انجمن سینمای جوانان ایران -دفتر سنندج
اخبار سینمای کوتاه  
قالب وبلاگ
لینک های مفید
 سه فیلم ایرانی در سه جشنواره جهانی

سه فیلم کوتاه و انیمیشن ایرانی به سه جشنواره جهانی در کانادا، ترکیه و کلمبیا راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» انیمیشن‌های صدای جاده و استعداد شما چیه؟ هر دو ساخته برزان رستمی در جشنواره انیمیشن مونترال کانادا به نمایش درآمدند. این جشنواره 16 تا 19 آوریل در کانادا برگزار شد. 
سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «تغییر دیدگاه» ترکیه میزبان دو اثر ایرانی است. پسرک چشم آبی (امیرمسعود سهیلی) و صدای جاده(برزان رستمی) در جشنواره حضور دارند.  
جشنواره «تغییر دیدگاه» 24 تا 26 آوریل در استانبول برگزار می‌شود و پس از فیلم‌های منتخب را در برلین و کپنهاگ نیز به نمایش می‌گذارد.
همچنین صدای جاده (برزان رستمی) در دومین جشنواره فیلم کوتاه بوگاتا که 7 تا 11 آوریل برگزار شد، حضور داشت.

[ سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۴ ] [ 17:43 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

تاريخ ارسال: ۱۳۹۴/۰۱/۳۰
 ده فیلم کوتاه و مستند ایرانی به «لایپزیگ» می‌روند

ده فیلم مستند و کوتاه ایرانی در برنامه روزهای سینمای ایران در شهر لایپزیگ آلمان به نمایش درمی‌آیند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این هفته فیلم که از پنجم تا نهم ماه می در سینماتک لایپزیگ برگزار می‌شود، تمرکزش را بر آثار ایرانی با موضوع‌های اجتماعی گذاشته است.
برنامه یک روز از این هفته فیلم به نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند ایرانی اختصاص دارد که طی آن در دو سانس، ده فیلم به نمایش درمی‌آیند.
در این برنامه فیلم‌های: نینجای ایرانی (مرجان ریاحی)، بچه وقتی بچه بود (آناهیتا قزوینی زاده)، نقش هر پرده ( مریم فرحزادی)، مراسمی برای یک دوست (کاوه ابراهیم پور)، سد توقف (یاسر طالبی)، دو ساعت بیشتر (علی عسگری)، انار میوه بهشت است (تیمور قادری)،ماشین فقط برای زن‌ها بوق می‌زند (مسعود سهیلی)، در هوای رقیق (محمدرضا فرزاد) و پرچم در ساحل ( سارا سعیدان) روز هفتم می در دو سانس به نمایش درمی‌آیند.

[ سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۴ ] [ 17:40 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 پانزده فیلم ایرانی در جشنواره «ریور» ایتالیا

پانزده فیلم ایرانی به نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «ریور» ایتالیا راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که به فیلم‌های 100 ثانیه‌ای، دانشجویی، مستند، انیمیشن و تجربی جایزه می‌دهد؛ در این دوره میزبان پانزده اثر ایرانی است.
یک هیچ (سامان حسین پور)، پسرک چشم آبی (امیرمسعود سهیلی)،شهر من سردشت (زیبا ارژنگ)، درخت (ساره شفیع پور)، خط (علی نیک خویی)، ساعت (تیمور قادری)، صدای جاده (برزان رستمی)، امید(آروین مدقالچی)، صدای پای آب (میترا روحی منش)، کودکان کار(محمدرضا کیوانفر)، دری لولا شده به فراموشی (تیمور قادری)، 28 درصد خالص (خشایار رحیمی)، اعتقاد (امیر واحدی)، لاست (حسین ضربطی) و وقت بازی (سپیده برجی نیا) به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند. 
نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «ریور» 28 می تا 13 ژوئن در ایتالیا برگزار می‌شود.

[ سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۴ ] [ 17:32 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

مدیرعامل انجمن سینمای جوان گفت:نباید دفاترمان را به یک مجموعه‌های انبارداری تبدیل کنیم تا نتوانیم از مدیریت‌های ستادی و استانی به شکل مطلوب بهره برداری نماییم. باید رو به سمتی برویم که انبار تجهیزات را به اتاق فکر تبدیل کنیم و از آن اتاق‌های فکر است که نتیجه نهایی‌ که همان پاسخگویی به دغدغه‌های طرفین خواهد بود،حاصل می‌شود.
زمانی که در مدیریت جدید سینما حجت‌الله ایوبی روزها را برای یافتن مدیران شایسته سپری می‌کرد همواره یک نام برای مسولیت‌های مختلف شنیده می‌شد. فرید فرخنده کیش مدیری که در کارنامه کاری خود مدیریت در بخش‌های مختلف سینمایی دیده می‌شد بعد از آنکه عملکرد موفقی از خود در حوزه هنری به جای گذاشت نامش به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی مدیریت در سینمای مستند و تجربی یا سینمای جوان شنیده می‌شد اما در نهایت پس از آنکه نزدیک به یکسال را به عنوان معاونت امور استان‌ها در سینمای جوان گذراند، با حضور حبیب ایل‌بیگی در معاونت نظارت و ارزشیابی به عنوان مدیرعامل این انجمن منصوب شد.
مدیری که می‌توان گفت نگاهش با مدیران گذشته کاملا متفاوت است و آنجایی که از ضعف‌های ساختاری و مدیریتی مجموعه‌اش صحبت می‌شود، کاملا آنرا قبول می‌کند و در عین حال چابک‌سازی و تمرزکزدایی را از اولویت‌های خود عنوان می‌کند.

در صحبت‌هایتان به فیلم‌سازی جوان تأکید داشتید. الآن فیلم‌سازی یک مقدار راحت‌تر شده بصورتی که حتی با موبایل هم می‌توان تصویر گرفت، تدوین کرد و یک فیلم چند ثانیه‌ای اثرگذار ساخت. در حال حاضر امکانات فیلم‌سازی برای جوانان چگونه است و سینمای جوان چه توانایی به جوانان برای فیلم‌سازی می دهد تا بتوانند بدون دغدغه فیلم مورد نظرشان را با تأکید بر اصول و ارزش‌ها بسازند؟
باید روشن کنیم که دغدغه چیست؟
جوانی که دوست دارد فیلم‌ساز شود شاید نتواند از پس هزینه‌های دانشگاه سوره و آزاد و ... برآید. انجمن سینمای جوان شاید بتواند برایش بستری باشد که به آرزوی خودش که فیلم‌ساز شدن است برسد.
طبق تأکیدات شما هر جوانی یکسری آرزوهایی دارد که به آن آرزوهای ملی می‌گویم. الآن امکانات و تکنولوژی به‌گونه‌ای است که ابزاری در حد یک تلفن همراه نیز به آسانی همه قابلیت‌های تکمیلی برای ایجاد فضای حرفه‌ای تولید فیلم را ایجاد می‌کند. بنابراین نقش نرم افزاری انجمن باید به شکل مطلوبی تغییر کند. ما حداقل طی چند ماه گذشته که در انجمن بودیم دفاتر را بر حذر می‌کردم از اینکه توان مالی خودشان را به سمت تهیه ابزار ببرند. ابزار در اختیار است. با توجه به امکاناتی که داریم و امکاناتی که در اطراف استانها و شهرها هست می‌توانیم ابزار را تهیه کنیم. نقش انجمن باید تغییر کند و شکلی نرم‌افزاری به خود بگیرد. دغدغه‌هایی که شما به آن اشاره کردید، شامل دغدغه مدیر دولتی هم هست که بتواند روند را به سمتی ببرد که بیشترین بازده را داشته باشد. اتفاقاتی که در تولید می‌افتد باید به‌گونه‌ای مناسب مدیریت شود. نوع مدیریتی که من آن را مدیریت فرهنگی می نامم. ابزار را باید فراموش کنیم، نباید تهیه ابزار را در پروژه‌هایمان به عهده بگیریم. البته بایستی تعیین عدد و رقم تهیه ابزار را در برآورد تولید پیش‌بینی کنیم ولی نباید دفاترمان را به یک مجموعه‌های انبارداری تبدیل کنیم تا نتوانیم از مدیریت‌های ستادی و استانی به شکل مطلوب بهره برداری نماییم.  باید رو به سمتی برویم که انبار تجهیزات را به اتاق فکر تبدیل کنیم و از آن اتاق‌های فکر است که نتیجه نهایی‌ که همان پاسخگویی به دغدغه‌های طرفین خواهد بود،حاصل می‌شود. 
اگر دفاتر استانی مجموعه‌ای برای نگهداری تجهیزات نباشند باید آن وسایل جای دیگر گذاشته شود.برای آن چه فکری کرده‌اید؟


ادامه مطلب
[ سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۴ ] [ 17:22 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
بدون تصویر

 

آثار راه‌يافته به بخش مسابقه فيلم نهمين جشنواره منطقه‌اي فرهنگ بومي فيلم و عكس ژيار از سوي دبيرخانه اين جشنواره معرفي شدند.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، 59 فيلم كوتاه داستاني، مستند و پويانمايي به بخش مسابقه فيلم نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار راه يافتند. اين فيلم‌ها توسط هيئت انتخاب بخش فيلم اين جشنواره متشكل از جلال نصيري هانيس ، سالم صلواتي ، ستار چمني گل ، هيوا امين نژاد و شمس‌الدين آروند به شرح ذيل اعلام شدند.

 

داستاني

1-اسكلت/ روح آ... اكبري/ ايلام

2- زنگ ورزش/ جبار صالحي/ سنندج

3- سياه و سفيد/ جلال ساعد پناه/ سنندج

 4- مترسك‌ها هم مي‌ميرند / پرويز رستمي/ مريوان

5- نقش بر ديوار/ محمد رضا حافظي/ خرم آباد

6 - B+/ نظير ميرزايي/ سنندج

7- بوي باروت/ فرشيد عبدي/ سنندج

8- يار اين خانه خلوت/ اميد راستبين/ سنندج

9- خاكستر و باد/ زانيار عزيزي/ سنندج

10- ريشه در خاك/ بيژن زمان پيرا/ سنندج

11- اولين شب زمستاني/ آرش رفيعي/ اروميه

12- دوستي براي دوستم/ سركوت محمدي/ سنندج/

13- يك هيچ/ سامان حسين پور/ سنندج-

14- برتلك باز/ سجاد احمد بيگي/ ايلام/

15- پروانه‌ها/ عدنان زندي/ سنندج/

16- هفت‌سنگ/ فاطمه دست مرد/ مريوان

17- ديوار/ فريده نادري/ سنندج

18- مرثيه‌اي براي شب/ يوسف كارگر/ اروميه

19- باد چيزي خواهد گفت/ علي مردمي/ اروميه

20- راه/ محسن آزادي/ خرم آباد

21- آپارتمان مورچه‌ها/ توفيق اماني/ سنندج

22- يك بعد از ظهر خوب/ بابك اميني/ سنندج

23- بادبادك/ ادريس محموديان/ سقز

24- كوهستان/ حامد حيدري ذاكر/ كرمانشاه

25- چند طبقه پايين‌تر/ وحيد قاضي مير سعيد/ اروميه

26- آغوش/ تيمور قادري/ سنندج

27- شاتر/ فرزاد حسن ميرزايي/ بانه

28- آخرين موسيقي شنيده نمي‌شود/ هادي احمدي/ بانه

29- تنگ تنگ/ محمد ميرزانيان/ اروميه

30- مونس/ اسرين محمودي/ سنندج

31- نت هشتم/ آذر منصوري/ سنندج

 

مستند

 

1-نقشي براي بودن/ اميد شكر يازي/ اروميه

2-ناله سوخان/ جلال فصيحي/ كرمانشاه

3-نسار/ كيومرث سر شار/ خرم آباد

4- فردا نزديك است/ محمد رضا ميناپور/اروميه

5- قاشق/ جلال و يسي/ سنندج

6- چاشني/ قدرت باقري/ ايلام

7- قوناق قوشلار (پرندگان مهاجر)/ حسين دادگر/ اروميه

8- زندگي با آرزو/ امير علي ميردريكوند/ خرم آباد

9- قه لاته/ سيد حميد فخري/ كرمانشاه

10- جلي رازاو ه/ منصور عزيزي/ كرمانشاه

11- انقراض/ محمد رضا باغباني/ سنندج

12- كهربا/ سهراب حسين زاده/ سنندج

13- كابرات/ برهان احمدي/ سنندج

14- جرعه‌هاي تاريخ/ سيد ميكائيل موسوي/ خرم آباد

15- بلنداي دور / پروين مراحمي/ خرم آباد

16- حوريان زخمي/ پروين مراحمي/ خرم آباد

17- وزه بان/ پرويز رستمي/مريوان

18- اشكو/ فردوس خسروي نژاد/ خرم آباد

 

پويانمايي

زمين ما/ طالب ظاهري/ سنندج

2- ميعاد گاه/ برزان رستمي/ سنندج

3- گاما/ بابك شكري/ كرمانشاه

4- سيستم/ توحيد تواناي رشيد/ اروميه

5- كارگردان/ آزاد جعفر پور-مراد حق پرست/ اروميه

6- صلح جهاني/ محسن خسرو آبادي/ سنندج

7- عكس/ ماشاالله محمدي/ سنندج

8- غرور بدون مصرف/ نسيم عيني/ خرم آباد

9- كودكان بلوط/ سعادت رحيم زاده/ مهاباد

10- مادرم در باد/ رضا محمدي/بانه

 

نهمين جشنواره منطقه‌اي فرهنگ بومي فيلم و عكس ژيار با همكاري انجمن سينماي جوانان استان كردستان، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان و همچنين شهرداري  و اداره ارشاد و فرهنگ اسلامي بانه از تاريخ 19 تا 21 ارديبهشت‌ماه در شهر بانه برگزار خواهد شد.

 

[ دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 14:2 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
رضا باغباني ، عكاس :

بدون تصویر

ارتقاء كيفيت در جشنواره ژيار مورد توجه باشد

 

عكاس كردستاني بر ارتقاء كيفيت و استفاده از تجربيان ادوار گذشته جشنواره فيلم و عكس ژيار تأكيد كرد.

 

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، رضا باغباني، با اشاره به ابعاد برگزاري جشنواره ژيار گفت: برگزاري جشنواره منطقه‌اي ژيار فيلم‌سازان و عكاسان منطقه غرب كشور را دور هم جمع مي‌كند كه اين جمع شدن‌ها فرصتي براي تبادل افكار و آشنايي با نوع كار استان‌هاي ديگر و همكاري با ديگران را به دست مي‌دهد.

 

وي ادامه داد: برگزاري جشنواره ژيار مروري براي بازنگري آثار يك سال گذشته و بهانه‌اي براي بهره‌مندي از تجربيات تازه و ديدن نقاط ضعف و قوت خود و ديگران است.

 

اين عكاس كردستاني، فرهنگ‌سازي را بعد ديگر جشنواره ژيار اعلام كرد و افزود: اين جشنواره زمينه‌اي براي كسب اطلاعات تازه در مورد ساير فرهنگ‌ها ، مناطق و آداب و رسوم استان‌هاست و مي‌تواند فرصتي براي نسل جوان و جويايي نام باشد.

 

باغباني، كارهاي داستاني و مستند را گوشه‌اي از جغرافياي هر منطقه دانست و گفت: مستندي كه در شهرستان بانه ساخته مي‌شود به‌نوعي نشان دهنده فرهنگ و آيين اين شهر و مردم آن است و اين  از جمله مزاياي  جشنواره اين است كه مي‌توان در خلال آن آثاري  كه در صدا و سيما و يا ديگر رسانه‌ها امكان پخششان نيست را ديد.

 

وي اكتفا كردن به برگزاري يك جشنواره را كافي ندانست و افزود: اثري مي‌تواند موفق باشد كه چند بازوي حمايتي را باهم و در كنار هم داشته باشد و كار توليد فيلم از هنرهايي است كه نياز به اسپانسر و حامي دارد.

 

باغباني فيلم‌سازي را فرصتي براي سازمان‌ها دانست كه مي‌توانند براي توليد و كارهاي خود از آن بهره بگيرند و فيلم‌ساز را نيز حمايت كنند.

 

اين عكاس كردستاني همچنين به انتظارات فيلم‌سازان اشاره كرد و اظهار داشت: كار هنري ارضاي دروني است و فيلم‌ساز و عكاس دغدغه جامعه را در قالب فيلم و عكس به نمايش مي‌گذارد و برگزاري منظم و متوالي جشنواره اولين انتظار شركت‌كنندگان است.

 

وي خواستار كيفيت‌بخشي به جشنواره‌هاي فيلم و عكس شد و اذعان كرد: دغدغه دروني به‌تنهايي نمي‌تواند كارساز باشد و لازم است در كنار اين دغدغه حمايت‌هاي مالي از فيلم‌سازان مدنظر باشد تا بتوانند با خيالي آسوده و باتكيه بر ذوق و هنر خود شناخته شوند.

 

باغباني، در پاسخ به سؤال نقش جشنواره در توسعه ساخت فيلم كوتاه ادامه داد: برگزاري جشنواره به‌مثابه برپايي نمايشگاه عكس براي عكاس است و هنرمند در اين وادي سعي مي‌كند آثاري بدون نقص و كامل ارائه دهد چرا كه فقط آرشيو فيلم و عكس تأثيري در پيشرفت هنرمند ندارد و جامعه از تأثيرات آن بهره‌مند نمي‌شود.

 

وي افزود: برگزاري جشنواره‌اي چون ژيار اين فرصت را براي فيلم‌سازان و عكاسان فراهم مي‌كند تا با توليد آثار فاخر و يا ضعيف، خود را به محك داوران بگذارند و براي سال‌هاي آتي نقاط قوت و ضعف خود را بهتر بشناسند.

 

وي رشد فيلم‌سازي، تأثيرگذاري جلسات نقد و بررسي، تبادل افكار و انديشه فيلم‌سازان، ايجاد تحول در جامعه، جلوگيري از فراموشي خرده‌فرهنگ‌ها و فراهم كردن زمينه براي شناسايي و معرفي فيلم‌سازان و عكاسان جوان و جوياي نام را از جمله جنبه‌هاي مثبت برگزاري جشنواره ژيار برشمرد.

 

باغباني، برگزاري جشنواره به‌صورت ملي و بين‌المللي را از جمله انتظارات هنرمندان اين عرصه عنوان كرد و بيان داشت: برگزاري اين جشنواره در اين سطح انگيزه‌اي براي فيلم‌سازان و عكاسان است تا از جوايز و حمايت‌هايي كه دريافت مي‌كنند براي تهيه آثار بهتر در آينده و فرهنگ‌سازي آداب و رسوم خود بهره‌مند شوند.

 

وي خاطرنشان كرد: لازم است در هر جشنواره در كنار برگزاري آن مراسم‌ جنبي از جمله معرفي هنرمندان پيشكسوت و نامي اين عرصه، برگزاري نمايشگاه آثار منتخب يك سال گذشته، جذب اسپانسر و حمايت صدا و سيما و شوراي شهر و شهرداري و استانداري نيز براي حمايت از فيلم‌سازان گنجانده شود.

 

گفتني است نهمين جشنواره فرهنگي بومي ژيار از تاريخ 19 الي 21 ارديبهشت با همكاري انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سنندج و شهر بانه و همچنين شهرداري بانه و با حضور استان‌هاي آذربايجان غربي، ايلام، كرمانشاه، كردستان و لرستان در شهر بانه برگزار خواهد شد.

[ یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۴ ] [ 20:13 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سما» با موضوع سبک زندگی اسلامی و ایرانی به دبیری مجتبی امینی با معرفی برگزیدگان خود در بخش‌های داستانی، مستند، پویانمایی و فیلمنامه به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین اختتامیه نخستین دوره این جشنواره با موضوع سبک زندگی اسلامی و ایرانی به دبیری مجتبی امینی عصر روز گذشته ۲۸ فروردین ماه برگزار شد و با معرفی برگزیدگان خود در بخش‌های داستانی، مستند، پویانمایی و فیلمنامه به کار خود پایان داد.

جوایز نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سما» بر اساس رای داوران در دو بخش به صورت دیپلم افتخار و حمایت از تولید اثر بعد و تندیس پرستوی زرین، حمایت از تولید اثر بعد و جایزه نقدی به برگزیدگان اهدا شد.

معرفی برگزیدگان بخش فیلمنامه

نخستین بخش از اهدای جوایز به فیلمنامه اختصاص داشت. در این بخش چهار دیپلم افتخار به فیلمنامه نویسان جوان اهدا شد.

دیپلم افتخار حمایت از تولید به رقیه توکلی برای فیلمنامه «همراه شادی‌مان باشید» اهدا شد.

دیپلم افتخار و حمایت از تولید به سید مرتضی سبزقبا برای فیلمنامه «روی جاده‌های برفی» و «قاصدک» اختصاص یافت.

دیپلم افتخار و حمایت از تولید به تیمور قادری برای فیلمنامه «رد پا» اهدا شد.

دیپلم افتخار و حمایت از تولید به مهدی فرد قادری برای فیلمنامه «چند ساعت بیشتر نمانده» اختصاص یافت.

دیپلم افتخار و حمایت از تولید به کانون فیلم بهمن- به دبیری صمیمه فرهادی برای فیلمنامه «تک و جفت» اهدا شد.

جایزه پایانی در این بخش و حمایت از تولید به امین کرد رستمی برای فیلمنامه «فرشته خدایی» اختصاص یافت.

تندیس پرستوی زرین به اکبر روح و اصغر روح برای فیلمنامه «هدیه» اهدا شد.

جوایز «نسل نو» در بخش داستانی

جایزه بهترین فیلم در بخش داستانی «نسل نو» به یوسف کارگر برای فیلم «آغی» اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی به پدرام پور امیری برای فیلم «قنات شهر خاموش» و سامان پهلوان برای فیلم «کیف پول» اختصاص یافت.

در بخش داستانی «نسل نو» تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم، به فیلم کوتاه «قنات شهر خاموش» به تهیه‌کنندگی محمدرضا سنجری و سید احمد سیدی مطلق اهدا شد.

همچینن تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی در بخش داستانی «نسل نو» به امیر امیریان کاظمی برای فیلم کوتاه «قاچار» اهدا شد.

جوایز «نسل نو» در بخش مستند

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی در بخش مستند به مهدیه جلالی برای فیلم «سعید» اهدا شد.

تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی در بخش مستند «نسل نو» به مرتضی زنجانی برای فیلم کوتاه «روزی عمو یدالله و همسرش» اهدا شد.

جوایز بخش «ملی - مستند»

دیپلم افتخار بهترین فیلم به سید حامد نوبری برای فیلم «بی بی تولدت مبارک» محصول حوزه هنری اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی به بهروز نورانی پور برای فیلم «زندگی زیر پوست من» اختصاص یافت.

همچنین در بخش مستند ملی تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم به فیلم کوتاه «فرمانده خوب» به تهیه کنندگی روح‌الله رفیعی و تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی در بخش مستند ملی به محمد علی هاشم زهی برای فیلم کوتاه «آک آپ آس» اهدا شد.

جوایز بخش «ملی- داستانی»

دیپلم افتخار بهترین فیلم به کریم فائقیان برای فیلم کوتاه «خلوتگاه» از حوزه هنری بوشهر اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به محمد ارژنگ برای فیلم «داد» تعلق گرفت.

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به رضا جمالی برای فیلم «آن دورها» اختصاص یافت.

در بخش داستانی ملی تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم به فیلم کوتاه «عشق علیه السلام» به تهیه‌کنندگی نریمان خلیلی از دفتر امام جمعه شهرستان ملک شاهی اهدا شد.

تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای فیلم «از طرف آنها» تعلق گرفت.

تندیس پرستوی زرین بهترین فیلمنامه به رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری» اهدا شد.

بخش جوایز «ملی- پویانمایی»

دیپلم افتخار بهترین فیلم به مریم دهقان پور برای فیلم «جاحکایتی یک» و «جاحکایتی ۲» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به زیبا ارژنگ برای فیلم «شهر من سردشت» و مهرداد اخوان برای فیلم «همین جا راحتم» تعلق گرفت.

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به محبوبه محمد زکی برای فیلم «جوجه ماشینی» اختصاص یافت

همچنین تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم به فیلم کوتاه «رقص قاصدکها» به تهیه کنندگی وحید شاکری اهدا شد.

تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی به فیلم کوتاه «ترازو» به کارگردانی امین رهبر و رامین رهبرتعلق گرفت.

تندیس پرستوی زرین بهترین فیلمنامه به فیلم کوتاه «افسانه شهر قالی» به نویسندگی حمید رضا حافظی اختصاص یافت.اختتامیه جشنواره فیلم سما

[ یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۴ ] [ 11:11 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
نگارخانه مجتمع فرهنگي هنري بانه جهت برگزاري جشنواره ژيار تجهيز مي‌شودبدون تصویر

 

سعد اله عزيزپور رئيس شوراي اسلامي بانه از تجهيز نگارخانه مجتمع فرهنگي هنري بانه جهت برگزاري نمايشگاه عكس جشنواره ژيار خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، در جريان برگزاري جلسه شوراي سياست‌گذاري نهمين جشنواره فرهنگي بومي ژيار ، سعد اله عزيزپور رئيس شوراي اسلامي بانه عنوان كرد در راستاي برگزاري هر چه شايسته‌تر اين جشنواره نگارخانه مجتمع فرهنگي هنري بانه با همكاري شوراي اسلامي و شهردار بانه تجهيز خواهد شد.

 

مهندس بابك رستمي پور شهردار بانه نيز در اين جلسه اظهار داشت: ما وظيفه داريم راهكارهاي مناسبي براي رفع دغدغه‌ها و مشكلات هنرمندان بينديشيم و براي اشاعه هنر و ايجاد فضاي نشاط هنري حداكثر تلاش را به عمل آوريم.

 

وي همچنين در خصوص برگزاري جشنواره ژيار در اين شهر گفت: برگزاري اين جشنواره فرصتي براي معرفي ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي فرهنگي اين شهرستان است، فرصتي كه بايد با تلاش تمامي ارگان‌هاي فرهنگي و دولتي حداكثر استفاده از آن براي ارتقا فرهنگي شهر به عمل آيد.

 

جلسه شوراي سياست‌گذاري نهمين جشنواره فرهنگي بومي ژيار روز پنج‌شنبه با حضور مهندس بابك رستم پور شهردار، سعد اله عزيزپور رئيس شوراي اسلامي، سامان مهران و مصطفي شهيدي اعضاي شوراي اسلامي، جلال قلعه شاخاني معاون فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان، سيروس ثنائي مدير انجمن سينماي جوانان استان كردستان و دبير اجرائي جشنواره ، روساي كميته‌ها و جمعي از هنرمندان تشكيل گرديد.

 

نهمين جشنواره فرهنگي بومي ژيار از تاريخ 19 الي 21 ارديبهشت با حضور استان‌هاي آذربايجان غربي، ايلام، كرمانشاه، كردستان و لرستان در شهر بانه برگزار خواهد شد.

[ شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 17:20 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
یک جایزه و دو حضور برای فیلم‌های کوتاه ایرانی

سه فیلم کوتاه ایرانی به دو جشنواره جهانی در چین و سوئیس راه یافته و جایزه گرفتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه دوم جشنواره «هانگ ژو» چین به فیلم کوتاه من یک اسب هستم ساخته مشترک محمد علی حسینی و حسین فلاح آبادی رسید. 
همچنین دو فیلم کوتاه ایرانی به جشنواره بین‌المللی فیلم‌های یک دقیقه‌ای سوئیس راه یافتند.
رهایی ساخته ایمان رضایی و صدای جاده ساخته برزان رستمی به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند.
جشنواره بین‌المللی فیلم‌های یک دقیقه‌ای سوئیس 8 تا 10 می برگزار می‌شود.

[ شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 17:8 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

حسین‌پور، كارگردان «یك هیچ» در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

 

سامان حسین‌پور، كارگردان جوان «یك هیچ»، گفت: ایجاز مهمترین عاملی بود كه باعث شد اثر «یك هیچ» به جشنواره بین‌المللی فیلم «لس‌آنجلس آسیاپاسفیك» راه یابد.

سامان حسین‌پور، فیلم ساز جوان كردستانی و خالق اثر «یك هیچ»، كه این اثرش به سی و یكمین جشنواره بین‌المللی فیلم «لس‌آنجلس آسیاپاسفیك» راه‌یافته است، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: «یك هیچ» فیلم 100 ثانیه‌ای است و داستان كوتاهی را روایت می‌كند. 

وی توضیح داد: این فیلم درباره پسر نوجوان 10 ساله‌ای است كه برای اصلاح موهایش به آرایشگاه رفته است، در حین اصلاح مسابقه فوتبال ایران و كره جنوبی در حال برگزاری است و این مسابقه از تلویزیون آرایشگاه پخش می‌شود، علاقه پسرك به فوتبال و تماشای این بازی باعث می‌شود او مدام سرش را به سمت تلویزیون كج كند و مشكلاتی را برای آرایشگر ایجاد نماید. پسرك تا حدی به فوتبال علاقه‌مند است كه می‌خواهد موهایش را مانند مدل موی بازیكن مورد علاقه‌اش اصلاح هنگامی كه ایران به كره جنوبی گل می‌زند ( گلی است كه باعث راهیابی ایران به جام جهانی می‌شود) این پسر سرش را حركت می‌دهد و باعث می‌شود بخشی از سر او كچل شود و همین موضوع باعث از ته زدن موهایش می‌شود. 

حسین‌پور افزود: در نهایت فیلم طوری تمام می‌شود كه قاعدتا باید پسرك از بلایی كه بر سر موهایش آمده ناراحت باشد ولی چون ایران توانسته بازی فوتبال را ببرد او هم مدل مویش را فراموش كرده و خوشحال است.

به گفته وی طرح این فیلم 100 ثانیه‌ای از تجربه شخصی‌اش ناشی می‌شود كه هر گاه به آرایشگاه محلشان می‌رفته علاقه داشته به تلویزیون گوشه آرایشگاه نگاه كند و این مشكلاتی را برای اصلاح سرش ایجاد می‌كرده، اتفاق لوكیشن این فیلم همان آرایشگاهی است كه این تجربه در آنجا رخ داده است.

این فیلمساز  گفت: به نظرم ایجاز مهم ترین عاملی بود كه باعث شد اثر «یك هیچ» به جشنواره بین‌المللی فیلم «لس‌آنجلس آسیاپاسفیك» راه یابد. چون تجربه نشان داده كه جشنواره‌های خارجی توجه زیادی به آثار موجز دارند و اگر فیلمی بتواند در عین ایجاز مطلبی را خوب و رسا بیان كند توجه آن‌ها به آن اثر جلب می‌شود.

حسین‌پور ادامه داد: این در حالی است كه در كشور ما فیلم‌های كوتاه و مینیمال چندان مورد توجه نیستند. در حالی كه به لحاظ فرم هنری دنیا به سمتی می‌رود كه هر چه پیش می‌رویم آثار هنری موجزتر و كوتاه تر می‌شوند.

وی در پایان اظهار كرد:جشنواره بین‌المللی فیلم «لس‌آنجلس آسیاپاسفیك» از قدیمی‌ترین جشنواره‌های آمریكا است كه به آثار كوتاه توجه خاصی دارد. در این جشنواره عموما فیلم‌های 20 دقیقه‌ای شركت می‌كنند، با این وجود فیلم بنده كه 100 ثانبه‌ای است مورد توجه داوران بخش پذیرش آثار قرار گرفته است و فكر می‌كنم این اتفاق خوبی برای سینمای ما باشد.

حسین پور با بیان اینكه اثرش را با حمایت حوزه هنری استان كردستان ساخته است، گفت: حوزه هنری این استان فعال ترین نهاد فرهنگی هنری است كه تا كنون دیده ایم و واقعا از این بابت از مسئولان آن سپاسگزاریم.

 

[ سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 11:45 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

 

 
 
بدون تصویر
حميد قوامي، فيلمساز :

مخاطب پروري در برگزاري جشنواره‌هاي فيلم و عكس ژيار مورد توجه باشد

فيلم‌ساز كردستاني با اشاره به نقاط قوت برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي و هنري، خواستار توجه به مخاطب پروري در برگزاري جشنواره فيلم و عكس ژيار شد.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران ،حميد قوامي در آستانه برگزاري نهمين جشنواره فرهنگ بومي فيلم و عكس ژيار در شهرستان بانه گفت: فيلم‌سازان و عكاسان بدون كمترين توقع مالي از هيچ ارگان و سازماني و بيشتر با هزينه‌هاي شخصي آثاري چون فيلم و عكس را توليد مي‌كنند و تنها آرزو و توقع هنرمندان اين عرصه اين است كه مردم منطقه خوشان آثارشان را ببينند.

 

وي ادامه داد: برگزاري جشنواره فيلم و عكس ژيار اولين امكان براي عرضه و نمايش آثار هنرمندان است و لازم است مردمي كه زاييده فرهنگ آن منطقه هستند از ديدن اين آثار بدون كمترين هزينه استقبال كنند.

 

اين فيلم‌ساز كردستاني، برگزاري جشنواره‌ها را تنها امكان ارائه آثار براي عامه مردم برشمرد و افزود:  باوجود اينكه استان كردستان از قطب‌هاي فيلم‌سازي است وقفه سه ساله در برگزاري جشنواره ژيار جاي تأمل دارد.

 

قوامي، خواستار حمايت سازمان‌ها و صدا و سيما از فيلم‌هاي فيلم‌سازان منطقه شد و اظهار داشت: كمترين كاري كه مي‌توان براي حمايت از هنرمندان اين عرصه كرد نمايش و اكران آثار آنها براي همشهريانشان است.

 

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا جشنواره ژيار مي‌تواند محلي براي محك آثار فيلم‌سازان باشد، گفت: هنرمند تا زماني كه ديده نشود و مورد قضاوت قرار نگيرد نمي‌تواند آثار خوبي توليد و عرضه كند و مطمئناً جشنواره ژيار نيز اين ظرفيت را دارد كه محل آزمون و خطاي هنرمندان و فيلم‌سازان باشد.

 

وي در خصوص نقش جشنواره فيلم ژيار در توسعه ساخت فيلم كوتاه گفت: كساني كه براي ديدن آثار مي‌آيند مي‌توانند از كارهاي عرضه شده ايده بگيرند و با مخاطب پروري در اين جشنواره به سمت ارائه و عرضه كارهاي باكيفيت‌تر گام برداشت.

 

اين فيلم‌ساز، وجود نقاط ضعف و كم و كاستي‌هاي جشنواره را نيز يادآوري كرد و افزود: همان‌گونه كه جشنواره داراي جنبه‌هاي مثبت است، وجود كم و كاستي‌ها مي‌تواند به فيلم‌سازان لطمه بزند و مخاطبان را از جشنواره دلزده كند.

 

قوامي تأكيد كرد: ارائه آثار در جشنواره فقط صرف مسابقه نباشد و كارهايي نيز براي بخش‌هاي جنبي جشنواره در نظر گرفته و عرضه شود تا علاقه‌منداني كه براي ديدن آثار مي‌آيند بتوانند از تجربه‌هاي موفق فيلم‌سازان ايده بگيرند.

 

وي در بخش پاياني با اشاره به مسائل و مشكلات هنرمندان اين عرصه بيان كرد: مشكلات مالي از جمله مسائلي است كه همه هنرمندان همواره با آن مواجه هستند و صنعت سينما نيز با توجه هزينه‌بر بودنش از اين قاعده مستنثي نيست و فيلم‌سازان به‌تنهايي از عهده هزينه‌ها ساخت و توليد فيلم‌هايشان برنمي‌آيند.

 

قوامي خاطرنشان كرد: البته ذكر اين نكته حائز اهميت است كه حمايت‌هاي مالي نبايداز استقلال فكري فيلم‌سازان كم كند و سبب غالب شدن تفكر و انديشه خلاف استقلال رأي فيلم‌ساز شود.

 

شايان ذكر است نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار 19 الي 21 ارديبهشت‌ماه با همكاري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و شهرداري شهرستان بانه و انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج در شهرستان بانه برگزار خواهد شد. در اين جشنواره فيلم‌سازان و عكاساني از استان‌هاي آذربايجان غربي، لرستان، كرمانشاه، ايلام و كردستان حضور خواهند داشت.

[ سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 10:57 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
بدون تصویر
همكاري با شبكه مستند به فرصتي ايده آل براي فيلم سازان سراسر كشور تبديل خواهد شد

آرش رصافي: با اتخاذ يك ساز و كار اجرايي و نظارتي مناسب، تفاهم نامه همكاري با شبكه مستند سيما به يك فرصت ايده آل براي دفاتر و فيلم سازان سراسر كشور تبديل خواهد شد.

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، در پي انتشار خبر امضاء تفاهم نامه همكاري بين انجمن سينماي جوانان ايران و شبكه مستند سيما در جهت توليد 100 مستند كوتاه با موضوع گردشگري و با محوريت فرهنگ بومي مناطق مختلف كشور، آرش رصافي معاون توليد و پشتيباني فني انجمن آن را يك فرصت ايده آل در راستاي طرح‌هاي كلان انجمن از جمله تمركز زدايي و توجه به فيلم سازان سراسر كشور توصيف كرد.

رصافي در خصوص مفاد اين تفاهم نامه و اهداف آن گفت: انجمن سينماي جوانان ايران طي يك تفاهم‌نامه همكاري با شبكه مستند سيما، 100 مستند كوتاه توليد خواهد كرد كه محوريت موضوعي آنها فرهنگ بومي مناطق مختلف ايران، تنوع فرهنگ‌ها، آداب، سنن، جغرافياي شهري و محيطي، مسائل اختصاصي، اجتماعي، معماري و هنرهاي دستي و سنتي خواهد بود.

وي با اشاره به سياست تمركززدايي انجمن افزود :سعي مي‌شود اين اتفاق به شكل يك فرصت در اختيار دفاتر انجمن در سراسر كشور قرار گيرد به نحوي كه ساز و كار و روش‌هاي اجرايي آن به تمامي در دفاتر انجمن مديريت شود. به همين منظور در ستاد مركزي انجمن شرايطي را مهيا خواهيم كرد كه فيلم‌سازاني كه شرايط و قابليت‌هاي ساخت چنين مستندهايي را دارا هستند زير نظر دفاتر انجمن در سراسر كشور اين فيلم‌ها را توليد كنند.

معاون توليدات و پشتيباني فني انجمن در خصوص مهم‌ترين ويژگي اين تفاهم نامه افزود:اين فرصت بسيار خوبي است كه فيلم‌هاي كوتاه انجمن سينماي جوانان ايران از طريق تلويزيون به‌عنوان يكي از مهم‌ترين رسانه هايي كه همواره براي پخش فيلم كوتاه مطرح بوده به نمايش درآيد. در عين حال يكي از دغدغه‌هاي اساسي حوزه فيلم كوتاه يعني حقوق مؤلف فيلم‌ها نيز طي اين همكاري به شكل مشخص و اصولي رعايت خواهد شد.

رصافي در خصوص ابعاد مضموني 100 مستند كوتاه در دست توليد خاطر نشان كرد: در خصوص تنوع موضوعي نيز ترجيح بر اين خواهد بود كه تنوع مضموني مشخصي وجود داشته باشد و اشكال مختلف فرهنگ بومي اقوام ايراني چون معماري، آداب و رسوم، پوشش، شيوه زندگي، هنرهاي دستي و موارد ديگر در قالب اين مستندها تا حد امكان پرداخته شود.

وي گفت: يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين رويداد كه با اجراي يك سازوكار نظارتي مناسب شكل خواهد گرفت، بالا رفتن سطح كيفي فيلم‌ها و رونق بخشيدن به توليد فيلم در دفاتر انجمن خواهد بود. اتفاقي كه باعث تأكيد روي اين مسئله خواهد شد كه فيلم كوتاه در صورت برخورداري از سطح كيفي مناسب مي‌تواند مخاطب تلويزيون را هم جذب و راضي نگه دارد.

رصافي با اشاره به اين مورد كه ضوابط جزئي اين پروژه هنوز در دست تدوين و تصميم‌گيري است خاطرنشان كرد: با توجه به فرصت و شرايط پيش آمده، هر مستندساز امكان ساخت حداقل يك فيلم را خواهد داشت. با اين حال طي گزينشي كه در بين مستندسازان شهرها و استان‌هاي مختلف توسط مديران استاني و دفاتر انجام خواهد شد در صورت وجود توانايي، محدوديتي در خصوص تعداد فيلم‌هايي كه يك مستندساز مي‌تواند توليد كند وجود نخواهد داشت. اگرچه با توجه به شرايط و تأكيد روي كيفيت آثار اين امكان جز در موارد خاص اساساً قابل‌ حصول نخواهد بود.

 

 

 

نظرات شما


 
 
 
[ یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 13:0 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
جشنواره ژيار ماحصل توليدات موفق فيلم‌سازان است

 

رئيس امور فرهنگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان با اشاره به برگزاري نهمين جشنواره فيلم و عكس ژيار در سال جاري گفت: جشنواره ژيار ماحصل توليدات موفق فيلم‌سازان است.

 

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران ، رئيس امور فرهنگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان در خصوص روند برگزاري نهمين جشنواره فيلم و عكس ژيار گفت: جشنواره فيلم و عكس ژيار در هشت دوره گذشته به‌صورت استاني برگزار شده و امسال نهمين دوره آن بعد از دو سال وقفه به‌صورت منطقه‌اي و با حضور پنج استان برگزار مي‌شود.بدون تصویر

 

سامان احمدي، با اشاره به دلايل تأخير در برگزاري اين جشنواره اظهار داشت: اجراي امور اداري و تشريفات برگزاري جشنواره در گستره‌اي فرا استاني و اخذ مجوز از سازمان امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاداسلامي از مهم‌ترين دلايل وقفه برگزاري جشنواره ژيار بود.

 

وي ادامه داد: پس از انجام كارهاي اجرايي خوشبختانه نهمين جشنواره فيلم و عكس ژيار با همكاري انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج و حضور استان‌هاي آذربايجان غربي، لرستان، كرمانشاه، ايلام و كردستان همزمان از 19 تا 21 ارديبهشت سال جاري در شهرستان بانه برگزار مي‌شود.

 

رئيس امور فرهنگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان درتوضيح دلايل انتخاب شهرستان بانه براي برگزاري اين جشنواره گفت: رويكرد و خط‌مشي فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان، تمركززدايي و اجراي برنامه‌هاي كلان فرهنگي در شهرهاي مرزي و ساير شهرستان‌ها تعريف شده است و در همين راستا نهمين جشنواره فيلم و عكس ژيار در سال جاري به ميزباني شهرستان بانه برگزار مي‌شود.

 

احمدي، همچنين به تمايز بانه با ديگر شهرهاي استان در برگزاري جشنواره ژيار اذعان كرد: شهرستان بانه ثروت‌هاي بالقوه در عرصه سينما و عكس دارد و هنرمندان بزرگي چون رحيم ذبيحي، هيوا امين نژاد، اشكان احمدي و مرحوم طاها كريمي و بسياري از فعالان اين عرصه را در دل خود پرورده است كه در سطح ملي و بين‌المللي خوش درخشيده‌اند كه جا داشت با برگزاري جشنواره در اين شهرستان اين پتانسيل به جامعه بيشتر معرفي شود.

 

اين مقام مسئول راه‌اندازي شهرك سينمايي در شهرستان بانه را از ديگر اهداف برگزاري جشنواره ژيار برشمرد و افزود: كار مطالعات اين شهرك سينمايي آغاز شده است و اميدواريم با راه‌اندازي اين مركز سينمايي مكاني براي توليد آثار فاخر كشور با موضوع بومي و محلي فراهم مي‌شود و نگاه صرف اقتصادي از شهرستان بانه نيز تغيير كند.

 

وي در پاسخ به اين سؤال كه برگزاري اين جشنواره چه تأثيري در تقويت بعد فرهنگي بانه مي‌تواند داشته باشد، افزود: رويكرد و موضوع اين دوره از جشنواره ژيار توسعه فرهنگ بومي و محلي مناطق كردنشين و منطقه غرب كشور است كه به حمدالله با استقبال خوب و چشمگيري كه فيلم‌سازان و عكاسان از جشنواره داشتند اميدواريم بخشي از فرهنگ بومي كشور و خرده‌فرهنگ‌هاي اقوام ايراني در اين دوره از جشنواره متجلي شود.

 

رئيس امور فرهنگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان در خصوص اينكه اين جشنواره تا چه حد مي‌تواند انتظارات فيلم‌سازان را برآورده كند، اظهار داشت: حضور چند روزه در جشنواره براي فيلم‌ساز مهم نيست و نفس برگزاري آن ارزيابي توليد مستمر آثار فيلم‌سازان و عكاسان استان و منطقه تحت پوشش و رقابت بين سرآمدان اين عرصه در طول سال است و در واقع گلچين توليدات يك‌ساله انجمن‌هاي سينماي جوانان منطقه غرب در سطح جشنواره ژيار عرضه مي‌شود.

 

احمدي، در ادامه با اشاره به برنامه‌هاي اين اداره كل در حوزه سينما و فيلم در سال 94 بيان كرد: قبل از اكران فيلم‌هاي بلند سينمايي در سطح چهار سينماي استان و تمامي مجتمع‌هاي فرهنگي هنري شهرستان‌هاي تابعه، بسته‌اي از آثار منتخب فيلم‌سازان با اولويت استان و ساير فيلم‌سازان ايران اسلامي، براي آشنايي آحاد جامعه با عرصه فيلم كوتاه پيش بيني شده است.

[ یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 12:57 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
آثار راه یافته به دوین چشنواره فیلم کوتاه جلوه های آب اصفهان معرفی شدند.

بخش فیلم داستانی:1-سوختن در آب غرق شدن در آتش/زانیار طهماسبی

2-عروس باران /ئاکو زندکریمی

بخش عکس

1- پرویز رستمی/عمران اشرلو/3- جمشید فرجوند/4- شهین عباسی

دومین جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب، 7 تا 11 اردیبهشت سال جاری در اصفهان برگزار می شود

 فیلم کوتاه «آئینه» به دومین جشنواره جلوه های آب راه یافت

[ چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 20:51 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
سه فیلم ایرانی در جشنواره «لس‌آنجلس آسیاپاسفیک»

سه فیلم ایرانی به سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم «لس‌آنجلس آسیاپاسفیک» آمریکا راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره در سی و یکمین دوره‌اش میزبان سه فیلم از ایران است.
آن صبح ساخته عباس داوودی، یک هیچ ساخته سامان حسین پور و دخترک آت آشغالی ساخته محمد زارع به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند و با فیلم‌هایی از آمریکا، کانادا، تایوان، فرانسه، ویتنام، ژاپن، چین، انگلیس، استرالیا، لبنان، سنگاپور، کره جنوبی و... رقابت می‌کنند.
سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم «لس‌آنجلس آسیاپاسفیک» 23 تا 30 آوریل در آمریکا برگزار می‌شود. 

[ چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 20:36 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
دو فیلم ایرانی در جشنواره فیلم‌های کودکان امارات

دو فیلم کوتاه و انیمیشن ایرانی به جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان امارات راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که به نمایش فیلم‌های سینمایی، کوتاه، مستند، انیمیشن و... با موضوع کودکان اختصاص دارد، در این دوره میزبان دو فیلم ایرانی است.
فیلم کوتاه می‌خورد بر بام خانه ساخته تیمور قادری و انیمیشن گنج پاییز ساخته امین حسین ونکی به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند.
جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان امارات از 23 آوریل تا 4 می برگزار می‌شود.

[ چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 20:34 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
و فیلمساز ایرانی از جشنواره «فرایبورگ» جایزه گرفتند

دو فیلمساز ایرانی از بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «فرایبورگ» سوئیس جایزه گرفتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره در بخش فیلم کوتاه دو جایزه به فیلمسازان ایرانی اهدا کرد.
جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره به آپارتمان مورچه‌ها ساخته توفیق امانی به نمایندگی از عراق اهدا شد و ژیلا ساخته کریم لک زاده به نمایندگی از ایران تقدیر شد.
بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «فرایبورگ» 21 تا 28 مارس در سوئیس برگزار شد.

[ چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 20:26 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

آثار راه يافته به بخش مسابقه عكس جشنواره ژيار معرفي شدند

 

40 قطعه عكس از 32 عكاس به بخش مسابقه نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار راه يافت.

 

 

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، آثار راه يافته به بخش  مسابقه عكس جشنواره توسط هيئت داوران متشكل از عليرضا صارمي ، اسعد نقشبندي و افشين بختيار انتخاب و داوري شده است.

نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار با همكاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي بانه، شهرداري اين شهر و انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج در سطح پنج استان كردستان، آذربايجان غربي، لرستان، كرمانشاه و ايلام در شهر بانه برگزار خواهد شد.

اسامي عكاسان راه يافته به بخش مسابقه عكس اين جشنواره عبارتند از:

 

آريز قادري  از سنندج با يك اثر

 

افشين فتاحي از سنندج با يك اثر

 

بختيار صمدي از سنندج با دو اثر

 

خليل صحرا گرد از مريوان با يك اثر

 

رحمت عبدياني از سنندج با يك اثر

 

سامان خداياري از بيجار با دو اثر

 

سامان عبدياين از مريوان با يك اثر

 

سيد عرفان مهدوي از سنندج با يك اثر

 

سيران معتضد از سنندج با يك اثر

 

شا خه وان عثماني از سنندج با دو اثر

 

شهاب ناصري از سنندج با دو اثر

 

صادق عزيزي از بيجار با يك اثر

 

جمشيد فرجوند فردا از بيجاربا دو اثر

 

منوچهر تتري از كرمانشاه با يك اثر

 

يحيي زاهدي پور از سنندج با يك اثر

 

كيومرث سرشار  از خرم آباد با يك اثر

 

بهزاد نعمتي از مريوان با يك اثر

 

شاهو كريميان از مريوان با يك اثر

 

بهزاد بي نياز از سنندج با يك اثر

 

مهدي توكلي از سنندج با يك اثر

 

ندا مشهدي از سنندج با يك اثر

 

سروه عزيزي از سنندج با يك اثر

 

سحر شريفي از سنندج با يك اثر

 

پرويز رستمي از مريوان  با دواثر

 

سارا اسد پور از سنندج با يك اثر

 

شورش وكيلي از سنندج با يك اثر

 

فرزاد لطفي از بيجار با يك اثر

 

هيمن حيدري از سنندج با سه اثر

 

فرهاد مطاعي از سنندج با يك اثر

 

اكبر گلي از سنندج با يك اثر

 بدون تصویر

سيروان زارعي از سنندج با يك اثر 

 

علي كيان جم از كرمانشاه با يك اثر

 

نهمين جشنواره منطقه اي فرهنگ بومي فيلم و عكس ژيار از تاريخ 19 تا 21 ارديبهشت ماه در شهر بانه برگزار خواهد شد.

[ چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 12:39 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
بدون تصویر7 فیلم و یک فیلمنامه از استان کردستان در در بخش مسابقه نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه سما پذیرفته شدند.

در بخش مستند ملی:خدا اشتباه نمیکند ،بهروزنورانی پور/زندگی زیر پوست من ،بهروز نورانی پور

در بخش داستانی ملی:میخورد بربام خانه ،تیمورقادری/خاکستر و باد ،زانیار عزیزی/نفتکش رئال مادرید،سیدستارچمنی گل/مترسکها هم می میرند،پرویزرستمی،دیوار/فریده نادری

فیلمنامه:ردپا،تیمور قادری

[ سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 13:36 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
بدون تصویر

چهارده فيلم كوتاه از انجمن سينماي جوانان در جشنواره سما

 

چهارده فيلم كوتاه از توليدات دفاتر انجمن سينماي جوانان ايران در بخش مسابقه نخستين جشنواره فيلم كوتاه سما به رقابت خواهند پرداخت.

 

 

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، در پي اعلام اسامي آثار راه يافته به بخش مسابقه نخستين جشنواره فيلم كوتاه سما، چهارده فيلم كوتاه از توليدات نه دفتر انجمن سينماي جوانان ايران در سه بخش مسابقه داستاني نسل نو، مسابقه داستاني ملي و پويانمايي ملي اين جشنواره پذيرفته شدند.

 

اسامي اين چهارده فيلم كوتاه عبارتند از:

 

بخش داستاني ملي:

» لچك ساخته هايده مرادي از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر اردبيل

» كودكان ابري ساخته رضا فهيمي از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر رفسنجان

» مترسك ها هم مي ميرند ساخته پرويز رستمي از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج

» روياي سرخ ساخته شهريار پور سيديان از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر رشت

» از طرف آن ها ساخته سعيد روستايي از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر تهران

» آغي ساخته يوسف كارگر از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر اروميه

» نيايش ساخته حجت اله معراج از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر خميني شهر

 

بخش داستاني نسل نو:

» به رنگ چادر مادرم ساخته زهرا كاظمي از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر تهران

» همگام ساخته ندا وطنخواه از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر خميني شهر

» فاصله ليلي تا لي لي ساخته حميده نادري از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر خميني شهر

» حرمان ساخته حسين صباغ از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر يزد

» كمي آنطرف تر ساخته سجاد ايماني از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر تهران

» قاصد ساخته سيده اكرم مير حسني  از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر لاهيجان

 

بخش پويانمايي ملي:

» شهر من سردشت ساخته زيبا ارژنگ از توليدات انجمن سينماي جوانان دفتر تهران

 

نخستين دوره جشنواره فيلم كوتاه سما 21 لغايت 28 فروردين ماه با موضوع سبك زندگي اسلامي همزمان در تهران و شهرستان ها برگزار مي شود.  


 

[ یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 16:48 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

بدون تصویر

تاريخ برگزاري جشنواره ژيار تغيير كرد

 

تاريخ برگزاري نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار  با هدف ارتقاء سطح كيفي آن  تغيير كرد.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، به نقل از دبيرخانه نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار به منظور ارتقاء  سطح كيفي برگزاري جشنواره، تاريخ برگزاري آن به 19 الي 21 اردبيهشت ماه موكول شد.


اين جشنواره در دو بخش عكس و فيلم با حضور فيلم‌سازان و عكاسان استان‌هاي كردستان، آذربايجان غربي، لرستان، كرمانشاه و ايلام در شهر بانه برگزار خواهد شد.


گفتني است پيش از اين تاريخ برگزاري جشنواره 29 الي 31 فروردين ماه اعلام شده بود.

[ یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 16:45 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

 

حضور فیلم‌های کوتاه ایرانی در جشنواره‌های جهانی

سه فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره‌های مختلف جهانی حضور داشته و جایزه گرفته‌اند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» انار میوه بهشت است ساخته تیمور قادری در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های غربی اسپانیا حضور دارد. این جشنواره 28 آوریل تا 3 می برگزار می‌شود.
یک هیچ ساخته سامان حسین پور برای در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم ویسکونسین آمریکا و در دهمین جشنواره بین‌المللی visions 5 حضور داشت و از جشنواره سینماتیک نیویورک جایزه بهترین فیلم یک دقیقه‌ای را دریافت کرد.
همچنین انیمیشن عکس ساخته ماشالا محمدی در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «لیدن» هلند حضور دارد. جشنواره 30 آوریل تا دوم می برگزار می‌شود.

[ چهارشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ 13:14 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
فیلم مستند داستانی "پرواز ممنوع" در مریوان اماده نمایش شد
مریوان – خبرگزاری کردپرس؛ تمام مراحل فنی فیلم مستند داستانی "پرواز ممنوع" به کارگردانی فرید نیکخواه به پایان رسیده و اماده نمایش شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس از مریوان، همزمان با پایان یافتن مراحل تولید، یک نسخه از فیلم به جشنواره منطقه ای که در اردیبهشت سال 94 در بانه برگزار خواهد شد ارسال گردیده است و قرار است برای اولین بار در این جشنواره به عنوان رقیب دیگر فیلم های کوتاه حاضر در این جشنواره به رقابت بپردازد.
در خلاصه فیلم مستند داستانی " پرواز ممنوع" امده است ؛ خلاصه داستان فیلم.  پرستوی مهاجری گرفتار نخ های داخل لانه اش می شود و......این فیلم هم اکنون آماده حضور در جشنواره ها می باشد واولین حضورش در جشنواره منطقه ای فیلم وعکس کردستان است که اردیبهشت 94 در شهر بانه برگزار خواهد شد.
در این فیلم فرید نیکخواه به عنوان کارگردان، پرویز رستمی که خود یکی از سینماکاران مرویانی است به عنوان تدوین و صداگذار، نامق خدایار نیز عکاس و همچنین ناجی کانی سانانی نیز حضور فعال داشته و ایفای نقش نموده اند.

لازم به ذکر است که مجری طرح مؤسسه نیما فیلم مریوان با مدیریت فرید نیکخواه صورت گرفته است که  فرید نیکخواه متولد سال 1353 مریوان، آغاز فعالیت هنری از سال 1363 در دوران جنگ و آوارگی با بازیگری تئاتر و ادامه فعالیت در زمینه کارگردانی و بازیگری چندین نمایش از جمله؛ بچه تابستان – یدی – ضیافت – پی په تی – سرگذشت اصنام و غیره... فعالیت در زمینه فیلم و عکس از سال 1377 و تصویربرداری چندین فیلم کوتاه و مستند از جمله مهر – قاب بسته من – بی ده نگی – سنور – مشقهایم را ننوشته ام – چراغ قرمز – مرگ در گلدان ها ریشه کرده – پیمانه اشک – ایست بانک – آنجا که ماهی ها و ساخت فیلم های کوتاه: پیراهن سفید – مستند بم 12 ثانیه – خواب بادهای زرد – پیکر تراش – پیر شالیار – دی وه زناو – وه زان – روزهای بی تقویم – دریاچه خاموش – نشانه – زندگی باید کرد – ژه نانی هورامان. و برپایی چند نمایشگاه عکس با موضوعات مختلف در شهرهای استان کردستان و حضور در جشنواره های داخلی و خارجی را در کارنامه فعالیت های کاری در عرصه هنر را دارد.

[ سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 19:38 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
بدون تصویر
 

فيلم سازان استان كردستان حضور پررنگ تري در ژيار دارند

فيلم سازان استان كردستان بيشتر تعداد فيلم هاي كوتاه را به دبيرخانه نهمين جشنواره فرهنگ بومي فيلم و عكس ژيار ارسال كردند.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران: فيلم سازان استان كردستان با ارسال 79 فيلم كوتاه به دبيرخانه نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار بيشترين ميزان آثار ارسالي به اين جشنواره را در بخش فيلم دارند.


 


بنابر اين گزارش 9 فيلم كوتاه پويانمايي، 6 فيلم كوتاه تجربي، 15 مستند كوتاه و 49 فيلم كوتاه داستاني مجموع 79 فيلم كوتاه ارسال شده از جانب فيلم سازان استان كردستان را تشكيل مي دهد.


گفتني است استان آذربايجان غربي با 46 فيلم كوتاه، استان لرستان با 43 فيلم كوتاه استان كرمانشاه با 16 فيلم كوتاه و استان ايلام با 12 فيلم كوتاه رتبه هاي بعدي را به خود اختصاص داده اند.


 


نهمين جشنواره فرهنگي بومي فيلم و عكس ژيار با حضور پنج استان كردستان، كرمانشاه، آذربياجان غربي، لرستان و ايلام از 29 الي 31 فروردين ماه 1394 در شهر بانه برگزار مي شود.

 
[ دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 22:54 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
بدون تصویر

هيات انتخاب بخش فيلم نهمين جشنواره ژيار معرفي شدند

 

اعضاي هيات انتخاب بخش فيلم نهمين جشنواره فرهنگ بومي فيلم و عكس ژيار معرفي شدند.

 

 

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، ستار چمني گل، سالم صلواتي، شمس‌الدين آروند، جلال نصيري هانيس و هيوا امين نژاد، 200 فيلم رسيده به بخش‌هاي مختلف اين جشنواره را بازبيني و براي حضور در بخش مسابقه انتخاب خواهند كرد.

 

نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار با حمايت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان، انجمن سينماي جوانان استان كردستان، شوراي شهر و شهرداري بانه از تاريخ 29 تا 31 فروردين‌ماه در شهر بانه برگزار خواهد شد.

 

 

 

ستار چمني گل

 

ستار چمني گل متولد 1357 سنندج، ساخت 8 فيلم كوتاه داستاني،17 مستند كوتاه، يك مستند بلند، 3 مجموعه تلويزيوني و كسب 35 جايزه بين‌المللي. وي عضو هيات مديره شركت پخش فيلم ستاك فيلم سنندج است.

 

 

سالم صلواتي

 

سالم صلواتي متولد 1354 سنندج،ساخت 8 فيلم كوتاه، يك فيلم بلند و ساخت سه مجموعه مستند، مدير تصويربرداري 1 فيلم سينمايي و تصويربرداري 3 فيلم كوتاه، مدرس انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج، فارغ‌التحصيل دوره يك‌ساله فيلم‌سازي انجمن سينماي جوانان.

حضور و كسب جوايز متعدد در جشنواره‌هاي داخلي و خارجي در بخش‌هاي بهترين فيلم، بهترين فيلم‌نامه، بهترين كارگرداني و بهترين تصويربرداري

 

 

شمس‌الدين اروند

 

متولد خرم‌آباد كارشناس مديريت امور فرهنگي، معاون انجمن سينماي جوانان دفتر خرم‌آباد، ساخت 26 عنوان فيلم كوتاه، نيمه بلند، مجموعه داستاني و مستند، فيلم‌بردار، تدوينگر، دستيار كارگردان

حضور در جشنواره‌هاي مختلف منطقه‌اي داخلي و بين‌المللي و كسب چندين عنوان از جشنواره‌هاي داخلي، سينما جوان، روستا، دانشجويي، منطقه‌اي و كسب ديپلم افتخار از جشنواره گيلان 2011،

عضو هيئت انتخاب بخش فيلم‌نامه جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران، عضو هيئت انتخاب و داوري دو دوره جشنواره نماهنگ فرهنگ رضوي، عضو هيئت انتخاب جشنواره سراسري فيلم كوتاه نگاه دوم، عضو هيئت انتخاب و داوري جشنواره فيلم بسيج

 

 

 

جلال نصيري هانيس

 

متولد 1356 سنندج دانشجوي دكتراي ادبيات نمايشي

فيلموگرافي: «حال همه? ما خوب است» 1383 «كلاس تشكيل مي‌شود» 1387 «زمين فوتبال» 1388 «سفر سرد» 1389

جايزه بهترين فيلم بخش بين‌الملل فيلم كودك و نوجوان همدان براي زمين فوتبال، جايزه بهترين كارگرداني ژيار براي زمين فوتبال، جايزه بهترين فيلم كودك و نوجوان بلاك آلمان براي زمين فوتبال، جايزه بهترين فيلم كودك و نوجوان در جشنواره سليمانيه براي زمين فوتبال، نامزد سيمرغ بلورين بهترين فيلم كوتاه جشنواره فيلم فجر براي زمين فوتبال

 

 

 

هيوا امين نژاد

 

متولد 1352 بانه كارشناس كتابداري، مدرس كارگرداني انجمن سينماي جوانان دفتر سنندج، ساخت 9 فيلم كوتاه مستند و داستاني ساخت فيلم بلند بدرود آنالوگ

تنديس بهترين تدوين بيست و ششمين جشنواره فيلم كوتاه براي فيلم تا مردانمان برقصند، تنديس بهترين فيلم جشنواره بين‌المللي كيش در سال 1389 براي فيلم تا مردانمان برقصند، تنديس بهترين فيلم كوتاه مستند سينماي حقيقت دوره دوم براي فيلم افسون، بهترين فيلم جشنواره 100 براي فيلم كوتاه عكس دسته‌جمعي، بهترين فيلم كوتاه اصفهان براي فيلم آتش اين كبريت

 

[ جمعه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 13:59 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره «عدالت برای همه»

یک فیلم کوتاه ایرانی در دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «عدالت برای همه» آمریکا حضور دارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که با موضوع عدالت اجتماعی در تمامی ابعاد آن برگزار می‌شود؛ در این دوره میزبان یک فیلم کوتاه ایرانی است.
فیلم کوتاه یک هیچ ساخته سامان حسین پور به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارد.
دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «عدالت برای همه» از 9 تا 18 آوریل در شیکاگو آمریکا برگزار می‌شود.

[ چهارشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 22:26 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

 

تاريخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۲/۱۸
یک اثر ایرانی در جشنواره دانشجویی «سرچشمه»

یک اثر ایرانی به سومین جشنواره بین‌المللی فیلم دانشجویی «سرچشمه» آمریکا راه یافت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که مختص به رقابت گذاشتن آثار دانشجویانی است که مشغول به تحصیل هستند؛ فیلم‌های مستند، انیمیشن، داستانی، تجربی و... تا ده دقیقه را که در دو سال گذشته تولید شده‌اند، به نمایش می‌گذارد.
صدای جاده ساخته برزان رستمی به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارد.
سومین جشنواره بین‌المللی فیلم دانشجویی «سرچشمه» 25 و 26 مارس در آمریکا برگزار می‌شود.

   
 
   
[ چهارشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 22:24 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

نه فیلم کوتاه، مستند و سینمایی ایرانی به سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «جاده ابریشم» دوبلین راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که فیلم‌های سینمایی، کوتاه، مستند، انیمیشن و دانشجویی را به رقابت می‌گذارد؛ در این دوره میزبان نه فیلم ایرانی است.
در بخش مسابقه مستند نینجای ایرانی ساخته مرجان ریاحی و بیداری در سه روز ساخته مسعود امینی تیرانی حضور دارند.
دو پاره یک واقعیت ساخته ندا آصف و سرمه ساخته آزاده قوچاق در بخش فیلم‌های کوتاه حضور دارند و در بخش دانشجویی سیمرغ ساخته مقداد اسدی لاری و یک هیچ ساخته سامان حسین پور نمایش خواهند داشت.
برف ساخته مهدی رحمانی، پاپ ساخته احسان عبدی پور و فرشته‌ها با هم می‌آیند ساخته حامد محمدی در بخش مسابقه آثار سینمایی حاضرند.
همچنین مستند عباس کیارستمی: هنر زندگی به کارگردانی مشترک پت کالینز و فرگوس دلی محصول 2003 ایرلند در بخش مستند به نمایش درخواهد آمد.
سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «جاده ابریشم» دوبلین 18 تا 22 مارس در شهر دوبلین ایرلند برگزار می‌شود.

   
 
[ چهارشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 22:21 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

ارسال ۷۵۳ اثر به دبیرخانه جشنواره منطقه‌ای ژیار در کردستانnotImage

سیروس ثنایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره در تاریخ ۱۵ اسفندماه جاری به اتمام رسید، گفت: در مجموع تاکنون ۱۹۳ فیلم شامل ۱۸ اثر پویانمایی ۶۵ اثر مستند، ۱۲ اثر تجربی و ۹۸اثر داستانی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

وی عنوان کرد: تعداد آثار مذکور به ترتیب از استان های کردستان، آذربایجان غربی، لرستان، کرمانشاه و ایلام ارسال شده است.

وی با اعلام اینکه ۵۶۰ قطعه عکس هم به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است، اظهارداشت: این تعداد عکس از ۱۱۲  نفر عکاس به ترتیب از استان های کردستان، لرستان آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام دریافت شده است.

دبیر اجرایی نهمین جشنواره فرهنگ بومی ژیار و مدیر انجمن سینمای جوان کردستان به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: این جشنواره به منظور معرفی جاذبه های گردشگری، بازسازی و تقویت سینمای کوتاه، معرفی و شناسایی استعدادهای جوان و معرفی فرهنگ و هنر منطقه برگزار می شود.

ثنایی با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار می شود، بیان کرد: بخش رقابتی این جشنواره با موضوع فرهنگی بومی شامل هر نوع آثار ویدیویی کوتاه است که در آن با شیوه های داستانی مستند، مستند داستانی، پویانمایی، تجربی، نوعی خاص از فرهنگ، فولکلور، آداب و رسوم، هنر، آیین ها و مناسک، اخلاق و سایر معیارهایی که هویت اصیل بومی یک منطقه یا قومیت را بدون قوم گرایی افراطی و عاری از خرافه در چارچوب تعامل و همزیستی مسالمت آمیز با دیگران به تصویر بکشد.

وی ادامه داد: بخش غیر رقابتی این جشنواره نیز فرصتی برای تبادل اندیشه و تجربه های هنرمندان و ایجاد زمینه های مناسب برای ارزیابی جایگاه آثار فیلمسازان فیلم کوتاه فراهم می آورد که شامل نمایش ویژه، بزرگداشت، مرور آثار، نشست های تخصصی و غیره است.

نهمین جشنواره فیلم و عکس ژیار با همت اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی کردستان، انجمن سینمای جوانان ایران دفترکردستان، شورای اسلامی و شهرداری بانه  از تاریخ ۲۹ تا ۳۱ فروردین در شهر بانه برگزار می شود.

 
[ سه شنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 21:55 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
 
مسئول انجمن سینمای جوان بروجرد خبر داد
حضور 14 عنوان فیلم تولیدی هنرمندان بروجردی در جشنواره منطقه‌ای ژیار

مسئول انجمن سینمای جوان بروجرد گفت: 14 عنوان فیلم تولیدی سینمای جوان شهرستان بروجرد به منظور شرکت در بخش مسابقه به دبیرخانه نهمین جشنواره منطقه‌ای ژیار در استان کردستان ارسال شد.

خبرگزاری فارس: حضور 14 عنوان فیلم تولیدی هنرمندان بروجردی در جشنواره منطقه‌ای ژیار

 

 

 

رضا میرزایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد با اعلام این خبر اظهار کرد: این چهارده عنوان فیلم در موضوعات مختلف ساخته هنرمندان سینمای جوان بروجرد است که در بخش فیلم این جشنواره شرکت کرده است.

وی با اشاره به موضوع برگزاری این جشنواره عنوان کرد: این جشنواره در بخش‌های مختلف فرهنگ بومی، فولکور، آداب و رسوم، هنر، آیین‌ها و مناسک با حضور استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان و آذربایجان برگزار می‌شود.

مسئول انجمن سینمای جوان بروجرد در ادامه تشریح کرد: این عناوین در بخش فیلم عبارتند از فیلم‌های داستانی جامه دران و چهره آشنا ساخته حسین شریعتمداری و در بخش مستند مستندهای زنج و قرقره ساخته شمیلا روزبهانی، مستند داستانی آوای ماشته ساخته مونا بنفشی، لاله جین ساخته لیلا وصله زن، رد پای سوزن ساخته علی بهنیا، بوستان نقش ساخته فهیمه کاظمی، دیاردستان ساخته منصوره باجلان، قرچی‌گری ساخته لیلا گنج‌دست، داس ساخته رضا یوسفی و مستند انگشتری مقدس ساخته رضا یوسفی.

میرزایی در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش نماهنگ، ساخته محمد شاهرخ‌نیا با عنوان روزگار ماتم و در بخش داستانی زو ساخته پریسا زیار و جاده استجابت ساخته رضا یوسفی در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

وی یادآور شد: این جشنواره از 29 تا 31 فروردین ماه سال آینده در شهرستان بانه استان کردستان با شرکت هنرمندانی از سراسر کشور برگزار می‌شود.

[ دوشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 16:31 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
شاید بتوان هنرمندان معروف را به دو دستهٔ اصلی تقسیم کرد، هنرمندانی که با ارائهٔ آثار پرقدرت معروف می‌شوند و هنرمندانی که با آثار معمولی و گاه ضعیف، با توسل به هوچی‌گری نامی می‌یابند. از دیدگاه نگارنده، در معروف شدن گروه دوم عوامل زیادی دخیل است برخی به استخدام سیاست و ایدئولوژی سیاسی درمی‌آیند و آثار هنریشان تبدیل به‌ عنصری تبلیغی در راستای ترویج‌‌ همان تفکر سیاسی می‌شود. برخی اما از برهوت هنری کشورشان سود می‌برند. 

  در این میان هستند کسانی که‌ با ابتکار به‌ رابطه‌های بسیار و ایجاد عرصه‌های محفلی و خانوادگی، به‌ ترویج نوعی مافیای هنری دامن می‌زنند که‌ در اساس مانع از تجلی هنر خلاق می‌شود. مشخصه‌ی بارز همگی این هنرمندان وجود واسطه‌ها و میادین قدرت و ثروتی است که‌ با حمایت و در عین حال بهره‌گیری از هنرمند و موضوع هنری، بیش از عطف به‌ خود هنر، سعی در تبلیغ برای ساختارهای ایدئولوژیک دارند. 

  در مقابل بسیارند افرادی که با نشر آثار ارزشمند و در عین حال روشنگر نتوانستند جایگاهی برای خود کسب کنند. همین مسئله‌ موجب ایجاد نوعی شکاکیت نسبت به مناسباتی می‌شود که‌ طی آن هنرمند می‌تواند جایگاه والایی در میان اجتماع و مخاطبان کسب کند. چرا که‌ با مطالعه‌ی‌ تاریخ هنر به‌ هنرمندانی برمی‌خوریم که‌ آثارشان نسبت به سال تولید، نگرش و اجرا قابل تامل‌اند، اما با این وجود آن‌ هنرمندان کمتر شناخته شده‌اند. آشکار است که بسیاری از بنا‌ها، نقاشی‌ها، شعر‌ها، ملودی‌ها، صنایع دستی و... سازندگان گمنامی دارند. 

  از دیدگاه نگارنده، در عکاسی و تاریخ کوتاهش‌ نیز روال به همین گونه است، بسیاری از آثار فاخر و برجسته‌، بی‌نام عکاسانشان منتشر می‌شوند. پس هنرجوی کنجکاو بایستی ضمن کنکاش در این لایه‌ها، جایگاه حقیقی مولفین هنری را تحقق بخشد. در این باره می‌توان به لوته جاکوبی اشاره کرد، هنرمندی که بسیار کم در عرصه‌ عکاسی از وی نامبرده‌ شده و به همسان برخی هنرمندانی مورد بی‌مهری قرار گرفته است، کمتر و یا هیچ‌گاه آثارش را دیده می‌شود در حالی که آثار پرقدرت و متفاوتی در زمینه‌های مختلف ارائه داد. 
 
  ظاهرا وی عضو مکتب، گروه یا تفکر خاصی نبود. جاکوبی با عکاسان گوناگونی در شاخه‌های متفاوت دیدار داشت و تاثیراتی از آنان گرفت. شاید همین موارد خود باعث مهجور ماندن وی شده باشد. این نوشته بر آن است که با هدف معرفی لوته جاکوبی به بررسی آثارش بپردازد. 

  لوته جاکوبی با نام اصلی جوانا الکساندرا در سال ۱۸۹۶ در پروس غربی (آلمان کنونی) متولد و در ۱۹۹۰ در آمریکا در گذشت. وی حرفه‌ عکاسی را از آن بابت که شغل پدربزرگش بود، برگزید. پس از گذراندن دورهٔ تاریخ هنر و ادبیات به برلین رفت و به تحصیل در سینما و عکاسی پرداخت. در کشورهای مختلفی سکونت داشت و با عکاسان مطرحی همچون جان هارتفلید، تینا مودوتی، ماینور وایت، ادوارد استاکین و برنیس ابوت دیدار داشت که هرکدام تاثیر خاصی در روند شکل‌گیری مجموعه‌های او داشتند. وی در گرایش‌های مختلفی به عکاسی پرداخت که می‌توان به عکاسی پرتره، رقص و تئا‌تر، فتوگرام، مستند و فتومونتاژ اشاره کرد. 
 


ادامه مطلب
[ جمعه پانزدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 20:31 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

انصراف «شهرام علیدی» از ساخت «آخرین برگ از هزار و یک شب»/ «زمزمه با باد» در سینماهای هنر و تجربه اکران می‌شود

شهرام علیدی* سینماپرس: شهرام علیدی کارگردان سینما صبح امروز از انصراف خود از ساخت فیلم سینمایی «آخرین برگ از هزار و یک شب» و اکران «زمزمه با باد» در گروه هنر و تجربه سخن گفت.

وی به خبرنگار سینماپرس گفت: مقدمات اولیه دومین ساخت بلند سینمایی ام با نام «آخرین برگ از هزار و یک شب» که داستان غیر خطی از فرازهای ابوسعید ابوالخیر است در حال فراهم شدن بود و در این راستا قول مساعدی از مدیران سینمایی نیز دریافت کرده بودیم اما با تغییر و تحولات بنیاد سینمایی فارابی ساخت این اثر به تعویق افتاد.

این کارگردان سینما در ادامه افزود: قرار بود بخشی از فیلمبرداری این اثر سینمایی در فرانسه انجام شود که هماهنگی های زیادی را طلب می کرد، به همین خاطر با اینکه برای ساخت این فیلم  زحمات فراوانی کشیدم اما در نهایت از ساخت این فیلم منصرف شده ام.  

علیدی در ادامه افزود: با این شرایط احساس کرد ساخت فیلم ما که از فیلمنامه متفاوتی برخوردار بود و با اینکه اکثر عوامل آن  انتخاب شده بودند، با عدم حمایت های صورت گرفته ، میسر نخواهد شد.

  این کارگردان سینما در بخش دیگری از این گفتگو  در مورد اکران فیلم دیگرش «زمزمه با باد» اظهار داشت: رایزنی هایی برای اکران این فیلم در گروه سینمایی «هنر و تجربه» داشته ایم و پاسخ های مساعدی از این گروه برای اکران این فیلم دریافت کرده ایم که قرار است در اولین فرصت این فیلم در این گروه سینمایی اکران شود.

شهرام علیدی در ادامه در مورد تغییرات این فیلم نسبت به نسخه به نمایش درآمده در جشنواره فیلم فجر یادآور شد:  تغییرات اندکی روی فیلم انجام شده است و بعد از نمایش در فستیوال های مختلف تدوین مجددی روی این اثر سینمایی صورت گرفته است.   

بنابراین گزارش، فیلم سینمایی «زمزمه با باد» مضمونی انسانی دارد. در بحبوحه جنگ و خشونت صدام علیه مردم بی دفاع عراق، همه در انتظار تولد یک کودک هستند، مام بالدار پستچی ای است که سال هاست ميان روستاهای کوهستانی کردستان عراق سفر می كند و پيغام های مردم را ضبط كرده و تحويل می دهد...

وی در پایان این گفتگو در مورد فعالیت های آتی خود بیان داشت: نگارش سوم اثر سینمایی ام که از درون مایه اجتماعی برخوردار است به اتمام رسیده است اما هنوز نام نهایی آن انتخاب نشده است؛ قصد دارم با فراهم شدن شرایط مالی آن را اوایل سال آینده در خارج از ایران بسازم.

[ جمعه پانزدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 20:13 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

 

       
یک فیلمساز: معضل فیلم کوتاه نداشتن بازار است
مدیرعامل شرکت ستاک فیلم کردستان گفت: معضل بزرگ فیلم کوتاه نداشتن بازار و عدم توزیع و پخش صحیح است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کردستان، ستار چمنی گل  فیلمساز جوان سنندجی گفت: در همه جای دنیا در بخش جنبی جشنواره فیلم بلند جایگاهی برای فیلم کوتاه قرار می‌دهند.این مربوط به برنامه‌ریزان است که تصمیم بگیرند که در این بخش در حاشیه باشد یا پرداخت مستقل داشته باشد.

"ستار چمنی گل" اظهار داشت: هیچ محصولی را نمی‌توان تولید کرد مگر اینکه به بازار پخش آن فکر کرد. بزرگ‌ترین معضل ما نداشتن بازار،عدم توزیع و پخش صحیح است و ما ابتدا جایگاه آن را توسط تلویزیون و شبکه خصوصی میان مردم جا بیندازیم.چون ما در این زمینه کار نکردیم پس نمی‌توان توقع زیادی داشت.

وی اظهار داشت: مهم‌ترین چیز بازگشت سرمایه در تولید فیلم کوتاه است و تا زمانی که فکری در این مورد نشود عملا جایگاهی را نمی‌توان برای آن تخصیص داد.شاید تبلیغ تلویزیونی یک راه برای این معضل باشد اما همه چیز نیست و کافی نیست.

چمنی گل در پایان اظهار امیدواری کرد که با راه اندازی بازار فیلم های کوتاه در کردستان بتوان حاصل تلاش هنری هنرمندان این عرصه را خارج از جشنواره ها نیز عرضه نمود.

[ چهارشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 12:24 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

 

ت 

فیلم برزان رستمی در بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم و موزیک «مدیاویو» مجارستان حضور دارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» از میان 1494 فیلم سینمایی، کوتاه، مستند، تجربی و انیمیشن متقاضی شرکت در جشنواره 84 فیلم به بخش مسابقه راه یافتند.
صدای جاده ساخته برزان رستمی به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارد.
بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم و موزیک «مدیاویو» 28 آوریل تا دوم می در مجارستان برگزار می‌شود.

[ سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 16:38 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

بدون تصویر

شوراي سياست‌گذاري نهمين جشنواره فرهنگ بومي ژيار يكشنبه 10 اسفندماه به رياست نژاد شهيدي معاون سياسي فرماندار بانه و با حضور سامان احمدي معاون طرح و برنامه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، سعد الله عزيز پور و سامان مهران رييس شوراي اسلامي شهر بانه و تني چند از فيلم‌سازان و هنرمندان در محل فرمانداري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، در اين نشست معاون سياسي فرماندار بانه ضمن تأكيد بر وجود توانمندي و استعدادهاي فراوان در اين شهرستان اظهار داشت بانه نياز به توسعه متوازن دارد و يكي از راهكارهاي آن توسعه فرهنگي است. راهكارهايي كه با تلاش جدي از سوي فرمانداري و مجموعه مديريت شهرستان براي برگزاري هرچه بهتر اين جشنواره آغاز خواهد شد. شهيدي همچنين با توجه به وجود مشتاقان فراوان در عرصه فيلم‌سازي خواستار تأسيس دفتر سينماي جوانان در بانه شد.


در ادامه جلسه سامان احمدي معاون طرح و برنامه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت موفقيت و اعتبار جشنواره فرهنگ بومي فيلم و عكس ژيار در 8 دوره گذشته ما را بر آن داشت تا امسال اين رويداد سينمايي را به‌صورت منطقه‌اي و با توجه به تجربه فراوان مديريت فرهنگي بانه در برگزاري جشنواره‌هاي مختلف در اين شهر برگزار كنيم. رويدادي كه باهدف جلوگيري از تمركزگرايي و توزيع عادلانه امكانات و نيز به حداكثر رساندن مشاركت مردمي برگزار خواهد شد.


وي اظهار اميدواري كرد با حضور مسئولين سينمايي به‌ويژه دكتر ايوبي در جريان برگزاري جشنواره ژيار كليد ساخت يك دهكده سينمايي زده شود، تا بتوانيم يك لوكيشن مناسب براي فيلم‌سازان كشورمان در اين منطقه فراهم كنيم. وي همچنين اعلام كرد اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي تلاش خواهد كرد تا با همكاري موسسه سينما شهر سالن مجتمع فرهنگي هنري بانه را به سيستم ديجيتال تجهيز نمايد تا ضمن استفاده در برگزاري جشنواره بعداً هم بتوان از آن به‌عنوان سينما استفاده كرد.


مدير انجمن سينماي جوانان استان كردستان نيز در جريان اين جلسه گزارشي از روند آماده‌سازي جهت برگزاري جشنواره ارائه داد و اعلام كرد انجمن سينماي جوانان ايران از برگزاري اين جشنواره به‌صورت مادي و معنوي حمايت كرده است.


رحيم ذبيحي از فيلم‌سازان بانه و از اعضاي شوراي سياست‌گذاري اظهار اميدواري كرد جشنواره ژيار در بانه به يك جشن بزرگ سينمايي تبديل شود. وي گفت براي ارج نهادن به حضور هنرمندان فيلم‌ساز و عكاس در اين شهر همه توان خود را به كار خواهيم گرفت.


در اين جلسه خسرو معين افشار رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي بانه، اشكان احمدي فيلم‌ساز و مدير روابط عمومي جشنواره، پرويز مقدمي معاون انجمن سينماي جوانان استان كردستان، كورش احمدي كارشناس امور سينمايي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز حضور داشتند.


 

[ سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 11:8 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
فیلم‌های کوتاه تیمور قادری و قادر فریور به جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه Gstaadfilm سوئیس راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که فیلم‌های کوتاه داستانی، تجربی، دانشجویی و... تا ده دقیقه را به رقابت می‌گذارد؛ میزبان دو اثر ایرانی است.
ساعت ساخته تیمور قادری و فاش کردن ساخته قادر فریور به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند.
جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه Gstaadfilm از ۶ تا ۸ مارس در سوئیس برگزار می‌شود و برگزیدگان آن تندیس گاو طلایی دریافت می‌کنند.

[ دوشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 21:2 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
مراسم اختتامیه نهمین جشنواره فیلم های کوتاه دینی رویش با معرفی برگزیدگان این دوره در بخش مسابقه ملی، بین الملل و جوانه های رویش به کار خود پایان داد.

تالار اندیشه حوزه هنری شامگاه جمعه میزبان اهالی سینما بود تا برگزیدگان نهمین جشنواره رویش معرفی شوند.

در این مراسم که سینماگران پیشکسوت و جوان حضور داشتند، نفرات برتر بخش های مختلف جوانه های رویش، مسابقه ملی و بین الملل شناخته شدند.

*فیلم مستند (تحقیق و پژوهش)

کاندیداها: خدایخانه، مردی برای تمام فصول، سه چنگ خاک، خدا اشتباه نمی کند

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 50 میلیون ریال اهدا شد به بهروز نورانی پور برای تحقیق و پژوهش فیلم «خدا اشتباه نمی کند».

*تصویربرداری

کاندیداها: در راه، ساعت شش، ولد، خدایخانه، عید شهادت، آپارتمان مورچه ها

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال مشترکاً اهدا شد به مرتضی پورصمدی برای تصویربرداری فیلم «خدایخانه» و محمد رسولی برای تصویربرداری فیلم «آپارتمان مورچه ها».

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 20:58 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
دو فیلم کوتاه ایرانی به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم آندرگراند مونیخ راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که فیلم‌های کوتاه، مستد، تجربی، دانشجویی و... را به رقابت می‌گذارد؛ در نخستین دوره‌اش میزبان دو فیلم کوتاه ایرانی است.
یک هیچ ساخته سامان حسین پور و پسرک چشم آبی ساخته امیرمسعود سهیلی به نمایندگی از ایران در این رویداد حضور دارند. ضمن اینکه یک هیچ به عنوان فیلم کوتاه افتتاحیه جشنواره انتخاب شده است.
جشنواره آندرگراند مونیخ در هر بخش به بهترین فیلم به انتخاب تماشاگران جایزه می‌دهد.
نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم آندرگراند مونیخ ۲۷مارس در آلمان برپا می‌شود.

[ دوشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 20:0 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

اکران فیلم کُردی «زمستان آخر» در سینما آزادی تهران
فیلم سینمایی «زمستان آخر»با زبان کُردی به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی (سالم صلواتی) 7 اسفند در سانس 8:30 در سینما آزادی تهران به نمایش درآمد.

به گزارش کردپرس، فیلم زمستان آخر روایت باجی و کدخدا تنها بازمانده‌های روستایی متروکه است که روستایشان کم‌کم در حال زیر آب رفتن است. آنها هر کدام در آن روستا منتظر سفر کرده‌های خویش هستند، چیزی که برای دیگران قابل درک و فهم نیست. تا آنکه شبی بر حسب اتفاق و جبر طبیعت باجی و کدخدا که تنها مونس هم هستند، از هم دور شده و جدا می‌افتند. تلاش کدخدا برای بازگشت در آن شب نتیجه نداده و باجی در روستا تنها می‌ماند و....
این فیلم ساخته (سالم صلواتی) فیلمساز و عکاس سنندجی است. وی از سال 68 فعالیت عکاسی و فیلمسازی خود را با انجمن سینمای جوان شروع کرده و تاکنون 1 فیلم بلند سینمایی، 1 فیلم بلند تلویزیونی، 10 فیلم کوتاه، 3 مجموعه مستند و فیلم برداری 4 فیلم سینمایی و تصویربرداری بیش از 30 فیلم کوتاه در کارنامه اش ثبت شده است. همچنین ایشان در بیش از 200 جشنواره ی داخلی و خارجی حضور داشته و با کسب بیش از 58 جایزه داخلی و خارجی در بخشهای بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین تصویربرداری برای فیلم های کوتاه و بلند توانسته است افتخاراتی را نصیب خود کند.

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 19:51 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
با حكم حجت‌الله ايوبي فريد فرخنده كيش مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران شدبدون تصویر

 

حجت‌الله ايوبي معاون وزير، رييس سازمان سينمايي و رييس هيئت امناي انجمن سينماي جوانان ايران طي حكمي فريد فرخنده كيش را به‌عنوان مديرعامل جديد انجمن جوانان سينماي ايران منصوب كرد.

به گزارش روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، متن كامل حكم حجت‌الله ايوبي به شرح زير است:

 

جناب آقاي فريد فرخنده كيش؛ نظر به شايستگي‌ها و سوابق ارزشمندتان در عرصه‌هاي مديريت سينمايي به استناد ماده 14 اساسنامه انجمن سينماي جوانان ايران و مصوب هيئت امناي انجمن به‌موجب اين حكم به سمت «مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران» منصوب مي‌شويد.

 

اينك كه با تلاش‌هاي تحسين‌برانگيز آقاي حبيب ايل‌بيگي شور و نشاطي تازه در انجمن‌هاي سراسر كشور پديد آمده، اميدوارم با ادامه سياست‌هاي تمركززدايي و عدالت فرهنگي پويايي هرچه بيشتر اين نهاد ديرپا و ارزشمند سينمايي را موجب شويد.

 

فيلم‌سازان فيلم كوتاه با خلاقيت و آثار درخشان و موفقيت‌هاي بي‌شمارشان در جشنواره‌اي داخلي و خارجي شايستگي‌ها خود را به اثبات رساندند. بر ماست كه اين سرمايه‌ها را قدر بدانيم و با بهره‌گيري از دانش و تجربه مديران كارآزموده و دلسوز راه را بر پيشرفت‌هاي بيشتر در اين عرصه هموار سازيم.

 

تعهد، آموخته‌ها و عشقتان به فيلم‌سازان اين عرصه سرمايه بزرگي است كه به ياري خداوند بزرگ ضامن موفقيت‌هاي روزافزونتان در اين راه خواهد بود.

 

 


ادامه مطلب
[ جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 15:32 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
دو فیلم ایرانی در نخستین جشنواره «کوچه چرخان» آمریکا

دو فیلم ایرانی به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «کوچه چرخان» آمریکا راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره توسط فیلمسازان برای فیلمسازان برگزار می‌شود؛ فیلم‌های سینمایی و کوتاه را به رقابت می‌گذارد.
یک هیچ ساخته سامان حسین پور و دختر آت آشغالی ساخته محمد زارع به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارند و با فیلم‌هایی از فرانسه، هند، آلمان، هلند، لهستان، اسپانیا، آمریکا، استرالیا، انگلستان، سوئیس و... رقابت می‌کنند.
جشنواره به بهترین فیلم سینمایی، بهترین فیلم کوتاه، بهترین فیلم خارجی، بهترین مستند، بهترین کمدی، بهترین تدوین، بهترین فیلمبرداری، بهترین صدا و... جایزه می‌دهد.
نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «کوچه چرخان» آمریکا 24 و 25 آوریل برگزار می‌شود.

[ چهارشنبه ششم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 15:22 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 

دو فیلم ایرانی در دو جشنواره جهانی در فرانسه و هند حضور داشته و جایزه گرفتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» تیمور قادری از یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه courtoujours فرانسه جایزه گرفت.
فیلم کوتاه می‌خورد بر بام خانه ساخته تیمور قادری جایزه ویژه هیات داوران جشنواره را دریافت کرد.
یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه courtoujours فرانسه 19 تا 21 فوریه برگزار شد.
همچنین در همین ماه فیلم صدای جاده ساخته برزان رستمی در جشنواره Seamedu هند حضور داشت.

[ سه شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 12:2 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
سه فیلم داستانی و یک فیلم انیمیشن از استان کردستان در نهمین جشنواره فیلم دینی رویش پذیرفته شدند.

انیمیشن عکس ساخته ماشاله محمدی واز تولیدات انجمن سینمای جوان سنندج،هفت سنگ به کارگردانی فاطمه دستمردو تهیه کنندگی منصورجمنی،آپارتمان مورچه هابه کارگردانی وتهیه کنندگی توفیق امانی و بوی سردساخته نویدزارع و ازتولیدات حوزه هنری سنندج در بخش مسابقه این جشنواره حضوردارند.

یادآور ی شود؛ نهمین جشنواره فیلم كوتاه دینی رویش در سه بخش ملی، جوانه های رویش و خارج از مسابقه از فردا سه شنبه 5 اسفندتا پنج شنبه 7 اسفند در پردیس سینمایی آزادی تهران برگزار می شود و با معرفی برگزیدگان در روز جمعه 8 اسفند ماه در تالار اندیشه حوزه هنری به پایان می رسد.

[ سه شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 0:44 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

ف استفاده از هنر راهکاری مناسب برای افزایش سطح آگاهی در حوزه سلامت

دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهرستان نیشابور با هدف ارتقای سطح آگاهی جامعه در زمینه سلامت عمومی و مفاهیم بهداشت، نخستین جشنواره فیلم و عکس سلامت را به شرح ذیل برگزار می نماید:

رئیس جشنواره :دکتر محسن عظیمی‌نژاد

دبیر جشنواره: مرتضی امین الرعایایی

مدیر اجرایی: غلامعلی عابدینی

بخش عکس

موضوعات:

یک/ رفتارشناسی

منظور از این موضوع رفتارهای ارتقا دهنده سلامت و رفتارهاي بيماري زا، مثل تغذيه سالم یا ناسالم، ورزش و رفتارهای اجتماعی سالم یا ناسالم است.

دو/ محيط             

منظور از این موضوع مکان هایی است که می توانند ارتقا دهنده سلامت باشند و یا به ایجاد بیماری بی انجامند، مانند: خانه سالم، مدرسه سالم، محیط کار سالم و آموزش های بهداشت و مراقبت عمومی در جامعه.

سه/ زندگی با بیماري هاي مزمن

منظور از این موضوع زندگی همراه با امید بیماران مبتلا به ديابت، فشارخون، انواع سرطان ها و معلوليت ها و شرایط تطابق آن ها با اینگونه بیماری ها است.

 ادامه مطلب
[ یکشنبه سوم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 0:4 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
انیمیشن عکس ساخته ماشاله محمدی از تولیدات انجمن سینمای جوانان دفتر سنندج در یازدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه ژنو پذیرفته شد این جشنواره از 19تا21فوریه درشهر ژنو سویس برگزار میشود.the11thinternnational short film of geneva couroujors.ا
این فیلم همچنین در بیست و پنجمین دوره جشنواره فیلم کو تاه مجارستان(مدیاویو)پذیرفته شده است این جشنواره از تاریخ28آپریل تا2می برگزار میگردد.www.mediawavefestival.hu
[ جمعه یکم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 18:39 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
انیمیشن برزان رستمی به یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «لاپدررا» اسپانیا راه یافت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جشنواره در یازدهمین دوره‌اش میزبان یک اثر ایرانی است.
انیمیشن صدای جاده ساخته برزان رستمی به نمایندگی از ایران در جشنواره حضور دارد و با فیلم‌هایی از اسپانیا، برزیل، آرژانتین، رومانی، آمریکا، مکزیک، هلند، ونزوئلا و... رقابت می‌کند.
یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «لاپدررا» 19 تا 21 فوریه در اسپانیا برگزار می‌شود.

[ جمعه یکم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 0:25 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
اکران مزار شریف، رستاخیز و زمستان آخر در جشنواره «رویش»

فیلم‌های سینمایی مزار شریف، رستاخیز و زمستان آخر در نهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش اکران می‌شوند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری، فیلم مزار شریف که ساختۀ عبدالحسین برزیده و محصول حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی  در سال 1393 است در نهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش اکران می شود.
داستان این فیلم در خصوص کشتار دیپلمات های ایرانی در کنسولگری ایران در شهر مزار شریف افغانستان است که به دنبال هجوم نیروهای طالبان منجر به شهادت ۱۰ تن از کارکنان کنسولگری ایران شد.
فیلم زمستان آخر که به کارگردانی سالم صلواتی و از تولیدات سیمای استانی شبکه کردستان است در نهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش به نمایش در می آید.
بنا براین گزارش این فیلم که در قالب بخش اکران ویژه در جشنواره حضور دارد قرار است پنجشنبه 7 اسفند 93 ساعت 20.30 در سالن شهر فرنگ پردیس سینما  آزادی پخش شود.
داستان این فیلم مربوط به باجی و کدخدا تنها بازمانده‌های روستایی متروک هستند که روستایشان کم‌کم در حال زیر آب رفتن است. آنها هر کدام در آن روستا منتظر سفر کرده‌های خویش هستند، چیزی که برای دیگران قابل درک و فهم نیست. تا آنکه شبی بر حسب اتفاق و جبر طبیعت باجی و کدخدا که تنها مونس هم هستند، از هم دور شده و جدا می‌افتند. تلاش کدخدا برای بازگشت در آن شب نتیجه نداده و باجی در روستا تنها می‌ماند و...
رستاخیز به کارگردانی احمد رضا درویش و تهیه کنندگی  تقی علیزاده  در قالب بخش اکران ویژه در نهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش به نمایش در می آید.
داستان این فیلم درباره واقعه عاشورا است که با همراهی بکیر فرزند حر ابن یزید ریاحی به قیام امام حسین (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا می‌پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام سوم شیعیان را به تصویر می‌کشد.
نهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش از 5 تا 7 اسفند ماه در پردیس سینما آزادی تهران برگزار می شود و اختتامیه آن 8 اسفند ماه در تالار اندیشه حوزه هنری است.

[ جمعه یکم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 0:22 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
نامه سرگشاده فیلم کوتاهی‌ها به رئیس سازمان سینمایی

جمعی از فیلم‌سازان کوتاه خطاب به رئیس سازمان سینمایی نامه‌ سرگشاده‌ای را منتشر کردند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ایسنا، در متن این نامه خطاب به حجت‌الله ایوبی آمده است:

«با سلام؛
احتراما به استحضار می‌رساند، نظر به انتخاب جناب آقای حبیب ایل‌بیگی به عنوان معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی از طرف جنابعالی و با توجه به دوره کوتاه مدیریت ایشان در «انجمن سینمای جوانان ایران» و تاثیر روند مثبت حضورشان در عرصه فیلم کوتاه در زمان اندک؛ آرزومند موفقیت برای ایشان در تصدی جدید را از ایزد منان خواستاریم.
سینمای جوان پایگاه اصلی تربیت فیلمسازان آینده سینمای ایران است و دل نگرانی جمعی از فیلمسازان نسل‌های مختلف فیلم کوتاه، موجب نگارش این نامه شد؛ ما امضاء‌کنندگان زیر تقاضا داریم این بار نیز با انتخاب فردی شایسته از بدنه انجمن برای تصدی مدیریت سینمای جوان شاهد ادامه برنامه‌های یک سال اخیر سازمان سینمایی در عرصه فیلم کوتاه با نگاه به آینده باشیم.
بی‌شک نیروهای توانایی در ساختار مدیریتی انجمن سینمای جوانان ایران مشغول به فعالیت هستند که از تمام پتانسیل‌های موجود، نقاط ضعف و قوت به خوبی آگاهند. چه بسا با انتخاب فردی خارج از چارچوب فعلی انجمن سینمای جوانان ایران، این مسیرِ درست هدف‌گذاری شده، توسط آقای حبیب ایل‌بیگی دچار دگرگونی ساختار فعلی شده و باعث به وجود آمدن هزینه‌های مادی و معنوی خواهد شد.
امیداست با درایت شما و حسن نظر همیشگی‌تان به انجمن سینمای جوانان ایران شاهد بالندگی و شکوفایی فیلم کوتاه بیش از پیش باشیم.

با آرزوی بهروزی برای شما و سینمای ایران

جمعی از فیلمسازان نسل‌های مختلف عرصه فیلم کوتاه»


امضآءکنندگان این نامه عبارتند از: داود ابراهیمی.اشکان احمدی.فرشید اخلاقی پور.محمد ارژنگ.مرجان اشرفی زاده.امیر علی اعلایی.مسعود امینی تیرانی.آرمین ایثاریان.ابراهیم ایرج زاد.مریم بحر العلومی.آیدا پناهنده.بهرام توکلی.رقیه توکلی.محمد رضا جهان پناه.مرتضی جذاب.ستار چمنی گل.مسعود حاتمی.آبتین حسینی.سلمان خورشیدی.بهمن دادفر.علی درخشنده.محمود رحمانی.محمد رسولی.پناه برخدا رضایی.امیرشهاب رضویان.کاوه سجادی حسینی.ویدا صالحی.وحید صادقی صفت.مهتاب صداقت.امیر صرافها.سالم صلواتی.حسین ضیاء.نیما عباس پور.کورش عسگری.داریوش غذبانی.رضا فهیمی.مهدی فردقادری.کاوه قهرمان.مرتضی قیدی.مجید گرجیان.وریا گلزاریان.سینا گنجوی.شهرام میراب اقدم.بیژن میرباقری.علیرضا محمود زاده.فاطمه مرزبان.مجیدرضا مصطفوی.شهرام مکری.هادی نادری.مهدی نادری.پویا نبی.طوفان نهان قدرتی.رایا نصیری.سید غلامرضا نعمت پور.نوید نیکخواه آزاد.داریوش یاری.

[ جمعه یکم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 0:20 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]

به منظور ایجاد فرصت بیشتر برای فیلمسازان و عکاسان علاقمند به شرکت در جشنواره  منطقه ای فرهنگ بومی ژیار مهلت  دریافت آثاراین جشنواره تاا  پانزدهم اسفندماه تمدید شده است.بنابراین هنرمندان استانهای آذربایجانغربی،ایلام،کردستان کرمانشاه و لرستان میتوانندآثار خود راتا تاریخ مذکور   به آدرس   (سنندح،میدان بسیج،بلوارتوحید،مجتمع فرهنگی هنری فجر،انجمن سینمای جوان سنندج)ارسال نمایند.این مهلت تمدیدنخواهد شد.
نهمین جشنواره منطقه ای فرهنگ بومی ژیاراز تاریخ 29تا31فروردین ماه درشهر بانه برگزار میشود.بدون تصویر
[ سه شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۳ ] [ 16:19 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
 
 

فیلم «کارگردان کردستانی» نماینده ایران در 2 جشنواره بین المللی شد
یک هیچ به کارگردانی کردستانی این بار در چهارمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کم بودجه و دانشجویی ستار لایت ایالت فلوریدا آمریکا و نیز جشنواره بین المللی فیلم شارت کانادا 2015 به رقابت می پردازد.
به گزارش کردپرس، یک هیچ در چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کم بودجه و دانشجویی ستار لایت ایالت فلوریدا آمریکا و در بخش فیلم کوتاه با فیلم هایی از کشورهای انگلیس، اکراین، کلمبیا، آلمان و آمریکای شمالی رقابت دارد.
همچنین این فیلم در ادامه حضورهای بین‌المللی خود این بار به عنوان نماینده ایران به فینال جشنواره بین‌المللی شارت کانادا 2015 راه یافت و با 21 فیلم دیگر، از 14 کشور رقابت می کند. این جشنواره در هشتم و نهم اسفندماه برگزار می شود.
شایان ذکر است، سامان حسین‌پور کارگردان 22ساله کردستانی تنها کارگردان ایرانی و نماینده ایران در این جشنواره ها است و تاکنون در ده ها جشنواره بین المللی حضور داشته و در ده ها کشور فیلم یک هیچ به نمایندگی از ایران به اکران عمومی گذاشته شده است. یک هیچ قبل تر هم جایزه بهترین کارگردانی جشنواره هنر مستقل نیویورک 2015 را دریافت کرده بود.
یک هیچ داستان پسری است که در آرایشگاه مشغول کوتاه کردن موی سرش است و همزمان تلویزیون آرایشگاه که در حال پخش بازی فوتبال ایران و کره جنوبی است، حواسش را پرت می کند.
ایران با نتیجه یک هیچ پیروز می شود و همین نتیجه باعث کچل شدن پسرک می شود. هرچند پسرک از شدت خوشحالی برد تیمش ایران، دیگر موی سرش برایش مهم نیست.

تصویربردار و تدوین گر یک هیچ زانیار لطفی بوده و صدابردار آن زانیار طهماسبی است. محمد پناهی و پیمان عزیزی پور بازیگران این فیلم بوده و پیام عنایتی مدیر تولید آن است. این فیلم به تهیه کنندگی حوزه هنری استان کردستان اکران شده است.

[ شنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۳ ] [ 20:41 ] [ پرویز مقدمی- بهارک سعادت ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

انجمن سینمای جوانان ایران - دفتر سنندج در سال 1364 با همت و پیگیریهای مکرر عده ای از دوستان و علاقمندان به هنر سینما شروع به فعالیت نمود و اینک قریب به 28 سال است که توانسته است محفل و بستری را برای علاقمندان به این هنر ارزنده ایجاد نماید .
لینک های مفید
امکانات وب