان سابقه ای بیش از چند دهه ندارد اما در یکی دو دهه اخیر این هنر چنان در کردستان مورد استقبال قرار گرفت که هنرمندان توانمند و صاحب نامی از خود بر جای گذاشته و نام سینما در خیلی از کشورها به ویژه کشورمان با هنرمندان کُرد  گره خورده است و حضور در صدها جشنواره و فستیوال جهانی و بین المللی توسط فیلمسازان کردستانی و کسب ده ها جایزه ملی و بین المللی جشنواره های مختلف توسط این هنرمندان جایگاه ارزشمند و ویژه ای به این هنر در استان و کشور داده است.
پتانسیلها، ظرفیت ها و لوکیشن های مناسب کردستان و عشق و علاقه هنرمندان به موضوع مهمی تبدیل شده است اما  کمبوده ها و عدم حمایت ها نیز سبب شده از این ظرفیت ها به نحو احسن استفاده نشود و مشکلات و معضلات و عدم همکاری مسؤلان در این عرصه در کردستان نسبت به نقاط و استانهای دیگر بیشتر است و حتی وقتی اثری با هزار زحمت و مشقت توسط هنرمندان تولید می شود آنها مجبورند آثار خود را به تلویزیون‌های خارج از استان بفروشند و حتی به خارج از کشور مانند اقلیم کردستان عراق بفروشند که این موضوع جای تاسف دارد و ضروریست مسئولان استان و به ویژه مسؤلان مرتبط به صورت کارشناسی و جدی به رفع این مشکل و دیگر مشکلات این حوزه و دیگر حوزه های هنر و هنرمندان این دیار بپردازند.
یکی از هنرمندان جوان حوزه فیلمسازی در کردستان «عثمان محمدی» است که در مجالی که پیش آمد در گفتگوی کوتاه و خودمانی با وی از هنر سینما و مشکلات و دیگر مباحث این حوزه صحبت کردیم که امید است مورد پسند مخاطبان و علاقمندان قرار بگیرد.
عثمان محمدی متولد سال 1362 یکی از روستاهای منطقه زیبای ژاورود سنندج می باشد وی هر چند دارای مدرک دیپلم ریاضی فیزیک بوده اما دوره های فیلمسازی و مرتبط را از انجمن سینمای جوانان ایران طی کرده و تاکنون دو فیلم کوتاه و پنج فیلم مستند ساخته و چندین فیلمنامه (کوتاه، بلند و مستند)  را نیز نوشته است و دستیار و مشاور کارگردان چندین فیلم نیز بوده است.
*- در ابتداء کمی از خودتان بگویید کی و چگونه وارد دنیای فیلم و فیلمسازی شدید و اولین اثری که در آن حضور داشتید چه فیلمی بود و چه مسئولیتی برعهده داشتند؟
-من بزرگ شده فضای پاک و آرام روستا هستم، دوران کودکی من با بازی با بادها و شاخه های درختان و کنجکاوی درباره ی زندگی پرندگان سپری شده است، روزها را نظاره گر حرکت سایه در میان دره ها و دشت ها بوده ام، آواز پرندگان تلألو چشمه ها و جویبارها و مردمانی صاف، پاک و صادق و زحمتکش منطقه، همه و همه مرا برای یک نوع دیگر بودن آماده کردند. شعر اولین جرقه ی ورود من به دنیای هنر بود، من عاشق شعرهای مولوی کُرد، بیسارانی و صیدی هورامی و نالی و وفایی بودم و هستم و این سرنخ درنهایت مرا به دنیای تصویر و سینما رساند علی الخصوص شعرهای مولوی کُرد که پر از تصاویر جادویی و رویایی هستند.
اما اولین فیلمی که من در آن حضور داشتم فیلمی بود به نام (مرغ پر) به کارگردانی کیوان مجیدی ( کسی که بسیار به من انرژی مثبت می داد) و در آن فیلم با سمت دستیار تصویر (دستیار آقای سرویس مرادویسی) مشغول به کار شدم.
*- تاکنون در چند فیلم حضور داشته اید، چه سمت های داشته ای و خودت چند فیلم ساخته ای؟
-

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و هفتم آذر 1393 ] [ 0:8 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
رخشان بنی‌اعتماد، رضا درمیشیان، مریلا زارعی و نیما جاویدی چهار جایزه اسکرین آسیاپاسیفیک سال ۲۰۱۴ را گرفتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه سالانه اسکرین آسیا پاسیفیک امسال در حالی برگزار شد که اصغر فرهادی کارگردان ایرانی صاحب جایزه اسکار ریاست هیات داوران بخش بین‌الملل را برعهده داشت.
جایزه بزرگ داوران به طور مشترک به رخشان بنی‌اعتماد برای فیلم قصه‌ها و یه لو کارگردان چینی برای فیلم پیام کور رسید.
در بخش بهترین بازیگر زن لو ژونگ بازیگر چینی به خاطر بازی در فیلم فراموشی سرخ به عنوان بهترین بازیگر زن معرفی شد و از مریلا زارعی نیز به خاطر بازی در فیلم شیار ۱۴۳ تقدیر شد.
رضا درمیشیان کارگردان فیلم عصبانی نیستم هم جایزه «نتپک» را گرفت و نیما جاویدی برای فیلم ملبورن توانست جایزه بهترین فیلمنامه‌نویس را به خود اختصاص داد.
همچنین جایزه بهترین مستند بلند به ۱۰۰۱ سیب ساخته مرحوم طاها کریمی به نمایندگی از عراق اهدا شد.
فیلم روسی لویاتان به کارگردانی ندری زویاگینتسف توانست جایزه بهترین فیلم بلند داستانی را به دست آورد.
جایزه بهترین کارگردان به نوری بیلگه جیلان برای فیلم خواب زمستانی تعلق گرفت و جایزه بهترین فیلم بلند کودکانه به فیلم سیواس اثر کان مژده‌چی اهدا شد.
همچنین دونگ جینسونگ برای فیلم زغال سیاه، یخ نازک جایزه بهترین فیلمبرداری، امیل شرمن تهیه‌کننده استرالیایی جایزه دستاورد چشمگیر فیاپف و شوکت امین کرکی مهمت آکتاش تهیه کننده حافظه روی سنگ جایزه یونسکو را از آن خود کرد.

 

[ دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393 ] [ 19:40 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
   
 

 

 
پنج فیلم ایرانی در جشنواره فیلم‌های زمستانی آمریکا

پنج فیلم ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های زمستانی نیویورک آمریکا حضور دارند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که به همت انجمن فیلمسازان جدید نیویورک برگزار می‌شود؛ میزبان پنج فیلم ایرانی است.
یک هیچ ساخته سامان حسین‌پور، برای پرندگان ساخته تارا آتشگاه، مصدق ساخته روزبه دادوند، زندانی ساخته محمود شولی‌زاده و اتفاقات روز هشتم ساخته آریا قوامیان به نمایندگی از ایران در این رویداد زمستانی حضور دارند.
جشنواره بین‌المللی فیلم‌های زمستانی نیویورک 17 دسامبر تا 25 مارس برگزار می‌شود.

   
 
   
[ دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393 ] [ 19:33 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
اسامي فيلم‌هاي راه‌يافته به بخش مسابقه نخستين آفرينواره محرم، آيين آينه اعلام شد شانزده فيلم كوتاه مستند و داستاني در بخش مسابقه نخستين آفرينواره محرم، آيين آينه به رقابت خواهند پرداخت. به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران: از بين 42 فيلم كوتاه مستند و داستاني كه در جريان برگزاري بدون تصویرنخستين آفرينواره محرم، آيين آينه از تاريخ 10 الي 14 آبان ماه در شهر زنجان و هم‌زمان با عزاداري روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني توليد شده است، تعداد شانزده فيلم براي نمايش در روزهاي 26 و 27 آذرماه انتخاب شدند. گفتني است مرحله انتخاب و داوري به‌صورت همزمان توسط رضا مير كريمي، مجتبي راعي و محمود نظر عليان بر روي تمامي آثار دريافتي انجام‌شده و درنهايت به تشخيص اعضاي انتخاب و داوري آفرينواره چهارده فيلم در تالار هنر فرهنگسراي امام خميني (ره) شهر زنجان به نمايش درخواهد آمد. بنا بر اين گزارش اسامي فيلم‌هاي راه‌يافته به بخش مسابقه نخستين آفرينواره محرم، آيين آينه عبارت‌اند از: فيلم‌هاي كوتاه داستاني يادگاري به كارگرداني محمد كمايي از اهواز، آخرين اجراي نقش به كارگرداني وحيد انصاري از زنجان، يوم العباس به كارگرداني يحيي معصومي از زنجان و مرثيه برف به كارگرداني علي ملكي از اردبيل و مستندهاي كوتاه راه سرخ به كارگرداني غلامرضا تروان از زنجان، پايتخت عشق به كارگرداني الهام قره محمدلو از خوي، تبرك به كارگرداني جواد شفيعي از شهر كرد، قرباني زنده به كارگرداني امير شكرگزار ناوي از تالش، آينا به كارگرداني داور نجفي از اردبيل، دست‌ها و دسته‌ها به كارگرداني سامان آريان پور از كرمانشاه، ارمغان خانه به كارگرداني مسعود آقاجانلو از زنجان، اويان به كارگرداني مهدي نوري و علي كريمي از كرج، حاج احمد رضا موسي الرضا به كارگرداني محسن ملهوني از زنجان، علي اصغر به كارگرداني سيدرضا سيد فاطمي از بيجار، نذري به كارگرداني علي آتشبار از اردبيل و

[ دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393 ] [ 19:30 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
   
 

   

سیزدهمین جشنواره فیلم‌های آسیایی «چشم سوم» هند بر سینمای ایران تمرکز دارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که مختص فیلم‌های کارگردان‌های آسیایی است، در سیزدهمین دوره‌اش بر سینمای ایران تمرکز دارد.
در این دوره فیلم‌های کوتاه: چیدن سپیده دم ساخته تیمور قادری، گام دیگر ساخته مهدی میثمی، زرد ملایم ساخته عباس داودی، ایستگاه ساخته آذر منصوری، نجس ساخته بهمن و بهرام ارک، آپارتمان مورچه‌ها ساخته توفیق امانی، قطره قطره ساخته سیدسجاد موسوی، ژیلا ساخته کریم لک زاده و پروانه ساخته عدنان زندی به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارند.
سیزدهمین جشنواره فیلم‌های آسیایی «چشم سوم» 1 تا 8 ژانویه در

[ شنبه بیست و دوم آذر 1393 ] [ 0:13 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 حفظ و ترویج فرهنگ کردستان یک ضرورت است/ ثبت یک اثر ماندگار به هنر و دید عکاس بستگی دارد
عکاس جوان کردستانی در گفتگو با کردپرس:
حفظ و ترویج فرهنگ کردستان یک ضرورت است/ ثبت یک اثر ماندگار به هنر و دید عکاس بستگی دارد
سنندج-عکاس جوان کردستانی گفت: خلق یک اثر ماندگار و هنری، فقط درصد کمی به کیفیت دوربین و عوامل دیگر بستگی دارد بلکه قسمت عمده آن به هنر عکاسی و مهارت و دید و خلاقیت عکاس بستگی دارد و ثبت و ترویج ارزشها و آداب و رسوم و اصالت و فرهنگ این سرزمین در مقابل هجمه بیگانگان یک ضرورت است.
کردپرس-عکاسی در لغت به معنای روش عکاسی و عکسبرداری است و همچنین به عمل و شغل عکاس نیز گفته می‌شود، این هنر در اکثر زبان‌های جهان فتوگرافی خوانده می‌شود که ترکیبی از دو کلمه یونانی فتو به معنی نور و گرافی به معنی ثبت یا نگارش است بنابراین، فتوگرافی به معنای نقش کرد با نور است.
عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر که در دو مرحله انجام می‌شود: نخست، بدست‌آوردن تصویر به وسیله دوربین و ثبت آن روی نگاتیو (فیلم) یا گیرنده تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن. در این فرآیند، دریافت و ثبت نور بر روی یک سطح حساس به نور، مانند نگاتیو یا گیرنده تصویر باعث می‌شود الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیا بر روی سطح حساس به نور (نقره کلرید یا گیرهنده) تأثیر گذارد و باعث ثبت تصاویر گردد.
عکاسی دارای سه جنبه علمی، صنعتی و هنری است؛ به‌عنوان یک پدیدهٔ علمی متولد شد، به‌شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد.
پیدایش عکاسی و رواج روش‌های گوناگون این فن در ایران، با اختلاف حدود چند سال از اعلام موجودیت عکاسی در فرانسه روی داده‌است. صنعت  عکاسی بر روی کاغذ حساس در سال 1839 میلادی بوجود آمد و در سال 1841 میلادی پلاکهای شیشه برای عکاسی اختراع گردید.
پس از چند سال نیز این هنر به دیگر نقاط ایران رسید و در کردستان نیز مورد استقبال قرار گرفت و هنرمندان زیادی برای ترویج این هنر و ثبت زندگی مردم و آداب و رسوم و پوشش و مکانهای تاریخی و دیدنی استان از ملل مختلف به ویژه هنرمندان و عکاسان ایرانی و کردستانی تلاش کردند که در چند دهه گذشته این مهم بیشتر و بهتر مورد توجه عکاسان کردستانی قرار گرفته و هنرمندان این دیار با ثبت تصاویری خلاقانه از طبیعت بکر و زیبای کردستان، زندگی و پوشش مردمان، مکانهای دیدنی و تاریخی، کار و تلاش و صنایع مختص به منطقه ضمن تولید آثار هنری و کسب رتبه های ارزشمند ملی و بین المللی نقش مؤثر و ویژه ای در شناساندن این فرهنگ کهن را به خارج از استان و خارج از کشور عهده دار شده اند.
ثبت لحظات ماندگار در ایام مختلف زندگی و یاد خاطرات شیرین مراسمات و جشن ها و برنامه ها سبب شده امروز مردم علاقه بیشتری نشان بدهند دوربینی دیجتالی تهیه کنند و به این مهم بپردازند و این خوب است اما عکسبرداری و  ثبت تصاویر ویژه و تهیه سوژه های مختلف هنری و اجتماعی توسط عکاسان حرفه ای و کسانی هنرمندانه به این شغل اهتمام دارند بحث دیگری است که دارای جایگاه و ارزش خاص خود بوده و جهت شناسایی و آشنایی با هنرمندان جوان این عرصه با تعدادی از این فعالان گفتگو خواهیم کرد تا بیشتر با موارد و مفاهیم مذکور آشنا بشویم که در این مجال گفتگوی کوتاهی داریم با «اسدالله صید»عکاس جوان کردستانی که بیشتر به عکاسی پرتره (چهره) مشغول است و دیدگاهها و نظرات وی را با هم می خوانیم که در فرصت های بعدی و در آینده نزدیک نیز با دیگر هنرمندان این حوزه نشست ها و مباحثی را در این راستا خواهیم داشت که امید است مورد پسند خوانندگان، مخاطبان و علاقمندان قرار بگیرد.
اسدالله صیدی متولد 1358 شهر سنندج و دارای دیپلم تجربی است، چون عکاسی شغل بیشتر خانواده آنها بوده از همان اوایل کودکی با محیط عکاسی آشنا شده و حضور و پیدا کرده است. وی از سال 1373 به طور مستمر مشغول به عکاسی می شود و چون آتلیه عکاسی داشته اند علاقه اش به این هنر بیشتر در زمینه پرتره بوده و همین باعث می شود که در سال 1385 نخستین نمایشگاه پرتره هنرمندان کُرد را در سنندج برپا کند و به دنبال آن در شهر سلیمانیه اقلیم کردستان عراق نیز این نمایشگاه را دایر و آثارشان را در معرض دید علاقمندان قرار می دهد و تاکنون در بیش از ده نمایشگاه انفرادی و گروهی حضور داشته است که با هم گفتگوی وی را می خوانیم.
* چگونه و کی وارد دنیای عکس و عکاسی شدید؟
 

ادامه مطلب
[ شنبه بیست و دوم آذر 1393 ] [ 0:2 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

 

تاريخ ارسال: ۱۳۹۳/۰۹/۱۵

فیلم‌های شکیب، قادری و کارگر در جشنواره حقوق بشر اردن

فیلم‌های سیدمحسن پورمحسنی شکیب، تیمور قادری و یوسف کارگر به پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر «کراما» اردن راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که فیلم‌هایی با موضوع حقوق بشر را به رقابت می‌گذارد؛ در این دوره میزبان سه فیلم ایرانی است.
انیمیشن بازی تمام شد ساخته سیدمحسن پورمحسنی شکیب و فیلم‌های کوتاه انار میوه بهشت است ساخته تیمور قادری و مرثیه‌ای برای شب ساخته یوسف کارگر به نمایندگی از ایران در این جشنواره حضور دارند.
پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر «کراما» 5 تا 10 دسامبر در اردن برگزار می‌شود.

[ سه شنبه هجدهم آذر 1393 ] [ 10:54 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
هشت فیلم ایرانی در جشنواره «سینمای آینده» ایتالیا

هشت فیلم ایرانی به پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سینمای آینده» ایتالیا راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره در پنجمین دوره‌اش میزبان پنج فیلم کوتاه از ایران است.
یک روز با مادرم ساخته زرتشت افشاری، آخرین ایستگاه ساخته مصطفی سلطانی، عروسک چینی بابا ساخته علی زارع قنات نوی، توهم زدگان ساخته سامان نام نیک، نجس ساخته بهمن و بهرم ارک و آهن پاره‌های زنگ زده ساخته سامان نام نیک به نمایندگی از ایران در بخش مسابقه فیلم کوتاه حضور دارند.
همچنین در بخش خارج از مسابقه فیلم‌های: فرشته هزار سنگ ساخته کیوان مجیدی و کا برات ساخته برهان احمدی به نمایش درمی‌آیند.
پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سینمای آینده» 12 تا 21 دسامبر در شهر رم ایتالیا برگزار می‌شود.

[ سه شنبه هجدهم آذر 1393 ] [ 10:51 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
برگزیدگان هشتمین جشنواره سینماحقیقت معرفی شدند

برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی مستند سینماحقیقت طی مراسمی در تالار اندیشه حوزه هنری معرفی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای برگزاری مراسم اختتامیه هشتمین دوره جشنواره سینماحقیقت، کلیپی از مرتضی ندایی مستندساز نام آشنا که توسط همسرش کارگردانی شده بود، پخش شد.
همچنین در ادامه مراسم صبا ندایی (پسر مرتضی ندایی) قطعه ای از ابوالحسن صبا را برای پدر نواخت که با استقبال مخاطبان مواجه شد. فیلمیازان برگزیده استان کردستان در جشنواره به شرح ذیل بودند.بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ۸ میلیون تومان به  جلال ویسی کارگردان فیلم کوتاه قاشق اهدا شد.

بخش فیلم‌های مستند بلند:
لوح تقدیر بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره اهدا شد به زنده‌یاد طاها کریمی کارگردان فیلم مستند ۱۰۰۱ سیب از کشور عراق

انجمن سینمای جوان سنندج این موفقیت رابه هنرمند گرامی آقای جلال ویسی وخانواده زنده یاد طاهاکریمی تبریک میگوید
 

 

 


 

 

ن

   
 
     
   
[ سه شنبه هجدهم آذر 1393 ] [ 10:23 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
فیلم‌های حسین‌پور، صمدی و غازاریان در جشنواره کودکان سیاتل

فیلم‌های سامان حسین‌پور، معین صمدی و آلن غازاریان به دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان سیاتل آمریکا راه یافت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که فیلم‌های کوتاه، انیمیشن و سینمایی با موضوع کودکان را به رقابت می‌گذارد؛ در این دوره میزبان چهار فیلم ایرانی است.
یک هیچ ساخته سامان حسین پور، راز آن درخت و آواز شب هر دو ساخته معین صمدی و مترسک تنها ساخته آلن غازاریان به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارند.
دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان سیاتل 22 ژانویه تا 7 فوریه در آمریکا برگزار می‌شود.

[ سه شنبه هجدهم آذر 1393 ] [ 9:55 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
اطلاعیه

باسلام و عرض پوزش برنالمه هفتگی دوره فیلمسازی در گام اول به شرح ذیل اصلاح میگردد.

شنبه: نشست فرهنگی،نشست فیلمنامه،نمایش فیلم

یکشنبه:شناخت سینما گروهBرده سنیبابالای 25سال

دوشنبه:عکاسی گروهAرده سنی17تا25

شه شنبه:شناخت سینماگروهA

چهارشنبه:عکاسی گروهB

[ سه شنبه هجدهم آذر 1393 ] [ 9:48 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

برنده مدال طلای انجمن عکاسان امریکا (PSA) در بخش سیاه و سفید 2014
برنده مدال طلای سالن جشنواره IVAF در بخش سیاه و سفید2014
نامزد دریافت جایزه در دومین جشنواره بین المللی عکس خیام در بخش خلاقه
©Ebrahim Alipoor 2010

 ·
 
[ جمعه چهاردهم آذر 1393 ] [ 19:23 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

برگزاري نمايشگاه عكس گروهي هو رمان در سنندج

 

50 قطعه عكس در قالب نمايشگاه گروهي 15 سنندج و مهابادي در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سنندج به نمايش گذاشته‌شده است.بدون تصویر

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران: نمايشگاه عكس گروهي تحت عنوان هورمان، اورامان كه حاصل تلاش هنرجويان انجمن سينماي جوان سنندج و هنرمندان عكاس  مهاباد در اردوي دو روزه مريوان، اورامان در تاريخ 15 الي 18 مرداد است. آثار به نمايش درآمده در اين نمايشگاه گروهي با انتخاب و راهنمايي منصور محمدي از چهره‌هاي مطرح عكاس در تاريخ 10 آذرماه در محل نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سنندج با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان به عكاسي گشايش يافت.


در اين نمايشگاه كه 50 قطعه عكس با موضوع طبيعت و مستند اجتماعي از 15 عكاس به نمايش گذاشته‌شده تا تاريخ 16 آذرماه داير خواهد بود.

[ جمعه چهاردهم آذر 1393 ] [ 18:20 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
 

جایزه بلاک برلین آلمان به فیلمی از مریوان رسید
مریوان – خبرگزاری کردپرس : فیلم بلند "درخت بادام" که در بخش مسابقه بیست و چهارمین دوره جشنواره بلاک برلین آلمان راه یافته بود جایزه فیلم نخست این جشنواره را به خود اختصاص داد.
به گزارش خبرگزاری کردپرس از مریوان؛ این فیلم که در جشنواره های فیلم رشد تهران، استکهلم سوئد، جشنواره فیلم زنان ایتالیا، بلاک برلین المان و اخیرا نیز در جشنواره بین المللی فیلم دیجیتال آتن حضوری موفق داشته توانست جایزه بلاک برلین را نسیب خود نماید.
جشنواره بلاک برلین در روزهای 7 الی 11 ماه می 2014 در شهر برلین و در ماه آگوست در آمریکا برگزار گردید.
فیلم بلند "درخت بادام" به کارگردانی مختار معصومیان در این فیلم که در حدود 49 سکانس است سعی کارگردان بر این است که به بیان دیدگاه مردم در باورهای غیر علمی، طبی و زیبایی شناختی و مذهبی بپردازد که به عنوان رسومات خود پذیرفته اند و آن را انجام میدهند، و همچنین می خواهد نشان دهد که هنوز بعضی از این مشکلات در بین عموم مردم ماندگار شده است که باید برای رفع آن باید کوشا بود.
مختار معصومیان در گفت وگو با خبرنگار ما در این باره گفت : فیلم درخت بادام فیلمی است از زندگی یک دختر با نام آوات که بعد از متولد شدن در خانواده ای سنتی با رسم و رسومات زمان دوران خود رو به رو می شود و به دنیائی جدید وارد می شود که با بعضی از ناملایمات زمان خود نمی سازد.
معصومیان افزود: ختنه کردن زنان که در جامعه سنتی وجود داشت و هم اکنون هم در بعضی از مناطق و روستاهای اورامان مریوان به عنوان یک رسم قدیمی ماندگار شده است و بدون در نظر گرفتن پیامدهای منفی آن بر سلامتی روح و روان دختران وزنان جامعه انجام می شد از جمله معضلاتی است که این فیلم به آن می پردازد.
وی همچنین در ادامه سخنانش با اشاره به سنت های قدیمی که خود یک معضل در پیش روی آنان بود اظهار داشت: فیلم "درخت بادام" به چالش های سنتی و مدرن زمان ما می پردازد و قصد دارد تا گوشه ای از درد و رنج هایی را که در قدیم مردم ما به عنوان یک سنت می کشیدند و ناخواسته دچار آن شده بودند را به تصویر بکشد.
در این فیلم مختار معصومیان کارگردان، مهدی خلیل مسئول برنامه ریزی و دستیار اوی کارگردان، هادی ساعد محکم صدایردار، اسعد فریدی و جلال ویسی مدیر تولید، گلاویژ‍ میرزائی طراح صحنه و لباس، منصور کریمیان عکاس، سروه علی ویسی و نسرین میرکی منشی صحنه، سیوان صمدی دستیار صدا ، هوشیار قوامی مدیر تدارکات هستند.
دیگر عوامل این فیلم عبارتنند از؛ بازیگران این فیلم شب بو سلیمانی در نقش "آوات" ، پریا درستکار " کودکی آوات" ، جهانگیر عثمان پور، افسانه کاظمی، پروین فتحی ، جمال ایمانی ، منیره اخگر ، عثمان احمدی ، هوشیار قوامی ، حصیبه صحرانورد ، نجیبه سبحانی ، فرشته محمد زاده ، حمید زرین ، هایا معینی و هاویار معینی می باشند.
این فیلم با هزینه ای بالغ بر 50 میلیون تومان و با هم کاری اداره های ارشاد اسلامی ، بهزیستی، نیروی انتظامی شهرستان مریوان و هتل نوروز این شهرستان تهیه و تدوین شده است.
[ جمعه چهاردهم آذر 1393 ] [ 18:11 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
 

حضور فیلم کارگردان سنندجی در جشنواره بین المللی فیلم هندوستان
فیلم پروانه ها به کارگردانی عدنان زندی در جشنواره «چشم سوم» کشور هندوستان حضور می یابد.

به گزارش کردپرس، فیلم کوتاه «پروانه ها» قبلا نیز در چندین جشنواره بین المللی از جمله جشنواره «پروین اعتصامی» و جشنواره دهوک و بیروت حضور داشته است.

این فیلم  در جشنواره بیروت  موفق به دریافت جایزه سوم این جشنواره شد.

جشنواره بین المللی چشم سوم  که این فیلم برای حضور در آن دعوت شده است از 11 تا 19 دی در کشور هندوستان برگزار می شود.

فیلم «آپارتمان مورچه ها » به کارگردانی توفیق امانی نیز در این جشنواره حضور دارد.

فیلم "پروانه ها" از تولیدات حوزه هنری استان کردستان است.

در این فیلم وریا گلزاریان به عنوان تصویربردار، کیومرث سبحانی صدابردار و زانیار لطفی به عنوان تدوینگر در کنار بازیگران و عوامل دیگر عدنان زندی را یاری رسانده اند.

 

 

[ جمعه چهاردهم آذر 1393 ] [ 18:8 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
اطلاعیه

به اطلاع هنرجویان عزیزدوره یکساله فیلمسازی میرساندشروع کلاسها از تاریخ 16آذرماه ساعت 4 بعداز ظهر میباشد. ضمنابرنامه گام اول به شرح ذیل اعلام میگردد.

شنبه :نشست فرهنگی:(گارگاه فیلمنامه نویسی.نمایش فیلم.نشست فرهنگی)

یکشنه:عکاسی Aگروسنی17تا25      شناخت سینماB:گروه سنی25به بالا

سه شنبه شناخت سینماA

چهارشنبه عکاسیB

[ جمعه چهاردهم آذر 1393 ] [ 15:53 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 قیلم کوتاه ایستگاه به کارگردانی( آذرمنصوری)و از تولیدات انجمن سینمای جوانان ایران دفتر سنندج و فیلم کوتاه میخوردبربام خانه به کارگردانی تیمور قادری وتولید مشترک انجمن سینمای جوان و حوزه هنری سنندج به بخش مسابقه سیزدهمین جشنواره بین المللی چشم سوم هند راه یافتند.این چشنواره از تاریخ 1تا8 ژانویه 2015در شهر مومبای هند برگزار میشود.https://www.facebook.com/ThirdEyeAFF/posts/821553217883489

[ جمعه چهاردهم آذر 1393 ] [ 0:39 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
سینمای ایران در جشنواره «منار» بلغارستان

هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «منار» بلغارستان بر سینمای ایران تمرکز دارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره در این دوره با نمایش شش فیلم کوتاه و مستند بر سینمای ایران تمرکز دارد.
رویای سرخ ساخته شهریار پورسیدیان، یک هیچ ساخته سامان حسین‌پور، یک لحظه بعد ساخته یوسف یزدانی، می‌خورد بر بام خانه ساخته تیمور قادری، گونی نارنجی ساخته مهرداد زهرایی و مشتی اسماعیل ساخته مهدی زمان‌پور کیاسری به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارند.
هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «منار» 15 ژانویه تا اول فوریه در بلغارستان برگزار می‌شود.

[ چهارشنبه دوازدهم آذر 1393 ] [ 1:5 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

عکاس مهابادی دیپلم افتخار جشنواره بین المللی لوسی آوارد آمریکا را کسب کرد
مهاباد- دیپلم افتخار از فستیوال بین المللی لوسی آوارد آمریکا در بخش پروفشنال به "منصور محمدی" عکاس مهابادی رسید.

به گزارش خبرنگار کردپرس، "منصور محمدی" با یک قطعه عکس از روستای خورجین پیرانشهر که در آن لک لک ها روی تخته سنگ ها لانه سازی کردند موفق به کسب موفقیت در این جشنواره بین الملی شده است.
این عکاس تا به حال پنج بار موفق به دریافت دیپلم افتخار از این جشنواره معتبر بین المللی شده است.
جشنواره بین المللی عکس لوسی آوارد آمریکا با شرکت آثار بیش از 27 هزار عکاس از 104 کشور جهان برگزار شد.
"منصور محمدی" فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گرافیک از دانشگاه تهران و مدرس دانشگاه می باشد،که امسال مدال نقره انجمن عکاسان آمریکا در جشنواره اسلوونی را نیز کسب کرده است.
کسب مدال برنز و دیپلم افتخار انجمن عکاسان امریکا (PSA) در فستیوال سفر 2012 و 2014، چهار دیپلم افتخار از فستیوال جهانی Photo Awards آمریکا در سالهای 2012 و 2008 از دیگر موفقیتهای این عکاس جوان مهابادی است.
وی همچنین در حدود 20 نمایشگاه عکس انفرادی و جمعی در داخل و خارج کشور حضور داشته است.
جشنواره بین المللی عکس لوسی آوارد آمریکا با شرکت آثار بیش از 27 هزار عکاس از 104 کشور جهان برگزار شد.
 

[ دوشنبه دهم آذر 1393 ] [ 20:29 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
انجمن سینمای جوانان ایرن- دفتر سنندج برگزار می کند
برای نخستین بار
دوره آموزشی تخصصی موشن گرافیک و جلوه های ویژه سینما
جادوی پنهان هالیوود

یادگیری تکنیک های خلق جلوه های بصری برای تولید تیزرهای تلویزیونی و پلان های سینمایی
از ادوبی فتوشاپ تا ادوبی افترافکت

مدرس: سهراب حسین زاده
مهلت ثبت نام: پایان آذرماه 93
جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 33232933 تماس بگیرید و یا به انجمن سینمای جوانان ایرا-دفتر سنندج واقع در بلوار توحید مجتمع فرهنگی هنری فجر مراجعه فرمائید.

 

 

[ یکشنبه نهم آذر 1393 ] [ 16:17 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

 

 

ضمن تبريك به پذيرفته شدگان در آزمون فيلمسازي و عضويت در خانواده انجمن سينماي جوانان ايران ، به اطلاع كليه پذيرفته شدگان مي رساند تا روزسه شنبه 11 آذر مي توانند به دفاتر انجمن سينماي جوانان  سنندج مراجعه و با ارائه مدارك ذيل نسبت به ثبت نام قطعي خود اقدام نمايند.

 

 

 

- افراد ذخيره نيز مي توانند در صورت وجود ظرفيت خالي  بر اساس اولويت  براي ثبت نام درتاريخ 93/9/12 مراجعه نمايند.

 

 

 

 مدارك مورد نياز براي ثبت نام :

 

 

 

- كپي آخرين مدرك تحصيلي

 

- كپي شناسنامه (تمام صفحات)

 

- كپي كارت ملي (پشت و رو)

 

-  يك قطعه عكس 4*3

 

- تكميل فرم ثبت نام

 

- ارائه فيش بانكي براي ثبت نام : هنرجويان پس از اطلاع از ميزان شهريه دفاتر مي توانند به دو شيوه نسبت به پرداخت شهريه به شماره حساب 4986056753 بانك ملت –شعبه قائم مقام فراهاني باذكر شناسه دفتر به نام انجمن سينماي جوانان ايران اقدام نمايند.

 

 

 

شيوه پرداخت :

 

- شيوه نقدي : افرادي كه تمام شهريه را به صورت يكجا پرداخت نمايند مي توانند از 10درصد تخفيف بهره مند شوند، لذا مي بايست ميزان تخفيف را از ميزان كليه شهريه كسر نموده وبه شماره حساب مذكور واريز نمايند.

 

 

 

شيوه اقساطي : هنرجويان مي توانند طي 3 مرحله و در هر مرحله، يك سوم كل شهريه را به ترتيب

 

قبل ازگام  اول    تا تاريخ 13 آذر 93

 

قبل از  گام دوم     تا تاريخ 20 دي 93

 

اواسط  گام دوم   تا تاريخ    20 اسفند 93

 

 به شماره حساب مذكور واريز نمايند.

 

 الف- اسامی پذیرفته شدگان رده سنی 17تا25سال

1-دانا مولودنژادنقده2-شیماملائی3-سیناایوبی4-اشکان ملکی5-الهام تاسه6-کسری کیانی راد7-نیمافریدونی8-نریمان اسماعیلی9-محسن خسروآبادی10-هژیراسعدی11-امیرکامران عمر12-فراز گل کش13-آرتبن نارککار14-آرمین ایمانی15-عدنان جوانمردی16-فاطمه ساعدموچشی17پژمان وهابیان18-پژمان بیگی19-یاسین شریعتی20-سالارکنعانی21-سیدشعیب حسینی22-ساریاعلیخانی23-سهیل کریمی24-کیانوش گل سرشت25-سیمازمانی

ب:پذیرفته شدگان رده سنی 25تا40سال

1-سیدمحمدخدری2-آزادمرادی3-کسری خاکسار4-کاوه جاهد5-وریافتح اللهی6-سید ادریس حسینی7-مسعودباتمانی8-وحیدنادری9-علی مفاخری باشماق10-محسن اسدی11-سدره لطفی12-خالدکریمی13-محمدعلی قربانی14-کژال میرزائی15-مهران حیدری16-ژیلا شاه محمدی 17-گوران جهانی18-کیوان فتحی19-فوادکریمی20-هیواحسن زاده

ذخیره های رده سنی الف

1-میلادفدکی2-ساحل محمدی3-ارمیاقادری4-پژمان لهونی 5-آروین وطندوست 6-ادیب محشون 7-سینارنگین کمان 8-محمد عباسی 9-دانیال صادقی 10سامان خیرآبادی11-سیدجوادهاشمی

 

 

 

 

 

[ پنجشنبه ششم آذر 1393 ] [ 13:31 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
فیلم‌های حسین‌پور، محمدی و عابدیان در ایتالیا

فیلم‌های سامان حسین‌پور، ماشاالله محمدی و محمد عابدیان به هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «آمارکورت» ایتالیا راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که در چند بخش فیلم‌های کوتاه داستان، مستند و انیمیشن را به رقابت می‌گذارد؛ در هفتمین دوره‌اش میزبان سه فیلم ایرانی است.
فیلم‌های یک هیچ ساخته سامان حسین پور، عکس ساخته ماشالله محمدی و عروسک افغان ساخته محمد عابدیان به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند.
هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «آمارکورت» 4 تا 8 دسامبر در ایتالیا برگزار می‌شود.

[ سه شنبه چهارم آذر 1393 ] [ 20:20 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

کسب رتبه های برتر جشنواره بین المللی فیلم رشد توسط دانش آموزان و معلمین کردستانی
سنندج-در چهل و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم رشد و دوازدهمین جشنواره فرهنگیان فیلم ساز، فیلم «مترسکها هم می میرند» ساخته پرویز رستمی , وازتولیذات انجمن سینمای جوانان کردستان از فرهنگیان کردستان رتبه اول کشوری جشنواره را کسب کرد و در بخش دانش آموزی نیز فیلم مستند «در سرزمین برف» توانست رتبه سوم جشنواره را بدست بیاورد.
به گزارش خبرگزاری کردپرس در جشنواره فیلم رشد فیلم مترسکها هم می میرند به کارگردانی پرویز رستمی از فرهنگیان شهرستان سرواباد علاوه بر کسب رتبه اول کشوری و تندیس زرین بهترین فیلم جشنواره ، جایزه صلیب سرخ بین المللی را نیز دریافت نمود.
حجت الله نریمانی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل با اعلام این خبر گفت: در این جشنواره آثار شش نفر از دانش آموزان و فرهنگیان استان کردستان شرکت داشت که در بخش فرهنگیان، فیلم مترسکها هم می میرند به کارکردانی پرویز رستمی از فرهنگیان شهرستان سروآباد تندیس زرین بهترین فیلم جشنواره و جایزه صلیب سرخ بین المللی را از آن خود نمود.
نریمانی با اشاره به حضور موفق دانش آموزان استان در این جشنواره افزود: در بخش دانش آموزی نیز عبدالحمید مقدمی از شهرستان سروآباد با فیلم مستند در سرزمین برف توانست رتبه سوم جشنواره را کسب نمود.
وی تصریح کرد: در این جشنواره  که در تهران برگزار شد در بخش فرهنگیان پنج فیلم و در بخش دانش آموزی نیز یک فیلم از استان کردستان رقابت داشتند که در بخش فرهنگیان، فیلم تحقیق بزرگ، محقق کوچک ساخته مرتضی یوسفی از دهگلان، فیلم وصال ساخته حمید رضا گوهری از سنندج، فیلم مترسکها هم می میرند ساخته پرویز رستمی از سروآباد، فیلم شاطر اسماعیل شمر پشیمان ساخته سید رضا سید فاتحی از بیجار و فیلم دنیای آرام ساخته بهزاد نعمتی از شهرستان دیواندره شرکت داشتند.
[ سه شنبه چهارم آذر 1393 ] [ 15:32 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

   

با شرکت ۱۶۰۰ عکاس
اختتامیه جشنواره عکس نورنگار برگزار شد

اختتامیه جشنواره عکس نورنگار با حضور پیشکسوتان و علاقمندان هنر عکاسی در باغ موزه قصر تهران برگزار شد. در این جشنواره ۱۶۰۰ هنرمند عکاس با بیش از ۱۴ هزار قطعه عکس حضور داشتند.

خبرگزاری فارس: اختتامیه جشنواره عکس نورنگار برگزار شد
 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، اختتامیه جشنواره عکس نورنگار و افتتاحیه نمایشگاه تصاویر منتخبین در باغ موزه قصر تهران برگزار شد. در این مراسم که با حضور اساتید و پیشکسوتان برپا شد، از برگزیدگان جشنواره تقدیر به عمل آمد.

در ابتدای این مراسم مسعود افشانی دبیر اجرایی جشنواره، با بیان اینکه فرآیند جشنواره که از اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان مهرماه ادامه داشت، افزود: بیش از 14 هزار تصویر از یکهزار و ششصد هنرمند عکاس دریافت شد.

وی با قدردانی از داوران جشنواره (محمد مهدی رحیمیان، افشین بختیار و محمود مروتی) خاطر نشان کرد: کمیت و کیفیت آثار ارسالی به حدی بود که انتخاب آثار برتر را به چالشی سخت برای هیئت محترم بدل کرد.

در ادامه مراسم، از اکبر عالمی پیشکسوت هنر عکاسی تقدیر به عمل آمد. در بخش بعدی بیانیه هیئت داوران قرائت شد و برگزیدگان معرفی شدند.

در بخش «سفر و گردشگری» مهران میرزایی جایزه ویژه هیئت داوران را کسب کرد و حمید اخلاقی، محمد قدمعلی و رضا واعظ‌پور به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

در بخش «عکس لحظه‌ای» نیز مهشید مهدیان رتبه اول را کسب کرد و جمشید فرجوند فردا و جواد حسن‌پور رتبه‌های دوم و سوم را به دست آوردند.

 

بر اساس این گزارش، نمایشگاه آثار منتخبین جشنواره، تا تاریخ 28 آبان ماه در باغ موزه قصر تهران جهت بازدید علاقمندان برپاست.

اسامی عکاسان راه‌یافته به نمایشگاه به این شرح است:

مهشید مهدیان، جمشید فرجوند فردا، جواد حسن‌پور، حسین خادمی‌، اصغر بشارتی، امیررضا توسلی، ایمان مرادی، حسین تهوری، حمید عابدی، سجاد قهرمانی، علی ذهبی، مازیار اسدی، مجتبی عابدینی‌، حمید اخلاقی‌، محمد قدمعلی‌، رضا واعظ پور‌، مهران میرزایی‌، احمد خطیری، افسانه برغمدی‌، الناز قندفروش‌، امیرعلی جوادیان‌، سروش جوادیان‌، مرضیه ایوتین‌، ایلیا حسینی، پویان شادپور‌، حامد جعفرنژاد‌، حسن الماسی‌، حمید حیدری‌پور‌، حمید سلطان آبادیان‌، خدیجه نادری، داود ایزدپناه‌، رضا شجاع‌، زهرا رمضانی فشکی‌، سعیدرضا مقصودی‌، ولی شجاع لنگری‌، سیروس رضوانی‌فر، سینا شیری‌، صابر مناجاتی‌، عباس رستگار‌، عبدالرحمن مجرد‌، عطا رنجبر زیدانلو‌، علی حسن‌زاده، علی شهیدزاده‌، علی عظیمی‌نیا‌، علی کریمی‌، علی مجیدناتری‌، علیرضا فیروزی‌، غلامرضا یزدانی، فاتح شافعی‌، فاطمه اسماعیلی مقدم‌، فاطمه رسولی‌، فاطمه همام‌، فرزاد امینی‌، فیروز جاسیار، مازیار اسدی‌، مجید مهرابی‌، محمد آبرین‌، محمد پاک‌روش‌، مهدی ثنایی‌، محمدحسین شیریان، محمد شاه‌حیدری‌پور‌، محمد نورمحمدیان‌، مرتضی رفیع‌خواه‌، مرتضی صالحی‌، مریم طباطبایی‌، مریم فطورچیان، مژده فغانی‌، مسعود احمدزاده مطلق‌، مسلم فتوحی‌، مصطفی بذری‌، مصطفی حسن‌زاده‌، مقصود سلیمی، مهدی اسکندری‌، مهدی طاهری‌، مهران چراغچی بازار‌، میلاد سمنگانی‌، نوید عزیزی‌، نیما مهدی‌پور عمرانی، وحید ارفع‌، وحید فخرایی‌، هادی محسن‌تبار فیروزجایی‌، رحمان اکبری‌، میثم امانی‌ و احسان کمالی.

 

[ سه شنبه چهارم آذر 1393 ] [ 1:2 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
معاون فرهنگي و آموزش انجمن:
بدون تصویر
مهلت ثبت نام آزمون سراسري انجمن سينماي جوانان ايران تمديد نخواهد شد

سامانه ثبت نام اينترنتي انجمن روز 21 آبان بسته خواهد شد و ثبت نام حضوري تا ساعت 9 صبح روز 23 آبان در دفاتر سراسر كشور ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران: سعيد پور اسماعيلي معاون فرهنگي و آموزش انجمن با اشاره به اين نكته كه مهلت ثبت‌نام در دوره‌ جديد آموزش فيلم‌سازي انجمن تمديد نخواهد شد از بسته شدن سامانه‌ي ثبت‌نام اينترنتي انجمن در پايان چهارشنبه مورخ 21 آبان خبر داد و افزود: علاقه‌مندان مي‌توانند امروز و فردا با مراجعه به وب‌سايت www.iycs.ir نسبت به ثبت‌نام در اين دوره‌ه آموزش فيلم‌سازي اقدام نمايند.


پور اسماعيلي با اشاره به محدوديت‌هاي احتمالي در شهرستان‌ها، از ادامه‌ي ثبت‌نام حضوري تا ساعت 9 صبح روز 23 آبان در دفاتر انجمن خبر داد و گفت: در صورتي كه متقاضيان به دلايلي موفق به ثبت‌نام در سامانه اينترنتي انجمن نشدند مي‌توانند تا ساعت 9 صبح روز جمعه، يك ساعت قبل از شروع آزمون سراسري با مراجعه به دفاتر انجمن در سراسر كشور اقدام به ثبت‌نام حضوري نمايند.


معاون فرهنگي و آموزش انجمن سينماي جوانان ايران در پايان صحبت‌هاي خود با اشاره به ‌اضافه شدن مصاحبه حضوري به مراحل پذيرش هنرجو در دوره هفت‌ماهه آموزش فيلم‌سازي خاطرنشان كرد: اين مصاحبه حضوري از بين دو گروه سني هدف، الف: گروه سني 17 الي 25 سال و  ب: گروه سني 25 الي 40 سال، از كليه متقاضياني كه در آزمون سراسري شركت كرده‌اند اخذ خواهد شد. وي هدف اين مصاحبه حضوري را سنجش انگيزه متقاضيان در راستاي بالا بردن كيفيت دوره‌هاي آموزشي و اولين قدم در تشخيص استعدادها دانست. پور اسماعيلي در توصيف اين مصاحبه: آن را يك گفتگوي دوستانه و با هدف راهنمايي هنرجويان معرفي كرد.


دوره‌ جديد آموزش فيلم‌سازي انجمن سينماي جوانان ايران در مدت زمان 7 ماهه  و در 3 گام اصلي برگزار خواهد شد. هنرجويان در گام اول اين دوره با عنوان شناخت سينما، شامل دروس: آشنايي با سينما و عكاسي، در گام دوم با عنوان مهارت‌آموزي، شامل دروس: فيلم‌نامه‌نويسي، كارگرداني، تصويربرداري، تدوين و صدا، و در گام سوم با عنوان كارگاهي، شامل كارگاه مستندسازي، كارگاه فيلم داستاني و كارگاه فيلم تجربه‌گرا آموزش فيلم‌سازي خواهند ديد.


آزمون سراسري انجمن سينماي جوانان ايران ساعت 10 صبح روز جمعه، 23 آبان ماه به‌صورت همزمان در 59 دفتر انجمن سينماي جوانان ايران در سراسر كشور برگزار خواهد شد.

 
[ چهارشنبه بیست و یکم آبان 1393 ] [ 1:1 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
چهار فیلم ایرانی در سه جشنواره جهانی

چهار فیلم کوتاه و انیمیشن ایرانی به سه جشنواره جهانی در انگلستان، ترکیه و هنگ کنگ راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نخستین جشنواره فیلم‌های آنلاین «میکرو کاردورا» انگلستان میزبان دو فیلم کوتاه ایرانی است.
یک هیچ ساخته سامان حسین‌پور و قلب من ساخته یاسر طالبی به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارند.
«میکرو کاردورا» برای حمایت فیلمسازان کم بودجه، فیلم‌های زیر دو دقیقه را به رقابت می‌گذارد. برگزیدگان این جشنواره 15 جولای 2015 معرفی خواهند شد.
همچنین دو انیمیشن ایرانی در نهمین جشنواره بین‌المللی انیمیشن استانبول حضور دارند.
عروسک چینی بابا ساخته علی زارع قنات نوی و تاکسیدرمی ساخته آراد سفرزادگان در بخش خارج از مسابقه جشنواره به نمایش درمی‌آیند.
گفتنی است عروسک چینی بابا در جشنواره «کائوشینگ» هنگ کنگ نیز حضور دارد. 

[ سه شنبه بیستم آبان 1393 ] [ 13:28 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

سيزده فيلم كوتاه از توليدات انجمن در چهل و چهارمين جشنواره فيلم رشد

13 فيلم كوتاه از توليدات انجمن سينماي جوانان ايران در چهل و چهارمين جشنواره‌ي بين المللي فيلم رشد تهران به رقابت خواهند پرداخت.

 به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران: 13 فيلم كوتاه از توليدات انجمن سينماي جوانان ايران در چهار بخش فيلم‌هاي داستاني كوتاه ايراني، فيلم‌هاي مستند ايراني، فيلم‌هاي پويانمايي ايراني و فيلم‌هاي فرهنگيان فيلم ساز چهل و چهارمين جشنواره بين المللي فيلم رشد به رقابت خواهند پرداخت.

 

اسامي اين فيلم‌هاي كوتاه عبارتند از: "دوچرخه‌ها، پدر‌ها، سيگارها" به كارگرداني ابراهيم ايرج زاد، "نامه‌اي براي او" به كارگرداني محمدعلي هاشم پور، "كودكان ابري" به كارگرداني رضا فهيمي، "سكوت" به كارگرداني مهرداد حسني،"برتلك باز"به كارگرداني سجاد احمدبيگي راه يافته به بخش فيلم هاي داستاني كوتاه ايراني،"ميراث اردشير"به كارگرداني حسن نقاشي،"آت چاپار"به كارگرداني محمدرضا مهر آفرين راه يافته به بخش فيلم هاي مستند ايراني،"توپ جنگ"به كارگرداني سعيد مددي ماهاني،"عكس"به كارگرداني ماشاء الله محمدي،"شهر من سردشت"به كارگرداني زيبا ارژنگ راه يافته به بخش فيلم هاي پويانمايي ايراني،"مترسك ها هم مي ميرند"به كارگرداني پرويز رستمي،"روياي سرخ"به كارگرداني شهريار پور سيديان و"گيو"به كارگرداني حسين عباس پور راه يافته به بخش فيلم هاي فرهنگيان فيلم ساز

 

چهل و چهارمين جشنواره بين المللي فيلم رشد از تاريخ 23 الي 30 آبان ماه در سينما فلسطين برگزار خواهد شد.

 
[ سه شنبه بیستم آبان 1393 ] [ 9:27 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 بدون تصویر

چهارمين جشنواره ملي عكس ايران ارديبهشت ماه 1394 برگزار مي شود

به دليل همزماني دوسالانه‌ي ملي عكس ايران بازمان برگزاري چهارمين جشنواره ملي عكس ايران، زمان برگزاري اين جشنواره به ارديبهشت‌ماه سال آينده تغيير كرد.

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران: سه دوره پيشين جشنواره ملي عكس ايران كه هرساله توسط انجمن سينماي جوانان ايران در دي‌ماه برگزار شده است، امسال به دليل همزماني اين جشنواره با دوسالانه ملي عكس ايران كه از تاريخ 3 الي 23 دي‌ماه برگزار خواهد شد و به‌منظور جلوگيري از هم‌پوشاني اين دو رويداد مهم در عرصه عكاسي كشور چهارمين جشنواره ملي عكس ايران در ارديبهشت‌ماه سال آينده برگزار خواهد شد.

 

اخبار تكميلي، زمان‌بندي برگزاري و تغييرات احتمالي در نحوه‌ي برگزاري چهارمين جشنواره ملي عكس ايران بعد از تصويب در شوراي عالي آژانس عكس ايران و تاييد انجمن سينماي جوانان ايران متعاقباً اعلام خواهد شد.

 
[ سه شنبه بیستم آبان 1393 ] [ 9:24 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

 

فرهنگ بومی اقوام حاشیه خزر در جشنواره بین المللی فیلم وارش

ساری - ایرنا - هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در مازندران سرزمین فرهنگ و ایمان برگزار می شود.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران این رویداد مهم سینمایی کشور در هشتمین تجربه خود، در کنار توجه به تولیدات ملی در عرصه فیلم کوتاه، میزبان فیلمسازان کشورهای دریای خزر نیز خواهد بود.

کشف استعدادهای نو در تولید فیلم کوتاه، توجه و ترغیب فیلم سازان به موضوعات آیینی، دینی و فرهنگ عامه، تلاش برای احیای موضوعات فرهنگی با پیشینه های تاریخی و فرهنگ بومی، توجه به موضوعات مشترک میان اقوام ایران و کشورهای حوزه میراث مشترک و احیای ارتباط مؤثر و دوسویه میان فیلم سازان ایران و پدیدآورندگان آثار سینمایی کشورهای حاشیه دریای خزر به عنوان اهداف جشنواره بین المللی فیلم وارش مطرح شده اند که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با حمایت سازمان سینمایی کشور و با همکاری استانداری مازندران در شهرستان بابل که محل دبیرخانه دائمی این جشنواره است برگزار می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره این جشنواره گفت:هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در سه بخش اصلی، جنبی و ویژه برگزار می شود.

حجت الاسلام ' عباسعلی ابراهیمی' افزود : بخش اصلی جشنواره که با محوریت فرهنگ عامه برگزار می شود، اختصاص به فیلم های کوتاهی دارد که فیلم سازان کشورمان با موضوعات مستند، داستانی، پویانمایی و تجربی تولید کرده اند.فیلم هایی که آداب و رسوم، باورها، افسانه ها و آیین های اصیل مردم ایران زمین را دستمایه تولید قرار داده اند.

دبیر جشنواره اظهار داشت:بخش جنبی جشنواره نیز همه ساله به یکی از استان های کشور اختصاص دارد که میهمان جشنواره وارش هستند.امسال در بخش جنبی آثار منتخب فیلم سازان استان کردستان با موضوع آزاد و غیر رقابتی به نمایش درخواهد آمد.

وی گفت:بخش ویژه و بین الملل جشنواره فیلم وارش اختصاص به میراث مشترک کشورهای حاشیه دریای خزر دارد که در تولیدات خود مؤلفه های مشترک مذهبی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی را مورد توجه قرار داده اند.با توجه به تقارن برگزاری هشتمین جشنواره فیلم وارش با هفته وحدت جایزه صلح و دوستی با محوریت پیامبر اکرم(ص) در بخش ویژه مورد لحاظ قرار گرفته است.

ابراهیمی در ادامه گفت:نمایش آثار با موضوع آزاد درباره مازندران در زمینه های معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ، دفاع مقدس، ایثار و... نیز یکی دیگرازبخش های جشنواره است.حداکثر زمان فیلمهای ارسالی در بخش مستند 40 دقیقه ، داستانی 30 دقیقه و پویانمایی و تجربی 15 دقیقه تعیین شده است.

وارش در گویش مازندرانی به معنای باران است. محمد علی سجادی ،سید محمد مهدی طباطبایی نژاد ،مهدی قربان پور،کیوان کثیریان ،خسرو معصومی،علی دنیوی ساروی وافسانه منادی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش معرفی شده اند.

آخرین مهلت دریافت آثار 15 آذر ماه سال جاری اعلام شده است.زمان برگزاری جشنواره نیز 15 دی ماه امسال خواهد بود. فیلم سازان داخلی و خارجی برای شرکت در این جشنواره و اطلاع از مقررات ارسال آثار می توانند به سایت هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به ادرس www.vareshfestival.com مراجعه کنند.ک/1

608

[ سه شنبه بیستم آبان 1393 ] [ 0:26 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

رئیس انجمن سینمای جوانان سنندج خبر داد:
برگزاری دوره‌های تخصصی فیلمسازی در کردستان
سنندج-رئیس انجمن سینمای جوانان ایران دفتر سنندج گفت: سالهاست دفتر جوانان ایران در سنندج فعال است و از دفتر شهرستانی به استانی ارتقاء پیدا کرده و به زودی دوره‌های تخصصی فیلمسازی براساس روش‌های نوین و استانداردهای تدوین شده ملی در این دفتر برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری کردپرس سیروس ثنایی در نشستی مطبوعاتی با خبرنگاران و اصحاب رسانه های گروهی کردستان در ارتباط با برگزاری دوره های تخصصی فیلمسازی در دفتر سینمای جوانان سنندج اظهار داشت: توسط معاونت هنری وزیر ارشاد و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران شاهد تدوین دوره‌های استاندارد و براساس روش‌های نوین آموزشی در سه مرحله هستیم که کارگاه عملی در حوز های فیلمسازی، فیلمنامه‌نویسی، تصویر برداری، فیلمسازی داستانی تدوین و دیگر بخش ها انجام می شود و در سال جاری طبق این شیوه جدید و طی هفت ماه هنرجویان می‌توانند اصول فیلمسازی را یاد بگیرند و از شیوه تئوری به شیوه عملی تغییر روش داده شده است.
ثنایی افزود: میزان شهریه در نظر گرفته شده برای این دوره هفت ماهه 285 هزار تومان بوده و هنرجویانی که قادر به پرداخت یک‌باره این هزینه نباشند نیز می‌توانند در سه قسط این هزینه را پرداخت کنند اما اگر این شهریه به صورت یکباره پرداخت شود 10درصد تخفیف به هنرجویان داده می شود.
وی تصریح کرد: انجمن سینمای جوانان ایران دفتر سنندج به منظور کشف و حمایت از استعدادهای جوان در حوزه فیلمسازی مقدمات لازم را برای برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی فراهم کرده است.
رئیس انجمن سینمای جوانان ایران دفتر سنندج با بیان اینکه علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به انجمن سینمای جوان سنندج به آدرس میدان بسیج، بلوار توحید، مجتمع فرهنگی هنری فجر و یا سایت اینترنتی www. iycs.ir مراجعه کنند اظهار داشت: آخرین مهلت ثبت‌نام 21 آبان‌ماه از طریق سایت مذکور بوده و آزمون ورودی روز جمعه 23 آبان‌ماه به صورت همزمان با سراسر کشور در سنندج برگزار می شود.
ثنایی اذعان داشت: طی 27 سال فعالیت انجمن سینمای جوانان دفتر سنندج که به آموزش هنرجویان و ساخت فیلم کوتاه و جشنواره های استانی در هر دو حوزه فیلم و عکس پرداخته و سابقه ی درخشانی در کشور دارد امسال این دفتر به دفتر انجمن سینمای جوانان استان کردستان ارتقاء پیدا کرد و دامنه فعالیت‌های این دفتر تمامی شهرستانهای استان را در بر می گیرد اما متاسفانه به علت کمبود امکانات و عدم اعتبار دفاتر شهرستانی ما هنوز فعال نشده اند.
وی افزود: به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات فعلا امکان راه اندازی دفتر انجمن در سایر شهرستان های استان وجود ندارد و با ارتقای دفتر سنندج به استان سایر شهرستان ها هم تحت پوشش قرار داده شده اند اما فقط کانون های فیلم و عکس در شهرستان های بانه، مریوان و سقز فعال است و انجمن از طریق این کانون ها به هنرجویان و فعالان حوزه فیلم وعکس کمک و یاری می رساند که امیدواریم مسؤلان با حمایت های مادی و معنوی خود جهت راه اندازی دفاتر شهرستانی و همچنین حمایت از هنرمندان این عرصه زمینه پیشرفت و ارتقاء فرهنگ و هنر کردستان را بیشتر و بهتر فراهم بکنند.
ثنایی در پایان با اشاره به اینکه استان کردستان از لحاظ تولید فیلم کوتاه دارای پتانسیل ها و ظرفیت های فراوانی است، اظهارداشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان برای حمایت از این بخش و ساخت فیلم کوتاه توسط هنرمندان استان با اعتباری 30 میلیون تومانی از انجمن حمایت بکند.

[ یکشنبه هجدهم آبان 1393 ] [ 14:41 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

به نقل از ايرنا:

جشنواره منطقه اي فرهنگ بومي در كردستان برگزار مي شود

مدير انجمن سينماي جوانان كردستان از برگزاري نهمين جشنواره استاني و نخسيتن جشنواره منطقه اي فرهنگ بومي استان با عنوان " ژيار" در اسفند سال جاري در استان خبر داد.


سيروس ثنايي روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين جشنواره شامل دو بخش فيلم و عكس است كه در دوره هاي گذشته بصورت استاني برگزار مي شد اما در سال جاري و براي نخستين بار بصورت منطقه اي برگزار مي شود.

وي گفت: اين جشنواره 15 تا 17 اسفند سال جاري و با حضور استان هاي كرمانشاه، لرستان، ايلام، آذربايجان غربي و كردستان در شهرستان بانه برگزار خواهد شد.

مدير انجمن سينماي جوانان كردستان ايجاد انگيزه در ميان فيلمسازان، شناسايي و معرفي استعدادهاي جوان، ارج نهادن به توليدات فاخر بومي، ارتقاي سطح تجربه و آگاهي و بينش فيلم سازان فيلم كوتاه را از جمله اهداف برگزاري اين جشنواره عنوان كرد.

وي اظهار كرد: با وجود اينكه استان كردستان داراي پتانسيل و ظرفيت بالايي در زمينه فيلم سازي و توليد فيلم است اما جشنواره اي ملي در اين راستا در استان نداريم و اميد است برگزاري جشنواره ژيار به صورت منطقه اي زمينه اي براي برگزاري جشنواره هاي ملي باشد.

ثنايي اظهار اميدواري كرد مسوولان فرهنگي با حمايت هاي خود زمينه برگزاري هر چه بهتر و مناسب تر اين جشنواره را فراهم كرده و گام هايي موثر در راستاي پيشرفت و توسعه حوزه فيلم و سينما در استان بردارند.

وي در ادامه يكي از رويكردهاي جديد انجمن در حوزه فيلم را تشكيل شوراي توليد فيلم عنوان كرد و افزود: در اين شورا ايده هاي خاص و ناب افراد مورد بررسي قرار گرفته و آثار و توليدات آنان مورد حمايت انجمن قرار مي گرد.

مدير انجمن سينماي جوانان كردستان اظهار كرد: در اين شورا تاكنون فيلم كوتاهي با عنوان "آب يخ" اثر جلال ساعد ساعدپناه به تصويب رسيده و اين فيلم يكي از توليدات جديد انجمن در سال جاري است.

وي گفت: در زمينه فيلم هاي آموزشي نيز در نيمه نخست سال جاري 9 فيلم آموزشي توسط هنرجوياني كه در دوره هاي برگزار شده شركت كرده اند توليد شده است.

ثنايي گفت: فيلم سازان ما از استعدادهاي خوبي برخوردار هستند كه اگر مورد حمايت قرار گيرند اين حوزه در استان پيشرفت قابل توجهي خواهد داشت.

[ یکشنبه هجدهم آبان 1393 ] [ 14:34 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
یک فیلمساز ایرانی از جشنواره «فیکه» جایزه گرفت

یک فیلمساز ایرانی از دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه اوورا «فیکه» جایزه گرفت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره در این دوره جایزه بهترین فیلم به انتخاب تماشاگران را به یک فیلمساز ایرانی اهدا کرد.
آپارتمان مورچه‌ها ساخته توفیق امانی برگزیده تماشاگران «فیکه» شد.
جشنواره «فیکه» به بهترین فیلم کوتاه داستانی، بهترین مستند، بهترین انیمیشن، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر، بهترین فیلم کوتاه اروپایی و بهترین فیلم پرتغالی جایزه داد.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه اوورا «فیکه» از 21 تا 25 اکتبر در پرتغال برگزار شد.

[ شنبه دهم آبان 1393 ] [ 17:42 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
پنج فیلم ایرانی در جشنواره جوانان اتریش

پنج فیلم کوتاه و انیمیشن ایرانی در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های جوانان «یوکی» اتریش حضور دارند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره فیلم‌های کوتاه تا 20 دقیقه که توسط کارگردان‌های 10 تا 26 سال ساخته شده را به رقابت می‌گذارد.
انیمیشن کوتاه بازی تمام شد ساخته سیدمحسن پورمحسنی شکیب و فیلم‌های کوتاه داستانی سارا ساخته حمید طاهری، ماه عسل ساخته پویا نبی، انار میوه بهشتی است ساخته تیمور قادری و فیلم کوتاه تجربی جنگ، خاطره‌ها، مادرها ساخته هادی احمدی به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند.
شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های جوانان «یوکی» 18 تا 22 نوامبر در اتریش برگزار می‌شود.

[ پنجشنبه هشتم آبان 1393 ] [ 0:34 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
دو فیلم و یک داور ایرانی در هشتمین جوایز «گرندآف»

دو فیلم و یک داور ایرانی در هشتمین دوره جوایز فیلم‌های مستقل اروپایی «گرندآف» حضور دارند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جوایز گرندآف در رشته‌های بهترین کارگردانی، فیلمنامه، تدوین، فیلمبرداری، بازیگر مرد و زن، فیلم داستانی، مستند، انیمیشن و فیلم غیر اروپایی اهدا می‌شود.
مرجان ریاحی مستندساز و مدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه» داوری آثار منتخب جشنواره را برعهده دارد.
ضمن اینکه در بخش بهترین فیلمنامه نیکان نظامی برای کمی آنسوتر و در بخش بهترین فیلمبرداری رحمت عبدیانی برای فرشته هزار سنگ نامزد دریافت جایزه هستند.
هشتمین دوره جوایز فیلم‌های مستقل اروپایی «گرندآف»1 تا 6 دسامبر در ورشو پایتخت لهستان برگزار می‌شود.

[ دوشنبه پنجم آبان 1393 ] [ 15:9 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های سیاه برلین به فیلم‌های ایرانی پنج جایزه داد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره پنج جایزه در بخش‌های مختلف به سینمای ایران داد.
در بخش  Marginalized People/ Black Experience جایزه بهترین فیلم به پایان فصل سه ساخته سوران فهیم و درخت بادام ساخته مختار معصومیان اهدا شد.
همچنین در بخش Fine Arts جایزه بهترین انیمیشن به و اینک انسان ساخته ایرج محمدی تعلق گرفت.
در بخش Expressionist Narrative 2 فیلم زمستان آخر ساخته سالم صلواتی و صبح روز بعد ساخته علی هاشمی جوایز بهترین فیلم را گرفتند.
بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های سیاه برلین  7 تا 11 می در شهر برلین و در ماه آگوست در آمریکا برگزار شد.

   
 
   
[ دوشنبه پنجم آبان 1393 ] [ 15:3 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
بدون تصویر


كاهش مدت و هزينه‌هاي دوره‌ي جديد فيلم‌سازي انجمن سينماي جوانان ايران

مدت دوره‌هاي آموزش فيلم‌سازي انجمن از يك سال به هفت ماه و شهريه‌ي دوره‌ي فيلم‌سازي بيش از 50 درصد كاهش يافت.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران: درنتيجه‌ي سياست‌هاي جديد آموزشي انجمن مدت‌زمان دوره‌هاي فيلم‌سازي انجمن سينماي جوانان ايران از يك سال به هفت ماه كاهش پيدا كرد. درنتيجه‌ي اين تغيير كه بعد از بررسي و تحليل هشت طرح پيشنهادي توسط دپارتمان‌هاي آموزشي انجمن به تصويب رسيده تمركز بر آموزش عملي محور اصول فيلم‌سازي به هنرجويان انجمن و افزايش تحركت و پويايي دوره‌هاي فيلم‌سازي مدنظر قرارگرفته است.

 

گفتني ست اين دوره‌ي جديد فيلم‌سازي شامل 3 گام اصلي خواهد بود كه طي هفت ماه توسط هنرجويان گذرانده خواهد شد. هنرجويان در گام اول اين دوره با عنوان شناخت سينما شامل دروس: آشنايي با سينما و عكاسي، در گام دوم با عنوان مهارت‌آموزي شامل دروس: فيلم‌نامه‌نويسي، كارگرداني، تصويربرداري، تدوين و صدا، و در گام سوم با عنوان كارگاهي شامل كارگاه مستندسازي، كارگاه فيلم داستاني و كارگاه فيلم تجربه‌گرا آموزش فيلم‌سازي خواهند ديد.

 

لازم به ذكر است در راستاي تعيين هزينه‌ي شهريه‌ي دوره‌هاي جديد فيلم‌سازي دفاتر انجمن بر اساس ويژگي‌هاي جغرافيايي و اقتصادي به چهار بخش: دفاتر ويژه، دفاتر A، دفاتر B و دفاتر C تقسيم‌شده‌اند. در اين روش نحوه‌ي پرداخت شهريه‌ي دوره به دو روش برنامه ريزي شده است كه در روش اول با پرداخت نقدي هنرجويان مي‌توانند از 10 درصد تخفيف در نظر گرفته‌شده استفاده كنند. در روش دوم نيز هنرجويان مي‌توانند نسبت به پرداخت هزينه‌ي دوره به‌صورت سه قسط تفكيك‌شده اقدام كنند.

 

بر اساس اين گزارش گروه سني هدف دوره‌ي جديد آموزشي 17 الي 25 سال اعلام‌شده است و برگزاري كلاس‌ها با گروه سني 25 الي 40 سال منوط به درخواست سه برابري ظرفيت كلاس‌هاي هر دوره كه 25 نفر برنامه‌ريزي شده خواهد بود.

 

 

 
[ یکشنبه چهارم آبان 1393 ] [ 13:23 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
یک فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره «نیکاراگوئه»

یک فیلم کوتاه ایرانی در نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «نیکاراگوئه» حضور دارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که در دو بخش فیلم کوتاه داستانی و بلند برگزار می‌شود؛ میزبان یک فیلم کوتاه ایرانی است.
فیلم کوتاه یک هیچ ساخته سامان حسین‌پور به عنوان نماینده ایران در این جشنواره حضور دارد و با فیلم‌هایی از کشورهای اسپانیا، آمریکا، برزیل، نیجریه، ونزوئلا، آلمان، ایرلند و... رقابت می‌کند.
جشنواره فیلم‌های زیر 40 دقیقه را در بخش کوتاه به رقابت می‌گذارد.
نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «نیکاراگوئه» از 5 تا 9 نوامبر برگزار خواهد شد.

[ شنبه سوم آبان 1393 ] [ 18:32 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
جشنواره‌های منطقه‌ای مقدمه جشنواره فیلم کوتاه تهران است  جشنواره‌های منطقه‌ای سینما جوان اگر هر سال
 
جشنواره‌های منطقه‌ای سینما جوان اگر هر سال برگزار شوند مقدمه مناسبی برای افزایش کیفیت فیلم‌های ارسالی به جشنواره فیلم کوتاه تهران است.

 توفیق امانی معتقد است؛ جشنواره‌های منطقه‌ای سینما جوان اگر هر سال، به طور متناوب برگزار شوند مقدمه مناسبی برای افزایش کیفیت فیلم‌های ارسالی به جشنواره فیلم کوتاه تهران است.

به گزارش ایلنا؛ توفیق امانی فیلمساز عرصه سینمای کوتاه که با فیلم «آپارتمان مورچه‌ها» در پنجاهمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان حضور دارد در گفتگو با ایلنا  با بیان اینکه در جشنواره‌های منطقه‌ای متعددی حضور داشته است، گفت: این جشنواره‌ها عموما پویا هستند چراکه قدرت به دور هم آوردن فیلمسازان جوان و پیشکسوت را دارند.

امامی معتقد است: جشنواره‌های منطقه‌ای سینما جوان اگر هر سال، به طور متناوب برگزار شوند مقدمه مناسبی برای افزایش کیفیت فیلم‌های ارسالی به جشنواره فیلم کوتاه تهران است چراکه برگزاری با کیفیت و هدف دار این جشنواره‌ها کار هیات انتخاب جشنواره فیلم کوتاه تهران را آسان می‌کند و آن‌ها دیگر با حجمی از فیلم‌های بی‌کیفیت رو به رو نیستند. بنابراین در ادامه سطح کیفی جشنواره فیلم کوتاه تهران بالا می‌رود.

کارگردان «اینجاده‌ها پایان ندارد» با بیان اینکه جشنواره‌های منطقه‌ای حکم صافی را برای جشنواره فیلم کوتاه تهران بازی می‌کنند، ادامه داد: معتقدم جشنواره‌های منطقه‌ای در سطح جشنوارهای طراز اول نیستند اما ما نباید از یک جشنواره منطقه‌ای انتظارات جشنوارهای سراسری را داشته باشیم.

 

ادامه مطلب
[ شنبه سوم آبان 1393 ] [ 18:29 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
بدون تصویر
سيروس ثنايي:

امضاي تفاهمنامه با سليمانيه عراق، يك تعامل سازماندهي شده است

مسئول دفتر انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج با بيان اين‌كه، خوشبختانه استقبال گسترده‌اي از جشنواره سي و يكم فيلم كوتاه تهران به عمل آمد امضاي تفاهمنامه با مديران سينمايي سليمانيه عراق را يك تعامل سازماندهي‌شده ارزيابي كرد.

سيروس ثنايي مسئول دفتر انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج در گفت‌وگو با ستاد خبري جشنواره، درباره حضور دو تن از مسوولان فرهنگي - هنري سليمانيه عراق در جشنواره سي و يكم فيلم كوتاه تهران، اظهار كرد: مشتركات بسياري بين ايران و كردستان عراق وجود دارد.  قطعا شما نيز شنيده‌ايد كه كردها در هر كجاي جهان كه باشند، ايراني هستند. بخاطر همين، مردم آن‌جا بسيار مشتاق‌اند كه تعاملات فرهنگي با ايران داشته باشند. بنابراين درصدد ايجاد يك تعامل سازماندهي شده، آن‌هم بر اساس يك معيار تعريف شده‌ بين ايران و سليمانيه هستيم. در همين رابطه دو نفر از مسوولان فرهنگي كردستان عراق با نام‌هاي محمد فتاح محمد، مدير كل فرهنگ و هنر سليمانيه و كامران نوري توفيق، مدير امور سينمايي سليمانيه  به ايران آمدند تا ضمن تماشاي فيلم‌ها و برگزاري جلساتي با مسوولان فرهنگي و سينمايي ايران، از دستاوردهاي اين جشنواره نيز استفاده ببرند. همچنين فرصت را غنيمت شمردند تا با انعقاد قراردادي با ايران بتوانند ضمن شركت در جشنواره‌هاي يكديگر، اقدام به ساخت فيلم‌هاي مشترك نيز كنند.

 

 

ثنايي، درباره ديگر مفاد اين قرارداد، اظهار كرد: برگزاري ورك شاپ و استفاده از تجربيات سينماي ايران و همچنين امكان فيلم‌سازي در كردستان عراق از ديگر مفاد اين قرار داد به شمار مي‌رود.

 

مسئول دفتر انجمن سينماي جوانان سنندج درباره كيفيت برگزاري سي و يكمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران نيز به ستاد خبري اين جشنواره، گفت: امسال، نسبت به ساليان گذشته شاهد جشنواره بسيار خوبي بوديم كه البته، نقطه قوت آن هم انتخاب و نمايش فيلم‌هاي خوب و با كيفيت بود.

 

او، با بيان اين‌كه، خوشبختانه استقبال گسترده‌اي از جشنواره سي و يكم فيلم كوتاه تهران به عمل آمد، نمايش فيلم‌هاي با كيفيت را، بارز ترين ويژگي اين دوره از برگزاري جشنواره عنوان كرد.

ثنايي ادامه داد: يك فيلم كوتاه، فارغ از بار محتوايي، بايد سعي كند درهمان مدت زمان كوتاه، پيام خود را به مخاطب برساند. به نظر من، افزون بر نكته حائز اهميت ياد شده، برقراري ارتباط خوب با مردم نيز از ديگر نكاتي‌ست كه يك فيلم‌ساز كوتاه بايد رعايت كند.

(اخبار و اطلاعات كامل از جشنواره سي و يكم در پايگاه خبريwww.tisff.ir )

 
[ سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 ] [ 17:34 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

برگزیدگان بخش‌های مختلف سی ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران طی مراسمی در تالار وحدت تهران معرفی شدند.  

به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان جشنواره در بخش‌های مختلف به شرح زیر معرفی شدند. 

بهترین فیلم بخش جهان اسلام:

تندیس جشنواره و مبلغ 2000 یورو به صورت مشترک به فیلم «سکوت» ساخته بکیم گوری از کشور کوزوو و«قفس» به کارگردانی کریما حسن زاده ، از افغانستان اهدا شد.

 بهترین فیلم بخش مسابقه آسیا:

تندیس جشنواره و مبلغ 2000 یورو به «تمام زمستان هایی که ندیده ام» ساخته امید خوش نظر ، از ایران جایزه تعلق گرفت.

 بخش بین الملل:

جایزه ویژه هیات داوران در بخش بین الملل بدون جایزه نقدی به فیلم تجربی«تمام زمستان هایی که ندیده ام» به کارگردانی امید خوش نظر اهدا شد.

 بهترین پویانمایی در بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ 2500 یورو  به فیلم «پدر» ساخته سانتیاگو گراسو ، از آرژانتین تعلق گرفت.

 بهترین فیلم تجربه گرا در بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ 2500 یورو  به فیلم« مردی که سرش را از دست داد» ساخته فردژوئایو ، از فرانسه اهدا شد.

 بهترین فیلم مستند در بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ 2500 یورو به فیلم «لیر»، به کارگردانی محمدرضا حافظی، از ایران رسید.

 بهترین فیلم داستانی در بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو به فیلم«زمین» به کارگردانی الکسیس میشالیک ، از فرانسه اهدا شد.

 جایزه بزرگ جشنواره در بخش بین الملل :

تندیس جشنواره و مبلغ 5000 یورو  به صورت مشترک به فیلم های «جوجه ماشینی» ساخته محبوبه محمدزکی ، از ایران و«انضباط» به کارگردانی کریستوف صابر، از کشورسوئیس اهدا شد.


بخش ملی:

 

بهترین صدا:

تندیس جشنواره و مبلغ 40 میلیون ریال به بهروز عابدینی و علی ابوالصدق برای فیلم داستانی «حذف اضطراری» اهدا شد.

بهترین تدوین:

تندیس جشنواره و مبلغ 40 میلیون ریال به محمد نجاریان برای فیلم «حذف اضطراری» تعلق گرفت.

بهترین تصویربرداری:

دیپلم افتخار و مبلغ  20 میلیون ریال به مهدی نورمحمدی و محمود منصوری برای فیلم «حیات در رگ های سرد» تعلق گرفت.

تندیس جشنواره و مبلغ 40 میلیون ریال به سینا کرمانی زاده برای فیلم «حذف اضطراری» اهدا شد.

بهترین جانبخشی در آثار پویانمایی:

تندیس جشنواره و مبلغ  40 میلیون ریال به امین ونکی، بهزاد رجبی پور، سعید مرادی، حامد بهروزی و مشهود ولیان برای فیلم «تمام زمستان هایی که ندیده ایم» اهدا شد.

بهترین تحقیق و پژوهش فیلم مستند:

تندیس جشنواره و مبلغ   40 میلیون ریال به عبدالحمید ارجمند برای فیلم «سعدی کارنو» اهدا شد.

بهترین فیلمنامه:

دیپلم افتخار و مبلغ   20 میلیون ریال به رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری» تعلق گرفت.

تندیس جشنواره و مبلغ  40 میلیون ریال به محبوبه محمدزکی برای فیلم «جوجه ماشینی» اهدا شد.

بهترین کارگردانی فیلم تجربه گرا:

دیپلم افتخار و مبلغ  40 میلیون ریال به مهدی آقاجانی برای فیلم «شکستنی است» تعلق گرفت.

بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی:

تندیس جشنواره و مبلغ  50 میلیون ریال به محبوبه محمدزکی برای فیلم «جوجه ماشینی» تعلق گرفت.

بهترین کارگردانی فیلم مستند:

تندیس جشنواره و مبلغ  50 میلیون ریال به فتح الله امیری برای فیلم «حیات در رگ های سرد» اهدا شد.

بهترین کارگردانی فیلم داستانی:

دیپلم افتخار و مبلغ   20 میلیون ریال به پیمان نعیمی و فهیمه آقاحسنی برای فیلم «حذف اضطراری» اهدا شد.

تندیس جشنواره و مبلغ   70 میلیون ریال به رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری» تعلق گرفت.

جایزه هیات داوران در بخش فیلم داستانی :

لوح افتخار و مبلغ  30 میلیون ریال به محمد نجاریان کارگردان فیلم «فردا صبح» اهدا شد.

لوح افتخار و مبلغ  30 میلیون ریالبه  محمد حسینی بازیگر فیلم «معادله» تعلق گرفت.


بخش موضوعی:

بهترین فیلم با موضوع چشم انداز سرزمین زیبای ما:

تندیس جشنواره و  40 میلیون ریال به  فیلم مستند « اوزال»  ساخته مسعود میرزایی از بندرعباس تعلق گرفت.

 بهترین فیلم با موضوع پرتو ایمان:

تندیس جشنواره و مبلغ40 میلیون ریال به فیلم داستانی« نجس» از تبریز به کارگردانی بهرام و بهمن ارک اهدا شد.

 بهترین فیلم با موضوع چراغ راه:

تندیس جشنواره و مبلغ  40 میلیون ریال به فیلم مستند «لیر» (خانه سنگی) ساخته محمدرضا حافظی از خرم آباد اهدا شد.

 بهترین فیلم با موضوع دست آوردها:

تندیس جشنواره و 40 میلیون ریال به فیلم پویانمایی «تمام زمستان هایی که ندیده ام» ساخته امید خوش نظر از تهران تعلق گرفت.

 جایزه یونیکا:

نشان برنز یونیکا برای فیلم توپ و جنگ به سعید مددی ماهانی از کرمان اهدا شد.

نشان برنز یونیکا برای فیلم کات به رضا جوانی از اردبیل تعلق گرفت

 جایزه ویژه از نگاه تماشاگران:

جایزه ویژه از نگاه تماشاگران به محمد کارت برای فیلم خون مردگی از شیراز اهدا شد.


بهترین فیلم در بخش سینمای ایران:

تندیس جشنواره و مبلغ  100 میلیون ریالبه رضا فهیمی برای فیلم داستانی«کودکان ابری» اهدا شد.

[ دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393 ] [ 9:49 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

‎من… فقط آدمی هستم که بسیار ترسیده. فقط همین! برای جهانی که گوهرهایی چنین را از دست می‌دهد و به توجیه مصلحت، سکوت می‌کند متأسفم و به این سکوت، اعتراض دارم. سکوت، فراموشی می‌آورد. ما حق نداریم راه دیکته شده‌ی سیاستمداران را برویم. ما هنوز حق داریم انسان بمانیم. باید این‌قدر از غزه و کوبانی گفت، که یادمان بماند پای هر صلحی نباید نشست. هروقت حرف از گذشت و فراموشی شد، یادمان بماند خون، گرم‌تر و جوشان‌تر از آن است که خشک شود. اسرائیل و داعش به خونریزی‌های‌شان ادامه خواهند داد، در این شکی نیست. اما به قضاوت انسانی یک شاعر بیشتر باور دارم. این خون، سریر قدرت آن‌ها را سست خواهد کرد و گران‌قیمت‌ترین عطرهای جهان، نمی‌تواند بو و سرخی خون را از دست‌شان پاک کند. روزی می‌اید که زمستان برای خونریزها هم فرا برسد! آن‌وقت ما یک داستان شیرین را خواهیم شنید: «خونریز سقوط کرد!» برای توانی که برای کوبانی و چریک‌های شجاع‌ش مانده، دعا کنیم. وطن نباید از دست برود!‎

 .

 

4 جایزه برای سینمای ایران
کمپانی پخش "ستاک فیلم سنندج" که با 3 فیلم سینمایی و کوتاه در 14مین دوره جشنواره بین المللی فیلم "بیروت" در تاریخ 1 الی 9 اکتبر 2014 در کشور "لبنان" شرکت کرده بود توانست جوایز این جشنواره را بدست آورد.
فیلم سینمایی "زمستان آخر" ساخته "سالم صلواتی" موفق به دریافت جوایز "بهترین فیلم خاورمیانه" و همچنین "بهترین فیلمنامه" گردید.
همچنین فیلم کوتاه "خانه مورچه ها" ساخته "توفیق امانی" توانست جایزه "نقره ای" این جشنواره را از آن خود کرد.
فیلم کوتاه "پروانه ها" نیز ساخته "عدنان زندی" موفق به دریافت جایزه "برنزی" جشنواره فیلم بیروت گردید.
این 3 فیلمساز کرد جوایز خود را به شهروندان و مبارزان کرد در "کوبانی" اهدا نمودند.


Sattar Chamani Gol's photo.
 
 
 
[ یکشنبه بیستم مهر 1393 ] [ 10:59 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

فیلم کارگران ایرانی ، نماینده کشور عراق برای اسکار 2015 شد
تهران ـ فیلم سینمایی «مردان» به کارگردانی «بتین قبادی» فیلمساز کردستانی به عنوان نماینده کشور عراق، به هشتاد و هفتمین دوره مراسم آکادمی اسکار 2015 معرفی شد.
به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری کُردپرس، بعد از نمایش موفقیت‌آمیز فیلم سینمایی «مردان» جدیدترین اثر «بتین قبادی» فیلمساز جوان کُرد، در سی‌ونهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو  در کانادا، این فیلم از طرف کمیته فرهنگی وزارت فرهنگ و هنر عراق و همچنین وزیر فرهنگ این کشور، برای معرفی به هشتاد و هفتمین دوره مراسم جوایز سینمایی آکادمی اسکار در سال 2015 برگزیده شد.
«مردان» فیلمی انسانی، عمیق و گنگ است که در بک‌گراندش (پس زمینه‌اش) زندگی پیشمرگان کُرد را به‌خوبی نشان می‌دهد در این فیلم، پیشمرگه‌ای کُرد در کودکی داستانی برایش اتفاق می‌‌افتد؛ وی در طبیعت وحشی و در بین کوههای کردستان به دنبال مرد گمشده‌ای می‌گردد.
تاکنون جشنواره‌های مختلفی در سطح جهان، خواستار حضور فیلم سینمایی «مردان» در بخش‌های رقابتی و غیررقابتی خود بوده‌اند و این فیلم، در سالجاری در کنار حضور در هشتاد و هفتمین دوره مراسم جوایز سینمایی آکادمی اسکار تحت عنوان علوم و هنرهای سینمایی، در این رویدادهای هنری نیز شرکت خواهد کرد.
«مردان» در نخستین حضور بین‌المللی خود، در بخش «اکتشافات» Discovery تحت عنوان «آینده سینمای جهان» در سی‌ونهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در کانادا روی پرده ‌رفت.
این جشنواره در بخش‌های رقابتی داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن از روزهای 13 تا 23 شهریورماه امسال (4 تا 14 سپتامبر 2014) در شهر تورنتو در کشور کانادا برگزار شد.

 

[ یکشنبه بیستم مهر 1393 ] [ 0:29 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
  چهار فیلم ایرانی در جشنواره «بالی» اندونزی

چهار فیلم سینمایی، کوتاه و انیمیشن ایرانی به هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «بالی» اندونزی راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره در این دوره 59 فیلم سینمایی، کوتاه، مستند و انیمیشن از 18 کشور جهان را در بخش‌های مختلف به رقابت می‌گذارد.
رخت کهنسال ساخته فرنوش عابدی، خروج اضطراری ساخته مهدی جعفری، می‌خورد بر بام خانه ساخته تیمور قادری و میهمان داریم ساخته محمدمهدی عسگرپور به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارند. 
هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «بالی» 12 تا 18 اکتبر در اندونزی برگزار می‌شود. جشنواره علاوه بر نمایش فیلم‌ها چندین سمینار و ورک‌شاپ هم برگزار می‌کند.

   
   
[ سه شنبه هشتم مهر 1393 ] [ 0:36 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

سیاه و سفید» جایزه جشنواره فیلم کوتاه «دراما» یونان را تصاحب کرد

تهران - ایرنا - فیلم کوتاه «سیاه و سفید» به کارگردانی جلال ساعدپناه فیلمساز ایرانی جایزه نقره ای بهترین فیلم بخش رقابتی بین الملل جشنواره بین المللی فیلم کوتاه «دراما» در کشور یونان را از آن خود کرد.

 

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، فیلم کوتاه داستانی «سیاه و سفید» (Black and white) جدیدترین اثر کارگردان سینمای ایران جلال ساعدپناه و با حضور این فیلمساز ایرانی، در بخش رقابتی بین الملل سی و هفتمین دوره ملی و بیستمین دوره ملی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه «دراما» در کشور یونان به نمایش درآمد و توانست جایزه دوم بهترین فیلم و تندیس نقره ای ویژه هیئت داوران این جشنواره را از میان 61 فیلم اروپایی، آسیایی و آمریکایی به دست آورد. 

«جلال ساعدپناه» بعد از دریافت این جایزه در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه «دراما»، در سخنانی پایان جنگ ها را خواستار شد و آن را به صلح و آرامش برای انسان ها در جهان تقدیم کرد. 

این جشنواره که یکی از رویدادهای مختص به فیلم کوتاه در اروپا به شمار می رود؛ در سی و هفتمین دوره ملی و بیستمین دوره بین المللی آن با نمایش 102 فیلم از فیلمسازان کشورهای مختلف جهان در بخش های رقابتی و غیررقابتی از روزهای 24 تا 29 شهریورماه امسال (15 تا 20 سپتامبر 2014) در کشور یونان برگزار شد. 

«سیاه و سفید» برای تصاحب این جایزه، با فیلم هایی از کشورهای فرانسه، آمریکا، آلمان، شیلی، هلند، ایتالیا، اسپانیا، کرواسی، روسیه، برزیل، کانادا، دانمارک، مقدونیه، یونان، ترکیه، بلغارستان، نیوزلند، کوبا، چین، کره جنوبی، کلمبیا، ژاپن، تایلند، سنگاپور، لهستان، انگلستان، اسلواکی و چندین کشور دیگر به رقابت پرداخت.

فیلم کوتاه سیاه و سفید که توسط مؤسسه سینمایی «ستاک فیلم»در سطح جهان پخش بین المللی می شود؛ تاکنون در جشنواره های مختلفی در دنیا به نمایش درآمده و جایزه انستیتو گوته آلمان از دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم دهوک در اقلیم کردستان عراق، جایزه بهترین تصویربرداری از ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم جیپور هندوستان و همچنین جایزه بهترین فیلم و تندیس بهترین پیام «صبر و استقامت» از نخستین دوره جشنواره بین المللی فیلم های معناگرای «فرسکو» FRESCO در کشور ارمنستان را تصاحب کرده است. 

این فیلم در آخرین حضور بین المللی خود، در بخش رقابتی هجدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «آوانکا» در کشور پرتغال به نمایش درآمد. 

[ یکشنبه ششم مهر 1393 ] [ 23:9 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
فیلم مستند" فرشته هزار سنگ " به تهیه کنندگی و کارگردانی کیوان مجیدی کاندید گرفتن جایزه از جشنواره معتبر گرند آف لهستان شد ، این فیلم کاندید گرفتن جایزه بهترین تصویر برداری نیز شده که رحمت عبدیانی (وریا گلزاریان ) تصویر بردار این فیلم مستند بوده هشتمین دوره مراسم جایزه گراند آف Grand-off طی روزهای 14 تا 17 آذرماه 1393 در شهر «ورشو» لهستان برگزار خواهد شد و فیلم مستند"فرشته هزار سنگ " بعنوان نماینده سینمای مستند ایران، در این رویداد معتبر حضور خواهد داشت
در این دوره، بیش از 1400 فیلم از سراسر جهان متقاضی حضور در بخش مسابقه این رقابت هنری بودند که 300 عنوان فیلم موفق به حضور در مرحله داوری جایزه بزرگ شدند و در نهایت اعضای هیات داوری که متشکل از متخصصان و نخبگان سینمایی 24 کشور جهان هستند، 54 فیلم را در بخش های مختلف مسابقه رسمی، به عنوان نامزد های دریافت جایزه گراندآف معرفی کردند.
 
Keyvan Majidi's photo.

 

[ سه شنبه یکم مهر 1393 ] [ 0:15 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
فیلم ایرانی در چهاردهمین جشنواره «یاری» سوئد

هفده فیلم کوتاه، مستند و سینمایی ایرانی در چهاردهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی «یاری» سوئد حضور دارند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره به همت انجمن خیریه یاری در سوئد برگزار می‌شود.
انجمن یاری با هدف کمک به کودکان نیازمند ایرانی تاسیس شده و همه ساله درآمد حاصل از فروش بلیت فیلم‌های حاضر در جشنواره به کودکان نیازمند ایرانی اهدا می‌شود.
امسال جشنواره «یاری» برای نخستین بار به صورت رقابتی برگزار می‌شود.
در بخش کوتاه و مستند فیلم‌های: مهاجر پرنده است (مرضیه ریاحی)، باد هر وقت بخواهد می‌وزد (مریم اسمی‌خانی)، دور یا نزدیک (محمد حمزه‌ای)، مراسم (سعید روستایی)، انار میوه بهشت است (تیمور قادری)، کات (رضا جمالی)، پلاستیک (مهران همت‌زاده)، ماه عسل (پویا نبی)، مادرانه (نوید نیکخواه آزاد)، باد و خاکستر (زانیار عزیزی) و سکوت آشنا (مهدی قربانی) با یکدیگر رقابت می‌کنند.
همچنین در بخش فیلم‌های سینمایی: گناهکاران (فرامرز قریبیان)، خط ویژه (مصطفی کیایی)، طبقه حساس (کمال تبریزی)، زندگی خصوصی (محمدحسین فرح بخش)، به خاطر پونه (عبدالله علیمرادی) و چشم‌هایش (فرامرز قریبیان) حضور دارند.
ضمن اینکه امیر آقایی، بهاره رهنما، فرامرز قریبیان و فرهاد اصلانی به عنوان مهمان ویژه در جشنواره حضور خواهند داشت.
چهاردهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی «یاری» به مدیریت شیدا شفیعی؛ با همکاری و حمایت خبری «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در دو شهر سوئد برگزار می‌شود.
فیلم‌های منتخب جشنواره 26 و 27 سپتامبر در شهر اپسالا و 27 و 28 سپتامبر در شهر استکهلم به نمایش درمی‌آیند.

[ دوشنبه سی و یکم شهریور 1393 ] [ 17:34 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 http://www.iycs.ir/sitepics/newspics/197580031173815207236337368428-30.jpg

 «نفتكش رئال مادريد» ستار چمني گل،  «آپارتمان مورچه‌ها» توفيق اماني،«+B» نظير ميرزايي،«يار اين خانه خلوت» اميد راست بين،«ديوار» فريده نادري،«بادبادك هاي بي باد» سالم صلواتي،«نقاب» خالد گويليان،«صورتهاي متروك» اشكان احمدي (کابرات)برهان احمدی،(عکس)ماشاله محمدی(هفت سنگ) فاطمه دستمرد

 سي و يكمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران در دو بخش اصلي سينماي ايران و سينماي بين‌الملل از تاريخ 22 لغايت 27 مهرماه سال جاري برگزار خواهد شد.

[ شنبه بیست و نهم شهریور 1393 ] [ 16:56 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
شهری تورنتو به ایران دو جایزه داد

هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های شهری یک دقیقه‌ای تورنتو به ایران دو جایزه داد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که در همه ژانرها ویدئو و انیمیشن‌های کوتاه یک دقیقه‌ای را به رقابت می‌گذاشت؛ به دو فیلم ایرانی جایزه داد.
جایزه بهترین مستند جشنواره به کودکان کار ساخته محمدرضا کیوانفر اهدا شد و جایزه بهترین فیلم داستانی را تیمور قادری برای فیلم ساعت گرفت.
هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های شهری تورنتو 5 تا 15 سپتامبر برگزار می‌شود.

[ جمعه بیست و هشتم شهریور 1393 ] [ 20:21 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
  سینما مقاومت

۳۴ فیلم‌ کوتاه به بخش مسابقه جشنواره فیلم مقاومت راه یافتند

خبرگزاری تسنیم: هیات انتخاب فیلم‌های کوتاه جشنواره مقاومت ۳۴ فیلم را در بخش مسابقه فیلم کوتاه سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالله باکیده، نرگس آبیار، علی محمد قاسمی، هادی مقدم دوست، مهدی جعفری اعضای هیات انتخاب بخش مسابقه فیلم کوتاه سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت، 34 فیلم منتخب این بخش را معرفی کردند.

آثار انتخاب شده در بخش مسابقه فیلم کوتاه سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت 34 اثر است که این تعداد فیلم از میان 171 فیلم کوتاه رسیده به دبیرخانه جشنواره انتخاب و معرفی شده است.

«درس» به کارگردانی مهدی بوستانی، «بن بست تاک» به کارگردانی علیرضا براتی، «قصه ظهر جمعه» به کارگردانی حسن خمسه،«ساعت شش» به کارگردانی رقیه توکلی، «ارتش پنهان» به کارگردانی محمد اسماعیلی، «حنانه» به کارگردانی داریوش عذبانی، «آسانسور» به کارگردانی نیما عباس پور، «ساچمه» به کارگردانی فرخ حنیفه نژاد، «یک فنجان قهوه داغ» به کارگردانی افشین عامریان، «یک لحظه دیرتر»به کارگردانی یوسف یزدانی، «عکس یادگاری»به کارگردانی سونیا سنجری، «من آبادان رفتم جنگ» به کارگردانی کریم لک زاده، «بازگشت»به کارگردانی سهیلا گلستانی، «قایق روی آب» به کارگردانی سیف اله یزدانی، «دو سوی خط باریک» به کارگردانی سمانه عالی زاده، «صلح وجنگ» به کارگردانی امیر توده روستا، «آخرین ایستگاه» به کارگردانی مصطفی سلطانی، «از درون آینه» به کارگردانی سیف اله یزدانی، «هفت سنگ» به کارگردانی فاطمه دست مرد، «برای هانا» به کارگردانی روح الله اکبری، «به رنگ زندگی» به کارگردانی داود جلیلی، «هوای بسته بندی شده» به کارگردانی اکبر تراب پور، «حس کودکی» به کارگردانی امین لطفی شهپر، «آن ها» به کارگردانی سیدمرتضی سبزقبا، «درختان حماسی» به کارگردانی مرتضی علی عباس میرزایی، «لانه واز ( دور افتاده از آشیانه)» به کارگردانی امید باقری، «پشت پرچین خاطره ها» به کارگردانی امین پارسا، «impression-xp160 » به کارگردانی تییام یابنده، «روز داخلی خانه» به کارگردانی حمید شاهمرادی، «هروله» به کارگردانی مجتبی اسپنانی، «لیلا» به کارگردانی مصطفی امامی، «یاد» به کارگردانی قاسم شیشه گری، «الفبای روشن» به کارگردانی ایرج نوروزی و «مترسکها هم می میرند» به کارگردانی پرویز رستمی از جمله فیلم های پذیرفته شده در بخش مسابقه فیلم کوتاه سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت است.

 

 

[ جمعه بیست و هشتم شهریور 1393 ] [ 20:14 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

انجمن سینمای جوانان ایران - دفتر سنندج در سال 1364 با همت و پیگیریهای مکرر عده ای از دوستان و علاقمندان به هنر سینما شروع به فعالیت نمود و اینک قریب به 28 سال است که توانسته است محفل و بستری را برای علاقمندان به این هنر ارزنده ایجاد نماید .
لینک های مفید
امکانات وب